Kam cestovat v červnu

Červen je na Borneu obdobím plodů, které přiměje orangutany, aby sestoupili z baldachýnu a hodovali na lesní půdě

Nasaďte si květinovou korunu na jarní slavnosti ve Švédsku nebo dávejte pozor na ohnivě rudou srst orangutanů sbírajících ovoce na lesní půdě Bornea – to vše a ještě více můžete v červnu prozkoumat.

Červen je měsícem hojnosti. Zatímco některé části světa jsou připraveny na hurikány, monzuny a vlny veder, severní polokoule je v rozkvětu. Jižní Středozemní moře je zralé na to, abyste vyrazili na chorvatskou plavbu na plachetnici nebo křížem krážem Kyklady. Severně od polárního kruhu přináší slunovrat jasnější noci a taky mnoho letních večírků po celé Skandinávii.

Období sucha začíná na safari místech po celém světě, jako je Uganda, Tanzanie, Borneo a peruánská Amazonie, takže červen je ideálním časem k pozorování velkého stěhování v národním parku Serengeti nebo orangutanů houpajících se deštnými pralesy Sabah. Mezitím, jak taje arktický led, začínají v těchto odlehlých vodách plavby s cílem zahlédnout tvory v chladném počasí.

Příjemné teploty také poskytují příležitosti pro milovníky přírody, včetně pěší turistiky po hornaté stezce Inků nebo pěších túr po národních parcích Severní Ameriky za dobrodružstvím na velké obloze. V národním parku Yosemite burcují vodopády a cestami se prodírají koberce divokých květin. Kam tedy cestovat v červnu?

1. Nashville, Tennessee – hudební festival v červnu

Music City udeří tento měsíc na vrchol. Jeho nepřeberný kalendář hudebních festivalů zahrnuje každoroční hudební a umělecký festival Bonnaroo. „Bonnaroo“ je kreolský slang pro „dobré věci“ a je toho spousta: přes 150 představení, stejně jako komedie, kino, interaktivní umělecké instalace, food trucky, jóga a dokonce workshopy o udržitelnosti. Rozprostírá se na farmě na okraji města, krátkou jízdou kyvadlovou dopravou z centra.

Na hlubokém jihu se ponořte do country hudby na každoročním čtyřdenním festivalu CMA v centru Nashvillu. Hudebníci jako Dierks Bentley, Keith Urban a Carrie Underwood zdarma vystupují, aby pomohli získat finanční prostředky na hudební vzdělávací programy nadace Country Music Association Foundation.

Díky spoustě hudby zdarma v červnu je toho také mnohem víc, kam se vydat cestovat. Make Music Nashville každý slunovrat (letos 21. června) vyrazí melodie do ulic, na chodníky, do pivovarů, parků a dokonce i na letiště, zatímco koncertní série Musicians Corner vyráží na pódium v ​​Centennial Park každý víkend v květnu a červnu. Tato verze z Nashvillu, inspirovaná londýnským Speakers‘ Corner, se vytvořila jako hudební mezník i místo pro setkávání komunity a kreslila umělce jako Emmylou Harris, Chris Stapleton a Vince Gill.

Tip pro zodpovědné cestování: Podívejte se na Tennessee Music Pathways, celostátní program, jehož cílem je upozornit, kam cestovat za bohatým hudebním dědictvím Tennessee tím, že propojí návštěvníky s lidmi, místy a žánry napříč malými komunitami a velkými městy.

Nashville tento měsíc slaví úspěchy s bohatým kalendářem hudebních festivalů.
Nashville tento měsíc slaví úspěchy s bohatým kalendářem hudebních festivalů

2. Pembrokeshire, Wales

Ostrov u pobřeží Pembrokeshire je útočištěm pro divokou zvěř, hostí zhruba polovinu světové populace ostroretky stěhovavé a kormorány velké. Od dubna do září proplouvají lodě mezi Martin’s Haven na pevnině a Skomerem, ale tento měsíc se počet papuchalků zdá nejvyšší. Hromadně migrují, kolébají se po vrcholcích útesů nebo se vznášejí k norám s širokými, pestrobarevnými zobáky, které překypují písečnými úhoři. Skomerské pobřežní skály a chráněné zátoky navštěvují také delfíni, sviňuchy a zvědaví šedí tuleni.

Chcete-li více z divokého západu, zašněrujte si turistické boty na pobřežní stezku Pembrokeshire Coast Path, stezku trasující 300 km pobřeží, míjející tyčící se útesy poseté vřesy, písečné zátoky a městečka olizovaná solí. Tento měsíc je k vidění flóra a fauna, některé úseky stezky brázdí divocí poníci. Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet jízdu na pobřeží, sport vynalezený surfaři v kraji. Můžete jezdit na vlnách, skákat přes skály, prozkoumávat jeskyně a skákat ze skalnatých útesů.

Tip pro zodpovědné cestování: Natankujte v udržitelných restauracích St Davids. Hmyz je zelenou (a hnědou) alternativou k masu na The Bug Farm, na jehož bzučící louce s divokými květy se sklízí zásoba Grub Kitchen. Vyzkoušejte mixované hmyzí pochoutky nebo hummus z moučných červů.

Milovníci divoké zvěře by se měli v červnu vydat do Pembrokeshire, kde budou mít dostatek příležitostí k pozorování ptáků.
Kam cestovat v červnu – milovníci divoké zvěře by se měli vydat do Pembrokeshire, kde budou mít dostatek příležitostí k pozorování ptáků

3. Švédsko

Denní světlo se tento měsíc protáhne do noci severně od polárního kruhu kvůli naklonění osy Země. Ve švédském Laponsku se slunce zdržuje nízko nad obzorem od června do poloviny července a maluje večerní oblohu éterickým zlatem. Můžete vyzkoušet půlnoční túru za sluncem na stanici Aurora Sky Station v národním parku Abisko. Ta vyveze turisty na horu Nuolja sedačkovou lanovkou před výstupem na vrchol, kde za nimi září lesy, hory a alpské jezero.

Zatímco pole praskají květy, hodovníci spěchají do své sommarstugy (letní chaty) ve státní svátek na konci června. Nechybí tančení u májky, navlékání květinových girland, zahradní hry a hostina z nových brambor, nakládaných sledů a kyprých jahod.

Dalarna, posetá zelenými lesy a červenými chalupami, je skvělým místem kam cestovat pro tradiční oslavy. Nasaďte si květinovou korunu na třídenní festival ve stockholmském muzeu Skansen pod širým nebem.

Tip pro zodpovědné cestování: Švédská asociace přírody a ekoturistiky stojí za Nature’s Best, jedinou národní značkou udržitelnosti pro zážitky založené na přírodě. Vědomí cestující mohou zkontrolovat svůj seznam schválených odpovědných společností.

Vydejte se v červnu do Švédska na letní slavnosti.
Vydejte se v červnu do Švédska na letní slavnosti

4. Cusco, Peru

Toto starobylé město ve vznešených peruánských Andách se stává jevištěm pro Inti Raymi, 500 let starou tradici. Ta sahá až do dob říše Inků. Festival slunce vrcholí oslavou dobrotivého boha slunce Inků o zimním slunovratu. Zahrnuje procesí z Qoricancha, které prochází hlavním náměstím a končí ve zničené incké citadele Sacsayhuamán. Pozdravte slunce obětí falešné lamy, lidovým tancem a tradičními peruánskými kapelami.

Prozkoumejte další dědictví Inků na čtyřdenním putování do citadely Machu Picchu z 15. století, jejíž legendární ruiny jsou posety členitým horským svahem. Červen je na Peruánské vysočině v období sucha, což znamená ideální podmínky pro vykročení na sluncem zalitou stezku Inků.

Tip na zodpovědné cestování: Mnoho nosičů Inca Trail zažívá špatné pracovní podmínky a nízké mzdy. Green Vacations od Rainforest Alliance se zdá jako dobrým zdrojem informací o etických operátorech. Evolution Treks také zahájila túry pouze pro ženy s použitím prvních nosiček Machu Picchu po dlouhé historii, kdy tuto práci mohli vykonávat pouze muži.

Cusco se v červnu stává jevištěm Inti Raymi: 500 let stará tradice sahá až do dob říše Inků.
Cusco se v červnu stává jevištěm Inti Raymi: 500 let stará tradice sahá až do dob říše Inků

5. Malajské Borneo – deštné pralesy v červnu

Přesuňte se do deštných pralesů Sabah a uvidíte stále vzácnějšího orangutana. Tito rezavočervení primáti se vyskytují pouze na indonéských ostrovech Sumatra a Borneo – ty druhé sdílí Indonésie a Malajsie.

Borneo je tento měsíc jedním z mála suchých míst v jihovýchodní Asii. Je to také období plodů, které láká stromové lidoopy dolů z koruny, aby tak hodovali na lesní půdě. Mějte oči otevřené, když se vydáte podél řeky Sabah’s Kinabatangan a přes svěží údolí Danum.

Zpomalte na vzdáleném ostrově Selingan, kde začíná sezóna líhnutí želv. Selingan u severovýchodního pobřeží Bornea, je jeden ze tří ostrovů, které tvoří národní park Turtle Islands. Turtle Islands je chráněná rezervace pro želvy zelené a jestřábí od roku 1977. Na ostrov Selingan se vydává pouze 50 návštěvních povolení denně a všichni návštěvníci tam musí zůstat přes noc. Není to nic špatného, ​​protože jak padá tma, želvy se vynořují na břeh, aby tam nakladly vajíčka do sametového písku. Hosté mohou také pomoci vypustit vylíhlé želvy do moře.

Tip pro zodpovědné cestování: Odlesňování ničí tento křehký ostrov, domov mnoha endemických druhů. Za poslední čtyři desetiletí ztratila více než polovinu lesů kvůli plantážím palmového oleje a těžbě dřeva. Zapůsobte návštěvou lesů a výzkumných stanic, podporou místních komunit a nákupem Fairtrade produktů.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint