Létající taxíky – pravidla USA, aby mohly létat nad městy

Elektrické a samořídící, budou létat nad obydlenými oblastmi a centry měst: úřady studují zákony, aby byly bezpečné. S příchodem létajících taxíků, které se stávají realitou, se úřady nechtějí nechat zastihnout nepřipraveny, a to na regulační úrovni. A chtějí vydat pravidla, která využívají vysoké bezpečnostní standardy.

Ministerstvo dopravy Spojených států například uvedlo, že přezkoumalo současnou regulační situaci a posoudí stanovená kritéria pro certifikaci letadel oprávněných létat v malých výškách.

Složitý problém

Podle nedávných prohlášení amerického Federálního úřadu pro letectví vytváří skutečnost, že tak mohou využívat vysoce automatizovaná letadla k přepravě osob a zboží ve vysoce obydlených oblastech.

Orgán dostává četné žádosti o certifikaci od společností působících v oblasti eVLOT (létající, elektrická, vertikální, vzletová a přistávací letadla).

Federální úřad pro letectví také uvedl, že má v úmyslu zahájit plodnou spolupráci s ministerstvem dopravy. A to s cílem zajistit všechny informace potřebné k posouzení bezpečnosti a provozu.

Volkswagen hodnotí projekt létajícího auta pro Čínu
Dron

Nové technologie pro nové létající prostředky

Jeden z hlavních problémů, který se má vyřešit, se týká skutečnosti, že současná legislativa se připravovala v době, kdy se předpokládalo, že každý typ letadel stále potřebuje pilota. V případě pilotů eVLOT se stalo přínosem, že v budoucnosti měli schopnost létat zcela autonomně. Není to malý problém. Vezmeme-li v úvahu, kolik lidí investuje do tohoto sektoru (létajících taxíků). Ten by podle Morgan Stanley, mohl mít do roku 2040 hodnoty 1 bilionu dolarů (to se rovná 23 306 000 000 Kč).

Kromě Spojených států zahájily proces revize pravidel, která musí respektovat tento typ letadla, také britské úřady pro civilní letectví. A to se navrhuje i pro cestování po městě nebo z letištního města. Dále do měšťanských měst a pod. Neměli by proto způsobovat „tradiční“ problémy se znečištěním.

Jak je to v ČR s „taxíky“

Těmito pravidly se musí řídit každý, kdo chce na území České republiky létat s (létajícím taxíkem) dronem: má zákaz létání – nad lidmi bez jejich souhlasu (koncerty, sportovní události, kulturní akce atd.), v blízkosti letiště, ve výšce přesahující 300 metrů nad zemí, létání nad městy, cestami, železnicemi a jinými zastavěnými oblastmi, a mnoho jiných.

Zdroj: motor1, Vapol