Globální kapacity solárního modulu v očekávání

Clean Energy Associates předpokládá, že velcí čínští výrobci dosáhnou do konce roku 2024 globální výrobní kapacity solárních modulů 1 terawatt. Kromě toho se předpokládá, že tato kapacita dosáhne stejné hranice v rámci čínských hranic do roku 2025.

Nastala terawattová éra a svět je nepřipravený. Jak průmysl exploduje v objemu, solární a související odborníci se musí připravit a zejména i přizpůsobit.

Společnost Clean Energy Associates (CEA) ve své nedávné zprávě PV Supplier Market Intelligence za 2. čtvrtletí zdůraznila významný růst výroby solárních modulů čínskými výrobci solárních modulů. Z výrobní kapacity 405 GW v roce 2022 se očekává nárůst o 114 % a do konce roku 2023 dosáhne 866 GW. Následný nárůst o 21 % v roce 2024 přinese celkovou hodnotu úctyhodných 1,043 TW na celém světě.

Globální kapacity solárního modulu v očekávání

Tento rychlý růst předčil mnoho předpovědí průmyslu. Přesto zasvěcenci v čínské vládě, kteří v tomto boomu sehráli klíčovou roli, pravděpodobně takový vzestup předvídali.

Bližší pohled na čísla ukazuje, že do konce roku 2024 se může čínská domácí kapacita stát zodpovědná za přibližně 0,93 terawattu jejich celkové globální kapacity. Očekává se, že jihovýchodní Asie má představovat méně než 7 % (0,068 TW), Amerika o něco více než 2 % (0,023 TW) a asijské trhy mimo Čínu mohou přispět asi 1 % (0,011 TW).

Analýza výrobců

Hlavní evropští a američtí výrobci, jako např. Meyer Burger a First Solar, se v této studii nezohlednili. Hodnocení se točilo především kolem:

Většina této kapacity se vyčlenila pro solární články typu n. Údaje CEA naznačují, že výroba článků zaostává za výrobou modulů. Přičemž kapacity plátků a polysilikonových ingotů zaostávají o několik stovek gigawattů.

Čínský silně centralizovaný trh se solární energií, podporovaný rozsáhlým vládním dohledem, by mohl zaznamenat změnu těchto předpovědí. Zda se podaří doladit výrobní kapacity solárních modulů, zůstává nejisté.

Globální kapacity solárního modulu v očekávání

V souladu s – a překonáním – těchto projekcí, Bernreuter Research naznačuje, že dlouhodobé čínské plány zahrnují až 3,5 TW výrobní kapacity do roku 2027. Zjištění společnosti PVEL naznačují, že kapacita 3,5 milionu metrických tun se může dostat do provozu do konce příštího roku. Vzhledem k tomu, že na watt solárních panelů je zapotřebí 2,2 gramů polysilikonu, PVEL odhaduje, že dodávky polysilikonu by mohly generovat 1,6 TW solárních modulů.

Když to postavíme, přijdou?

Otázkou zůstává: pokud bude tato výrobní kapacita k dispozici, budou k dispozici adekvátní montéři, kapacita sítě a baterie, které by absorbovaly přebytečnou denní produkci?

Analytička Jenny Chase ze společnosti BNEF poukázala na skutečnost, že výrobní kapacita solárních modulů je často 1,5 až 3 krát větší než skutečná instalovaná kapacita. Nedostatečné využití výrobní kapacity se jeví normální.

Chase poznamenal: ,,Možná bude 1TW instalován v roce 2025, ale nejen proto, že existují továrny na moduly.“

Nedávné projekce agentury BloombergNEF odhadují, že v roce 2023 se instaluje 392 GW a v roce 2025 přibližně 500 GW. Tato čísla vycházejí z jejich projekcí středního objemu, ačkoli nabízejí také projekce nižšího i vyššího rozsahu.

Bezpečná integrace tak velkého objemu do elektrické sítě představuje skličující technické výzvy. USA, druhý největší solární trh na světě, zaznamenaly zpoždění v propojení, což zpomalilo rychlý vzestup solární energie. Konkrétně území PJM v rámci širšího regionu východního propojení Spojených států na dva roky zastavilo všechny nové projekty obnovitelné energie. Zatímco zápasilo se stovkami gigawattů projektů, které soupeřily o přístup k síti. Jak se fronta na propojení v USA blíží kapacitě 2 TW, čas i náklady na připojení se zvýšily.

Výrobní kapacita solárních modulů

Globální kapacity solárního modulu v očekávání

Státní trhy také brzdily jejich místní distribuční trhy. Když se Massachusettsův program SMART spustil, území National Grid se zahltilo aplikacemi, což způsobilo nepředvídatelné zastavení vývoje. Na základě veřejných dat se předpovědělo, že oblast National Grid okamžitě zaplní celý projekt o výkonu 800 MW. Výsledkem bylo, že přibrzdili vývoj a postavili do pohotovosti projekty za miliardy dolarů.

Síťová připojení zůstala pomalá a v současné době řada rozvoden ve státě nemůže pojmout další globální kapacity solárních projektů.

Čína, největší světový trh s obnovitelnými zdroji, zpočátku zvládala prudký nárůst větrné a solární energie tím, že omezovala nadbytečnou výrobu. Později vyvinuli celostátní vysokonapěťovou síť stejnosměrného proudu (HVDC) pro vedení energie z vnitrozemí na hustě obydlené pobřeží.

Tempo růstu solární energie se nepopiratelně zrychluje. Po dosažení prvního terawattu instalované solární energie počátkem roku 2022 se diskuse rychle přesunuly k dosažení 1 TW kapacity ročně do konce desetiletí. Pak se spekulovalo, že druhý terawatt by mohl být realizován za pouhé tři roky.

Je tu nadějný optimismus, že bychom mohli být svědky jedinečného milníku: terawatt instalovaný během jediného roku v blízké budoucnosti. Opravdu by to byl zrychlující se přechod.

Zdroj: pv-magazine, Vapol