Návrat Hondy v MotoGP: vede týmové pořadí

Repsol Honda vede světový tým pro rok 2022 poprvé po dvou a půl letech díky dobrému výsledku Pola Espargara a Marca Marqueze ve Velké ceně Kataru MotoGP.

Sezóna MotoGP 2022

Začátek Velké ceny Kataru, úvodního kola sezóny MotoGP 2022, dal fanouškům obraz, na který byli léta zvyklí. Ale neviděli ho od nyní slavného zranění Marca Marqueze v Jerezu v roce 2020. Startoval třetí a šestý Marc Marquez a Pol Espargaro. A dojeli do prvních zatáček na první a druhé pozici, a to zběsilým tempem, které překvapilo především Ducatis.

Espargaro se ujal vedení a udával tempo po mnoho kol. Obojí mělo podmínění výběrem pneumatik a ve finále Pol dal pozici nejen Eneu Bastianinimu, ale také Bradu Binderovi. Pro tým však dosáhl dobrého výsledku. A to se třetím místem, zatímco Marquez skončil pátý poté, co mu došly pneumatiky.

MotoGP |  Návrat Hondy: vede týmové pořadí
MotoGP

Tento výsledek umožnil týmu Repsol Honda nasbírat 27 bodů (16 z Espargara a 11 z Marqueze). Což je situace, která staví japonský tým na první místo v týmovém šampionátu. To se nestalo od konce roku 2019. To byla příležitost a návrat, v závěrečné fázi mistrovství světa a s malým přispěním Jorge Lorenza (5 bodů proti Marquezovým 120) v posledních pěti závodech. Hondě se podařilo překonat dvojici tvořenou Andreou Doviziosem a Danielem Petruccim a pokořit to, co až dosud je poslední titul.

V roce 2020, kdy byl Marquez mimo hru, se HRC dostalo na dno, nakrátko překročilo 100 bodů a skončilo na více než 200 bodech pro tým Suzuki, šampióna toho roku. Honda poprvé předjela Avinitu a Aprilii a skončila tak svou nejhorší sezónu v historii, poprvé bez vítězství.

Pol Espargaro, tým Repsol Honda
Pol Espargaro a tým Repsol Honda

Návrat Marca Margueze

V roce 2021, s návratem Marca Marqueze (tři vítězství i přes rok nečinnosti a o pět závodů méně), Honda zakončila sezónu na pátém místě v mistrovství světa s 250 body. Letos, kdy se osminásobná mistryně světa zjevně zotavila a s Espargarem v roce pravdy, už dokázala dobýt pódium a umístit oba jezdce do top 5 na trati příznivější pro soupeře.

Honda dále využila toho, že Bastianini a Binderovi spoluhráči Fabio Di Giannantonio a Miguel Oliveira nesbírali body. A portugalec skončil na zemi. To umožnilo týmu HRC umístit se v čele týmového hodnocení s o dva body více než tým Gresini Racing.

Pokud Honda nevedla šampionát od konce roku 2019, nezačala sezónu přede všemi od roku 2018. V Losail v roce 2019 Andrea Dovizioso porazil Marqueze v infarktovém závěru a Danilo Petrucci skončil na šesté pozici. A to před Lorenzem. To Ducati umožnilo ujmout se vedení v hodnocení jezdců, týmů a konstruktérů. Abychom dosáhli dominance HRC v hodnocení týmů po prvním závodě, musíme mít návrat do roku 2018. A to kdy Dovi opět porazil Marca v duelu. Nicméně Dani Pedrosa, tehdejší jezdec Hondy, skončil pátý a Lorenzo, který ten rok oblékal barvy Ducati, skončil dvanáctý. To umožnilo HRC opustit Katar se čtyřbodovým náskokem před Reds.

Výsledek závodu dle výrobců

MotoGP bere v úvahu také pořadí výrobců, jehož bodovací systém spočívá v tom, že se bere v úvahu pouze jezdec za každého jednotlivého výrobce. A to toho, kdo získal v závodě nejvíce bodů (v tomto případě Bastianini pro Ducati, Binder pro KTM a Espargaro pro Hondu). To znamená, že Japonci jsou v tomto žebříčku třetí.

Pocity Hondy však byly v tomto prvním závodě velmi pozitivní, jak jsem uvedl z Espargaro: „Velkou část dnešní slávy patří týmu Repsol Honda za tvrdou práci, kterou odvedli během zimy v Japonsku, aby postavili toto nové kolo a umožnili mi ukázat svůj skutečný potenciál“. Marquez mu odpověděl: „Jsem šťastný za návrat, za Pol a jsem šťastný za tým Repsol Honda. Tento výsledek ukazuje veškerou práci, kterou odvedli, a potenciál tohoto nového motocyklu. Honda má důvod se usmívat a čísla nám umožňují obnovit trochu naděje.

Zdroj: motosport, Vapol