AI dokáže diagnostikovat oční choroby lépe než lékaři

Pouze ti nejvýkonnější oftalmologové diagnostikují a léčí lépe než umělá inteligence GPT-4. Vyplývá to ze studie University of Cambridge. AI by pravděpodobně nepodváděla.

Sen nebo noční můra? Studie University of Cambridge přichází k závěru, že umělá inteligence (AI) někdy dokáže diagnostikovat oční choroby lépe než lékaři. Velký jazykový model GPT-4 ve studii soupeřil s lékaři v různých fázích jejich kariéry – od nespecializovaných rezidentů přes oční lékaře ve výcviku až po specialisty. Každému se předložilo 87 scénářů různých očních problémů. Účastníci se požádali, aby stanovili diagnózu nebo doporučili léčbu, pro kterou si mohli vybrat ze čtyř možností.

Diagnózy ale i doporučení z GPT-4 jsou působivé. Podle studie si umělá inteligence vede lépe než mladší lékaři. O očích toho vědí asi tolik jako praktičtí lékaři. Výsledky oftalmologů ve výcviku jsou minimálně stejně dobré jako ty u AI. Mezi lékařskými specialisty jsou lepší než umělá inteligence jen ti obzvlášť výkonní.

AI dokáže diagnostikovat choroby a pomůže tak tam, kde chybí specialisté

Umělá inteligence by mohla pomoci zejména v místech, kde chybí specialisté. „Mohli bychom skutečně použít AI k třídění pacientů s očními problémy, abychom rozhodli, které případy jsou naléhavé, které je třeba okamžitě ošetřit specialistou, které může léčit praktický lékař a které léčbu nevyžadují,“ říká hlavní autor Arun Thirunavukarasu.

AI dokáže diagnostikovat oční choroby lépe než lékaři
Zcela bez AI: oční vyšetření u mladé ženy
 

Podle týmu Thirunavukarasu je předložená studie lepší než předchozí studie, protože porovnává schopnosti AI se schopnostmi praktikujících, nikoli se souborem výsledků testů. ,,Lékaři necvičí na zkoušky celý svůj pracovní život. „Chtěli jsme vidět, jak si umělá inteligence vede ve srovnání se znalostmi a dovednostmi místních praktických lékařů, abychom mohli provést spravedlivé srovnání,“ řekl Thirunavukarasu.

Vědci převzali otázky pro studii z učebnice pro oční lékaře. Vzhledem k tomu, že není volně přístupná na internetu, předpokládají, že GPT-4 nemohl použít knihu jako tréninkovou datovou sadu.