ID X: Elektrický sedan s výkonem 558 koní

Koncept Volkswagen ID X Performance: elektrický sportovní sedan s výkonem 558 koní, který předznamenává budoucnost výkonných modelů značky.

Tento unikátní vůz naznačuje design elektromobilů Volkswagen. Je zatím nejvýkonnějším Volkswagenem s registračními značkami a disponuje téměř dvojnásobným výkonem oproti současným nejsilnějším silničním elektromobilům značky.

Model ID X Performance společnost odhalila na výročním setkání řidičů Volkswagen ID Driver’s Club ve Švýcarsku. Navazuje na koncept ID GTI a je vyjádřením záměrů v oblasti sportovních elektromobilů značky Volkswagen. Příznačné je, že používá stejné označení „X“ jako předchozí verze Volkswagen ID 3 Performance s pohonem všech kol. Tu v tichosti odhalili v roce 2021.

Volkswagen ID.X rear
ID X

Andreas Reckewerth, šéf technologického oddělení Volkswagenu pro tuto platformu, uvedl: „Platforma MEB nabízí mnoho fantastických možností, jak přistupovat k vývoji vozidel s velkou dávkou kreativity. Bylo nám jasné, že chceme náš nový výstavní vůz založit na platformě ID 7 a že se zaměříme na zvýšení výkonu. Tímto způsobem můžeme ukázat, co je možné.“

Firma neuvedla, nakolik koncept ID X předznamenává již potvrzený Volkswagen ID 7 GTX. Nicméně Autocar již dříve informoval, že sériový vůz kombinuje zadní motor základního modelu o výkonu 282 koní a 546 N.m s předním motorem ID 4 GTX o výkonu 107 koní. To dává dohromady výkon přibližně 390 koní. Je možné, že budoucí ID 7 R se více inspiruje tímto konceptem. Hlavně vzhledem k tomu, že značka potvrdila elektrickou budoucnost své nejvyšší výkonové podznačky.

Volkswagen ID.X interior
ID X – interiér

Koncept ID X

Koncept se od standardního modelu ID 7 zjevně odlišuje. Například mohutným předním splitterem a zadním difuzorem z uhlíkových vláken, 60mm poklesem odpružení a 20 palcovými koly s pneumatikami o rozměru 265 mm. Tónovaná zadní světla a matně šedý lak doplňují celkovou úpravu.

Pohon zajišťují dva motory, jeden na každé nápravě, o celkovém výkonu 558 koní. To je o 22 koní více než u BMW i4 M50, ale o 119 koní méně než u nejvýkonnějšího Mercedesu-AMG EQE 53. Stejně jako AMG však ID X Performance má funkci boost, která může krátkodobě dodat vyšší výkon.

Volkswagen neuvedl podrobné údaje o výkonu. Nicméně není pochyb o tom, že horký čtyřválec ID 7 zrychlí z 0-100 km/h za méně než 4,0 s. Tím se dostane do sféry podobně koncipované Tesly Model 3 Performance.

Volkswagen ID.X front bumper

Účtování výkonu podtrhuje interiér obšitý červenými akcenty na volantu a palubní desce, karbonová kbelíková sedadla a Alcantara na horní části palubní desky a kartách dveří. Vůz si zachovává nový 15,0 palcový dotykový displej infotainmentu Volkswagen, který obsluhuje nejnovější verzi firemního softwaru infotainmentu MIB.

Očekává se, že jeho dojezd bude mírně nižší než u ID 7 (700 km) (za předpokladu, že bude používat stejnou 86 kWh baterii), ale Volkswagen uvádí, že bude stále schopen nabíjet rychlostí 200 kW.

Zdroj: autocar, Vapol