Objevený hrob 2 300 let staré mumie

Vědci pomocí moderní technologie rentgenovali mumifikovanou mrtvolu ze starověkého Egypta. Podle toho by měl amulet zlatého jazyka usnadnit cestu pohřbeného chlapce do posmrtného života. Objevený chlapec ve starověkém Egyptě byl poslán na svou poslední cestu se 49 cennými amulety, hlásí vědci. Zvláštní je to, že mumie, která je stará asi 2 300 let, nebyla nikdy otevřena. Rentgen s počítačovým tomografem (CT) odhalil podle odborného časopisu „Frontiers in Medicine“ nádherné přírůstky.

,,Zlatý chlapec“ – mumifikovaná mrtvola

Mimo jiné byl do úst zesnulého vložen amulet se zlatým jazykem, který mu umožnil mluvit v posmrtném životě, vysvětlují odborníci. Objevený chlapec, známý také jako „zlatý chlapec“, se stal mumifikován ve věku asi 15 let a měřil asi 1,30 metru.

Digitální obrázek mumie; Objeven hrob 2300 let staré mumie
Digitální obrázek mumie chlapce

Počítačová tomografie je 3D rentgenové vyšetření, které lze použít k vytvoření příčných řezů těla nebo jiných předmětů. Mumie se objevila v Horním Egyptě v roce 1916. Pochází z období Ptolemaiovců kolem roku 330 před naším letopočtem. Od té doby, co se nalezl, uložil se v Egyptském muzeu v Káhiře.

Lebka vyplněná pryskyřicí

,,Tělo této mumie chlapce bylo rozsáhle zdobené a krásně stylizované v jedinečném uspořádání,“ řekla Sahar Salimová, profesorka medicíny z Káhirské univerzity, která studii vedla. Amulety se vyrobily ze zlata, polodrahokamů, pálené hlíny a keramiky. ,,Amulety měly chránit tělo a dodat mu sílu v posmrtném životě,“ řekl Salim.

Staří Egypťané věřili, že duch po smrti žije dál v posmrtném životě. Podle přesvědčení se však přístup získal až po nebezpečné cestě podsvětím a po vynesení konečného rozsudku. Příbuzní a balzamovači se proto snažili zesnulému umožnit příchod do posmrtného života a chránit jeho tělo.

Boty na oplátku dostal i ,,zlatý chlapec“, který měl v době smrti pravděpodobně vysoké společenské postavení. ,,Sandály mu pravděpodobně měly umožnit vyjít z rakve,“ řekl Salim. Podobně je tomu v Knize mrtvých starých Egypťanů.

Chlapec měl na sobě také pozlacenou masku a náprsník. Podle výzkumného týmu se mozek odstranil nosem a lebka naplnila pryskyřicí. Kromě srdce se odstranily i vnitřní orgány.

Zdroj: spiegel, Vapol