Anonym náhodně ničí starověké skotské poutní místo

Lidé věšeli hadry na stromy na skotské poutní místo u „klootie studny“ poblíž Munlochy po stovky let. V rámci starověkého léčebného rituálu.

Po stovky let se na kousku stromů na poloostrově Black Isle ve Skotsku třepotaly barevné hadry. Od ponožek po pleťové masky – jsou součástí starověkého léčebného rituálu. Ale někdo se rozhodl vyklidit lesy.

Hadry na poutním místě
Hadry na této fotografii z roku 2009 dobře zaplňují větve clootie na poloostrově Black Isle.

V lednu 2022 se místní obyvatelé probudili a zjistili, že les je holý. Zřejmě se „neznámá žena“ k hněvu mnoha obyvatel ujala uklidit starověké skotské potní místo.

Názor místních

„Jsem si jistá, že ten, kdo poutní místo uklidil, si myslel, že dělá něco dobrého,“ řekla Claire Mackayová, místní obyvatelka Black Isle. „Ale skutečnost, že to vzali na sebe, nebyli místní a udělali to bez povolení Forestry and Land Scotland, rozrušilo mnoho lidí.“

John Stott z Knockbain Community Council – která slouží vesnici Munlochy na poloostrově Black Isle – souhlasí.

„Je docela zvláštní, že to někdo vzal na sebe,“ řekl. „Řekl bych, že nejsou místní, možná nerozumí tradici. Většina místních lidí se bojí to uklidit pro případ, že by dostali špatnou energii.“

Historie

Clootie studna poblíž Munlochy existuje již nejméně 1400 let a je součástí keltské tradice. Starověcí lidé namáčeli hadry – nazývané roušky – ve svaté studni skotského poutního místa. Pak je pověsili na stromy s vírou, že se lidé uzdraví z nemoci, až se hadr rozpadne.

Lidé někdy nechávali nemocné děti i přes noc v lese skotského poutního místa. Doufali, že pobyt na svatém místě vyléčí děti z jejich nemoci.

Místa jako na poloostrově Black Isle existují ve Skotsku, Irsku a Anglii. Ale sklepní studna poblíž Munlochy byla vždy jednou z nejnápadnějších – a proto některé ještě více zneklidňuje, že lesy byly vymýceny.

„Důležitá součást našeho dědictví, kterou milujeme a respektujeme,“ napsal místní na sociální sítě.

Udržitelnost poutního místa

Čištění však také inspirovalo debatu o clootie wells a udržitelnosti. Ačkoli někteří místní obyvatelé na internetu volají po tom, aby byl anonymní čistič „proklet“, jiní připouštějí, že klokot potřeboval pořádně vydrhnout.

O lokalitu se stará Forestry and Land Scotland (FLS). Již dříve dohlíželi na úklid a povzbuzovali lidi, aby věšeli pouze biologicky rozložitelné textilie, jako je bavlna.

„Toto místo je důležitou součástí historie a kultury Vysočiny. Vyzýváme všechny návštěvníky, aby byli ohleduplní a zanechávali pouze biologicky rozložitelné produkty,“ řekl Paul Hibberd, manažer regionálních služeb pro návštěvníky.

Ale lidé se ne vždy řídí těmito pokyny.

„Problémem dneška je to, že mnoho tkanin je ze syntetického materiálu a nehnijí, jak by tomu bývalo v minulosti,“ vysvětlil David Alston, místní historik.

Clootie Well Cornwall

Klášterní studna poblíž Cornwallu v Anglii

Stott skutečně uznal, že lidé zanechali věci jako tartanové šály, deštníky a fotbalové dresy. „Nejsou biologicky rozložitelné,“ řekl.

Nyní, když byla studna vyčištěna, někteří doufají, že využijí příležitosti – jakkoli nechtěné – přehodnotit samotnou clootie.

Místní obyvatelé diskutovali o vytvoření komunitních skupin, které by se o místo staraly, také o zvýšení vzdělání v místních školách o tom, jaké předměty je vhodné nechat.

Mabye, navrhl místní jménem Mhairi Moffat, by se dokonce mohlo stát chráněným dědictvím. „Měl by to být spíše orientační bod,“ řekla. „Je tam po staletí. Přicházejí se na to dívat lidé z celého světa.“

Nakonec toho místního moc dělat nemohou, ale doufat, že úklid nabídne lekci o tradici clootie well.

„O vyčištění by měla rozhodnout komunita,“ řekl Macakay. „Nyní s tím ale můžeme zacházet jako s čistým štítem a doufat, že to zaselo to semínko o tom, že lidé potřebují opustit přirozenější věci.“

Zdroj: allthatsinteresting, Vapol