Škoda odhalila novou Fabii RS Rally2

Škoda odhalila ukázku tvarů nové Škody Fabia RS Rally2, která se zúčastní WRC2, ERC a velkých národních šampionátů v rally. 

Nahradit jeden z nejúspěšnějších vozů v historii motoristického sportu je obtížný úkol, zvláště pokud vyhrál více než 1 700 rally po celém světě a prodalo se 450 kusů. Ale technologie pokračují, předpisy se mění a ambice každého výrobce se stávají vyššími. To je případ Škody, která se svou sekcí Motorsport odhalila novou Fabii RS Rally2.

V Mladé Boleslavi spadly závoje na novou generaci soutěžních vozů. Ta má mít za úkol pokračovat v sérii senzačních úspěchů započatou Fabií R5 a pokračovat Fabií Rally2 Evo, ale také zůstat referenčním vozem pro prodej zákazníkům.

Ve skutečnosti by se nemělo zapomínat na to, že posláním těchto vozů je být atraktivní jak z hlediska výkonu, tak z ekonomického hlediska k prodeji a garantovat výrobci důležité výnosy, případně mít možnost investovat do jiných sportovních projektů, jako např. je to v případě Škody.

Po dvou letech testování, vývoje a homologace se Fabia RS Rally2 staticky odhalila v centrále Škodovky. Vůz se zdá navržen jako kandidát na to, aby se stal královnou třídy WRC2 ve Světové rally, ale také exceloval ve všech kategoriích. Včetně těch národních – ve kterých bude nasazen.

Škoda Fabia RS Rally2: odhalila vylepšený motor 1,6 turbo

Škoda Fabia RS Rally2, Škoda odhalila novou Fabii RS Rally2

Podrobná analýza auta počíná motorem. Srdcem nové Škody Fabia RS Rally2 je 1.6 turbo, vycházející z 2.0 TSI řady motorů EA888. Tento motor se optimalizoval z hlediska elektroniky a řízení dodávky, což je u soutěžních vozů vždy velmi důležitý faktor. Motor má schopnost dodat výkon 289 koní (213 kW) a maximální točivý moment 430 Nm.

Vůz spolu s novým motorem měl vývoj především v České republice, Francii, Itálii, Francii, Německu, Belgii a Španělsku. Nelze pozapomenout i na testy provedené ve Finsku v létě loňského roku v extrémních zimních podmínkách.

Všechny prostředky se přesně testovaly, aby pochopili, jak nejlépe připravit motor na různé prostředky, mapování, které mají použít. Ale také vztah s převodovkou, která bude 5 stupňová a zpátečka ovládaná pákou.

Vzhledem k tomu, že technické předpisy FIA zakazují použití elektronických jízdních asistentů pro zlepšení trakce, je povolena pouze mechanická uzávěrka diferenciálů na přední a zadní nápravě; přídavný středový diferenciál není povolen. V zatáčkách na okruhu rally pomáhá oddělovací spojka mezi přední a zadní nápravou, která se aktivuje při zatažení ruční brzdy. Odpružení je vybaveno vzpěrami MacPherson na obou nápravách, navrženými tak, aby zvládaly extrémní zatížení.

Prodloužený rozvor, vylepšený brzdový systém

Škoda Fabia RS Rally2

Nová Fabia RS Rally2 není jen o motoru. Karoserie vozu prošla důležitými změnami počínaje rozvorem, nyní širším, aby se zlepšilo rozložení hmotnosti a stabilita zadní části vozu, stejně jako systém chlazení brzd.

Revidovaly se průduchy, které zachycují vzduch a vedou jej do brzdového systému. Stejný osud pro potrubí. Při nejtvrdším brzdění dosahují brzdové kotouče snadno teplot nad 700 stupňů Celsia. Pro zajištění účinného chlazení za všech okolností se brzdové kotouče vozu FABIA RS Rally2 vnitřně odvětrávají a optimalizovaný systém chlazení brzd se zdá k dispozici také pro etapy na štěrku a asfaltu.

Asfaltové brzdové kotouče mají průměr 355 mm vpředu a 300 mm vzadu a vyžadují 18 palcová kola s ráfky 8×18. Brzdy pro použití na štěrku měří 300 mm vpředu i vzadu. V tomto případě jsou použita 15 palcová kola o velikosti 7×15.

Oproti předchozímu modelu je nyní zdvih tlumičů delší a vzpěry MacPherson jsou tužší. Konstruktéři navíc snížili tření tlumičů.

Delší rozvor si vyžádal také vývoj nové kinematiky odpružení. Kromě konstrukce diferenciálu se optimalizovala také charakteristika řazení převodovky a odolnost různých komponentů.

Větší hlavní displej vozu FABIA RS Rally2, který dokáže přehrávat i videoinformace, umožňuje intuitivní použití během rally. Prostor pro cestující se také vybavil novým centrálním ovládacím panelem s dotykovou obrazovkou a integrovaným interkomem. Řidič má přístup k mnoha funkcím přímo pomocí tlačítek na volantu. Startovací tlačítko motoru se integrovalo i do volantu, kde se zdá rychle dostupný, pokud například motor zhasne po jedné otáčce.

Dvojnásobný přítlak ve srovnání s minulostí

Škoda Fabia RS Rally2, Škoda odhalila novou Fabii RS Rally2

Zajímavá je i aerodynamická stránka vozu. Přestože jsou hodnoty přítlaku výrazně nižší než hodnoty generované vozy Rally1, Škoda Fabia RS Rally2 již začíná na vynikajícím základě.

Auto má ve své kategorii nejlepší koeficient odporu vzduchu. Díky studii v aerodynamickém tunelu se Škodě Motorsport podařilo zdvojnásobit přítlak ve srovnání s Fabií Rally2 Evo.

Některé aerodynamické prvky sériového vozu se také závodnímu modelu velmi osvědčily a zůstaly zachovány. Ovladatelnost a přítlak se vylepšily, aby se zlepšila rychlost v zatáčkách a aerodynamická účinnost vozidla.

Důležité je zavedení nových bočních prahů, které zabraňují bočnímu proudění vzduchu pod vozidlem. Představte nevyhnutelný přední splitter, umístěný pod nárazníkem, který zůstává nejdůležitějším aerodynamickým prvkem v přední části vozu.

Škoda Fabia RS Rally2, Škoda odhalila novou Fabii RS Rally2

Zdroj: motorsport, Vapol