DS E-Tense Performance: první pohled na superauto

DS E-Tense

DS E-Tense Performance: první pohled na superauto s motorem Formule E o výkonu 804 koní.

Jednorázový prototyp má dvoumotorové uspořádání z jednomístného závodního vozu. A pyšní se velmi velkým výkonem.

Společnost DS odhalila nejnovější verzi svého konceptu E-Tense. Tentokrát se jmenuje „Performance“, a jak název napovídá, má toho hodně. Popravdě řečeno, docela dost.

Pod neobyčejnou karoserií kupé se skrývá skutečné pohonné ústrojí z jednomístného vozu Formule E od DS. To propůjčuje modelu E-Tense Performance dvoumotorovou soustavu o výkonu 600 kW. Což je fakt hodně.

Nebo ve starých mírách – 804 koní. Na rozdíl od posledního výletu konceptu DS E-Tense, tento vůz s pohonem všech kol a nastavením zavěšení schopným „zaručit nejlepší možnou přilnavost“ na silnicích, hrbolatých okruzích a za každého počasí.

prototyp DS E-Tense
prototyp DS E-Tense

Technické specifikace modelu DS E-Tense

Vpředu najdeme motor o výkonu 250 kW a vzadu motor o výkonu 350 kW, který je napájen velmi speciální baterií. DS říká TG, že cílem je zrychlení z 0 na 62 km/h za dvě sekundy. To je dobrý cíl, i když trochu děsivý.

Co se týče té baterie. Je umístěná v „centrální zadní“ v karbon-hliníkovém monokoku E-Tense Performance a díky na míru navrženému řešení Quartz EV Fluid se vyznačuje „inovativní chemií a ponorným chladicím systémem pro články, který je v rozporu se současnou technologií“. Vidíte? Opravdu Speciální.

DS počítá s akcelerací a rekuperačními fázemi až 600 kW, což je opět fakt hodně. Důležitější je, že tato nová baterie – a vlastně i princip, na němž je E-Tense Performance postaven – ukazuje na nové myšlenky pro budoucí výkonné elektromobily DS. Zřejmě ne tento, což je škoda.

Škoda, protože vypadá fantasticky, stejně jako v různých podobách od roku 2016, kdy jsme poprvé viděli koncept DS E-Tense. Ten si samozřejmě, jako všechny dobré koncepty, pohrává s možnými designovými iteracemi pro silniční vozy DS. Je tu nová mřížka chladiče s jakýmsi 3D efektem s denními světly nesoucími „nebývalou tenkost“ a sestávajícími z 800 LED diod. Odtud nabíhá zpět do velmi kompaktní a poměrně přitažlivé siluety.

prototyp DS E-Tense
Vypadá fantasticky

Co čeká v interiéru?

Ačkoli nezveřejnili žádné snímky interiéru konceptu. Přislíbili volant Formula E, kbelíková sedadla, černou kůži a audiosystém se speciálními reproduktory FOCAL Utopia.

Tedy něco pro jezdce DS E-Tense Jeana-Erica Vergneho a Antonia Felixe da Costu. Oba prototyp testují před zahájením zkoušek na okruzích a na silnici. Teprve poté DS odhalí všechny patřičné výkonnostní údaje. Stačí říct, že bude rychlý.

„Naším cílem je uplatnit zkušenosti získané ve Formuli E a odborné znalosti, které jsme převzali z našich mezinárodních titulů, v projektu, který předpovídá vysoce výkonný elektromobil zítřka,“ vysvětluje šéf DS Performance Thomas Chevaucher.

„Funguje jako laboratoř, kterou budeme využívat k analýze chování součástek a k jejich vývoji s ohledem na budoucí výrobu. Jde také o to najít řešení, jak snížit náklady. Usnadnit jejich výrobu a prozkoumat implementaci do výrobních modelů. Další generace řady DS E-TENSE vytěží z tohoto vývoje,“ dodává.

Poslední koncept E-Tense byl zázrak bez střechy s pohonem FWD, který využíval i pohonné ústrojí Formule E, ale tohle musí být zatím nejlepší iterace, že?

Další generace z něj vytěží maximum

Zdroje: TopGear, Vapol