Nejlepší národní parky na Kostarice

Nejlepší národní parky na Kostarice. Vhodné pro pěší turistiku, sopky, divokou přírodu a další zajímavosti. Pojďte objevit Kostariku.

Kostarika je proslulá bohatou krajinou a bohatou divokou přírodou, která je ukázkou čistého života. Na relativně malém území této středoamerické země najdete 28 národních parků a desítky dalších rezervací a chráněných oblastí.

Kostarické národní parky, od pláží přes sopky až po lesy plné vodopádů, opic kapucínů, kolibříků, papoušků a dalších divokých zvířat, jsou prostě poklady. Obrovské množství venkovních úniků však může být pro návštěvníky poněkud zdrcující při rozhodování, kam se v jakém pořadí vydat.

Ať už tedy hledáte výlet za východem slunce, místo pro surfování nebo houževnatý trek do kaldery tak aktivní, že se v ní zdržíte jen 20 minut, shrnuli jsme pro vás nejlepší národní parky v Kostarice.

Výhledy z Kostariky
Výhledy z Kostariky

Národní park s nejvyšším vrcholem Kostariky Chirripó

Milovníci hor si tento národní park nenechají ujít. Zatímco většina území Cordillera de Talamanca je obtížně přístupná, na nejvyšší vrchol Kostariky Cerro Chirripó (12 500 m/3820 m) se ze San Gerardo de Rivas pořádají oblíbené dvoudenní výstupy.

Jediná cesta na Chirripó vede pěšky. Ačkoli jsou trekové trasy náročné, pozorování východu slunce z tak velkých výšek je jedním z nepopiratelných vrcholů země. Většina turistů se vydává nahoru k základně Crestones Base Lodge a následující den při východu slunce vystoupá na vrchol.

Potápění se žraloky na Kostarice
Potápění se žraloky na Kostarice

Národní park Isla del Coco

Ostrov Isla del Coco, který se nachází asi 500 km jihozápadně od kostarické pevniny, je přírodní zázrak plný divoké přírody, včetně největších hejn žraloků kladivounů na světě. Z tohoto důvodu se sem sjíždějí potápěči ze všech koutů a často se vydávají na výlety s loděmi jako Aggressor a Undersea Hunter. Je tu také fascinující pirátská historie – a zřejmě i zakopaný poklad.

V národním parku Manuel Antonio hledejte na Kostarice lenochody

Tato relativně malá pobřežní rezervace (1680 akrů) s bujnou džunglí, nádhernými plážemi a skalnatými mysy je plná divoké zvěře. A také lidí. Při putování po krásných stezkách tu zahlédnete visící lenochody, skřehotající tukany a hravé opice a pak narazíte na úchvatné výhledy na moře a okolní ostrovy. Abyste se vyhnuli davům lidí a měli co nejvíce příležitostí k pozorování divoké zvěře, přijeďte včas. Nebo ještě lépe, kupte si vstupenky odpoledne předem a projděte se rovnou následující den.

Kostarická fauna
Kostarická fauna

Fauna Kostariky v národním parku Tortuguero

Tento mlhavý a zelený pobřežní park se rozkládá v široké záplavové oblasti protkané skládankou kanálů. Národní park Tortuguero je často nazýván „malou Amazonií“ a vyznačuje se velkou biologickou rozmanitostí, která zahrnuje více než 400 druhů ptáků, 60 známých druhů žab, 30 druhů sladkovodních ryb, tři druhy opic a také ohroženého kapustňáka západoindického. Na březích řek lze pozorovat kajmany a krokodýly, zatímco sladkovodní želvy se vyhřívají na kmenech.

Ročně sem přijíždí více než 150 000 návštěvníků, kteří se plaví lodí po kanálech a sledují divokou přírodu, zejména želvy kladoucí vejce. Jedná se o nejvýznamnější karibské místo hnízdění želvy zelenavé, kterých sem každou sezónu přichází hnízdit 40 000. Ze sedmi druhů mořských želv na světě jich šest hnízdí v Kostarice a čtyři z nich právě v Tortugueru. Různé dobrovolnické organizace na Kostarice řeší problém pytláctví ostražitými želvími hlídkami. Sídlo parku se nachází v Cuatro Esquinas jižně od vesnice Tortuguero. Silné proudy činí pláže nevhodnými ke koupání, takže se budete muset držet pozorování podivuhodné fauny.

Národní park Cahuita

Tato malá, ale krásná rezervace o rozloze pouhých 3,9 km2 patří k nejnavštěvovanějším národním parkům v Kostarice. Důvody jsou prosté. Nedaleké městečko Cahuita nabízí atraktivní ubytování a snadnou dostupnost a park má pláže s bílým pískem, korálový útes, pobřežní deštný prales a malou lagunu, kde se to hemží divokými zvířaty. Příjezd výletních lodí a víkendových turistů narušuje klid. Naplánujte si to a přijeďte pokud možno včas.

Do parku vedou severní a jižní vchody. Návštěvníci, kteří vstoupí do parku u Kelly Creek na severu, nemusí platit vstupné 5 USD (120Kč), i když dary jsou vítány. Mějte na paměti, že kostarická správa parku je obvykle podfinancovaná a peníze od turistů poskytují důležitou podporu pro vzdělávací, ochranářské a údržbářské programy.

Dlouhé pláže na Kostarice
Dlouhé pláže na Kostarice

Kostarika nabízí i krásné pláže – park Marino Ballena

Tento malý, ale důležitý mořský park, který je známý svou širokou, 4 km dlouhou pláží, chrání korálové a skalní útesy obklopující několik pobřežních ostrovů a migrující keporkaky, delfíny a hnízdící mořské želvy. (Nejlepší roční období pro pozorování velryb je od prosince do dubna a od července do listopadu.) Po proslulém písečném „velrybím ocasu“ se můžete procházet pouze za odlivu, za přílivu je velká část pláže zakryta.

Na konci ocasu jsou skalní tůňky, kde děti rády hledají drobné mořské živočichy. Na konci ocasu se však lámou divoké vlny, takže není vhodný ke koupání – nezapomeňte děti držet dostatečně daleko od vody.

Divoká příroda v rezervaci Hitoy-Cerere

Jen ti nejodvážnější milovníci přírody se vydají na cestu do rezervace Hitoy-Cerere, která se nachází asi 80 km jižně od Puerto Limón a je dostupná pouze s terénním vozem po členité polní cestě. Rezervace o rozloze 99 km čtverečních se nachází na okraji pohoří Cordillera de Talamanca. Vyznačuje se různou nadmořskou výškou, stále zelenými lesy a hučícími řekami. Jedná se o jednu z nejvlhčích rezervací v systému parku, kterou ročně zaplaví 4000-6000 mm srážek.

Přirozeně se zde vyskytuje velké množství divoké zvěře. Mezi nejčastěji pozorované savce patří šedé čtyřoké vačice, tayry (druh lasičky) a opice howler a capuchin. Vzhledem k tomu, že v oblasti žije více než 230 druhů ptáků, najdete zde také spoustu ornitologických lahůdek, včetně tukanů kýlnatých, brýlatých sov a králíčků zelených.

A jen těžko přehlédnete oropendolu Montezuma, jejíž mohutná hnízda visí ze stromů jako větvičky kyvadla. Díky vlhkosti se tu mezitím vyskytují různé druhy jedovatých žab.

V národním parku Carara

Pozorování makaků v Kostarickém parku Carara

Carara je proslulým domovem jednoho z nejcharismatičtějších kostarických druhů ptáků, makaka šarlatového. Zatímco ve většině zemí je zahlédnutí tohoto tropického zázraku vzácností, v Carara je pozorování makaků prakticky zaručeno. Pozor si můžete dát také na 400 dalších druhů ptáků poletujících v korunách stromů a na největší kostarické krokodýly ve vodních tocích. (Plavky raději nechte doma.)

Čtyři stezky v parku lze snadno prozkoumat za půl dne; přijďte brzy, abyste co nejlépe viděli divokou zvěř. V období dešťů je důležitý deštník (v suchých měsících je občas potřeba) a nezapomeňte si vzít repelent proti hmyzu.

Národní park Juan Castro Blanco

V tomto málo navštěvovaném národním parku poblíž geografického středu země pramení pět hlavních kostarických řek. Protože tato rezervace o rozloze 143 km čtverečních má rozsáhlou, ale málo udržovanou síť stezek a málo zařízení, budete mít park pravděpodobně jen pro sebe. Většina lidí míří do návštěvnického centra, které spravuje přírodní rezervace Montaña Sagrada, a prochází se po třech stezkách tam. Jedna z nich vede k vysněné laguně Ponzo Verde.

Díky řídkému pěšímu provozu se výrazně zvyšuje šance, že spatříte neobvyklé druhy. Sledujte tapíry, oceloty, kurasy, quetzaly a guany černé. Obdivovat můžete také množství nádherných orchidejí.

Sopečný kráter v parku Volcán Poás

Zde máte šanci dostat se až děsivě blízko k mimořádně aktivní sopce, která naposledy vybuchla v roce 2017. Mohutný Poás se nachází v nadmořské výšce 2708 m a je sevřen 7540 let starou lávou. Návštěvníci mohou nahlédnout přímo do kráteru hlubokého 260 m, v jehož středu se nachází pozoruhodné tyrkysové jezero. Upozorňujeme, že dobu návštěvy omezili na 20 minut.

Počet denních návštěvníků je přísně kontrolován složitým online rezervačním systémem, který vyžaduje prvotní registraci s průkazem totožnosti a následnou platbu. Předchozí rezervace na webových stránkách je nezbytná, jinak můžete být u brány odmítnuti. Při zakoupení vstupenky podepíšete zřeknutí se odpovědnosti, v němž je popsáno zvýšení obsahu toxických sopečných plynů v kráteru (oxid siřičitý, kyselina sírová, kyselina chlorovodíková a oxid uhličitý).

Protože je známo, že rezervační systém se hroutí, rezervujte si vstupenku s dostatečným předstihem před návštěvou a stáhněte si potvrzení předem, protože signál mobilních telefonů je na sopce slabý. Před návštěvou si ověřte stav otevření parku; je známo, že dochází k dočasnému uzavření kvůli emisím popela a plynů.

Sopečný kráter na Kostarice
Sopečný kráter na Kostarice

Národní park Tapantí-Macizo

Tento národní park o rozloze 224 km2 chrání zelené severní svahy pohoří Cordillera de Talamanca a je nejvlhčí rezervací v zemi, kde ročně spadne 315 mm srážek. Největší vrchol parku, Cerro de la Muerte (Hora smrti 3451 m), je zároveň nejvyšším bodem kostarické části Interamericany. „El Salto“ je nenáročná procházka po schodech ve výšce 100 m na vyhlídku s vodopádem a výhledem na hory.

K dispozici jsou tři další stezky různé obtížnosti a délky, které vedou po strmých svazích nebo podél rovného koryta řeky. V kanceláři rangerů u vstupu do parku jsou k dispozici mapy a informace o jednotlivých stezkách. V parku jsou k dispozici toalety, piknikové stoly a voda, stejně jako malá výstava s informacemi o přírodě v oblasti a prodej hmyzu a vycpaných zvířat. Je zde spousta příležitostí k pozorování ptáků a orchidejí. Odbočku k parku hledejte na silnici Ruta Nacional 408.

Kostarika nabízí divoké mokřady v parku Palo Verde

V nejsušší kostarické provincii, na vrcholu zálivu Golfo de Nicoya, se na ploše 76 km2 rozkládá rezervace mokřadů Parque Nacional Palo Verde. V mělkých stálých lagunách parku se shromažďují volně žijící živočichové, včetně největší koncentrace vodního ptactva a pobřežních ptáků ve Střední Americe. Lesy se vine několik kilometrů turistických stezek, výbornou možností, jak navštívit mokřady, jsou výlety lodí (hned za hranicemi parku). Přijeďte sem v nejsušších měsících, abyste viděli větší koncentraci ptáků a zvířat a méně komárů.

Do této pánve se vlévají všechny hlavní řeky regionu a vytvářejí zde biotopy včetně mangrovových bažin, močálů, travnatých savan a stálezelených lesů. Park je také útočištěm mnoha volně žijících živočichů: bylo zde zaznamenáno více než 300 druhů ptáků, například vzácné noční volavky černohlavé nebo ohrožený druh jabiru. Park je také domovem mnoha savců, včetně největší populace jaguarundi (divokých koček) v Kostarice, a také četných plazů – například krokodýlů, kteří údajně dosahují délky až 5 m.

Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha (prosinec až březen), kdy se ve zbývajících jezerech a bažinách shromažďují hejna ptáků a stromy ztrácejí listí, což umožňuje lepší pozorování. Přesto se celá pánev v období sucha rozpouští, takže si s sebou vezměte dostatečnou ochranu proti slunci – a ještě budete potřebovat repelent proti hmyzu. V deštivých měsících je velká část oblasti zaplavena a přístup do ní může být omezen.

Národní park Rincón de la Vieja

Vzhledem k blízkosti Libérie je tento park překvapivě nepřeplněný a odlehlý. Park je pojmenován podle hlavní parní atrakce – aktivní sopky Rincón de la Vieja 1895 m. Zahrnuje několik dalších vrcholů stejného sopečného pásma, včetně sopky Santa María 1916 m. Park vyzařuje geotermální energii díky různobarevným fumarolům, horkým pramenům, bublajícím pailas (bahenním kotlíkům) a mladé, divoké sopce volcancito (malé sopce). Všechny je možné navštívit pěšky po dobře udržovaných, i když někdy strmých stezkách.

Většina návštěvníků parku sem přijíždí kvůli horkým pramenům, kde se můžete namočit za zvuku opic hafanů nad hlavou; mnohé z pramenů mají údajně léčivé účinky. Několik chatek přímo u parku umožňuje přístup a pořádá prohlídky. Můžete si také objednat dopravu a výlety z Libérie.

Horké prameny na Kostarice
Horké prameny na Kostarice

Park Volcán Tenorio

Protože nebesky modrá řeka, vodopády a laguny tohoto parku patří k nejúchvatnějším přírodním úkazům v Kostarice, místní obyvatelé park nazývají jednoduše Río Celeste (ačkoli oficiální název nese podle sopky Volcán Tenorio vysoké 1916 metrů. Od stanice rangerů El Pilón u vchodu do parku se mlžným pralesem vine 5 km dlouhá turistická stezka, která zahrnuje všechny zajímavosti parku.

Setkání s kožojedy v Kostarickém národním parku Las Baulas de Guanacaste

Tento suchozemsko-mořský park zahrnuje celou pláž v Playa Grande, přilehlou pevninu a 220 km2 oceánu. Jedná se o jednu z nejdůležitějších světových oblastí pro hnízdění kriticky ohrožené želvy kožatky. Večer od října do března zde strážci pořádají exkurze, během nichž můžete pozorovat úžasný životní cyklus želv.

Navzdory zvýšenému úsilí o ochranu přírody hnízdí na Playa Grande rok od roku méně kožnatek. Aby ochránili ubývající populaci, strážci parku sbírají vejce a inkubují je, aby zvýšili jejich šance na přežití. I přesto se však musí mořské želvy vylíhnout na pláži a samy vstoupit do vody, jinak nedojde k vtištění paměti a vylíhlá mláďata se nikdy nevrátí na místo svého narození, aby zahnízdila. Odhaduje se, že pouze 10 % vylíhnutých mláďat přežije do dospělosti – važte si proto této přírodní podívané a držte se v dostatečné vzdálenosti.

Vydejte se na surf
Vydejte se na Kostariku i za surfem

Zdroje: Lonely Planet, TowPoint