Honda Civic 1,5 Turbo – Test

Honda civic

Naším testovaným vozem je Honda Civic desáté generace, o které si můžeme klidně říct, že nejen zábavně vypadá, ale i zábavně jezdí. Zajímavostí je, že průkopníkem těchto kompaktních hatchbacků není Volkswagen, ale právě Honda. První Civic byl představen už v roce 1972, takže je skoro o dva roky starší než Golf. Od té doby auto samozřejmě zmohutnělo a vyspělo.

Zatímco v předních partiích působí testované auto dynamicky, a místy až agresivně, zadní část, respektive její samotné ukončení a tvar zadních svítilen působí místy až trochu nešťastně. Ještěže tomu trochu napomáhá dvojitá koncovka výfuku.

A když už jsme na zádi, tak se rovnou podíváme na páté dveře. Tohle auto je totiž typem karoserie liftback, což je pro Hondu Civic vůbec tou nejlepší variantou, auto vypadá stylově a je praktické.

Karoserie liftback Honda Civic
Karoserie liftback

Honda to má prostě vychytané

Naše Honda Civic rozhodně potěší objemem zavazadelníku 420 litrů, což je na poměry konkurence skvělá hodnota. Takže kufr paráda, ale je tady i další vychytávka. Z boku vysouvatelná roletka. Nesundáváte zadní plato, prostě všechno vyřešíte praktickou roletkou. Zadní lavice je poměrně strohá, ale před koleny je dostatek místa, nad hlavou už trošku míň, ale co se dá ocenit je subtilnost předních sedadel. Tím i ze zadní lavice skvěle vidíte dopředu, takže vašim dětem vzadu nebude špatně. A jak to je naopak s výhledem dozadu přes zadní zrcátko? Je tady známým způsobem „hondovsky“ rozdělené zadní okno. Toto rozdělení je oproti dřívějšku naštěstí níž, čili vás nijak ve výhledu neomezuje.

Jaké jsou jízdní vlastnosti Honda Civic?
Jaké jsou jízdní vlastnosti?

Interiér

Pozice za volantem je až na dvě drobnosti naprosto skvělá. Sedíte příjemně nízko, jste skvěle obklopeni interiérem a výborně tak cítíte auto. A ty drobnosti? Tou první je oblast pravého kolene, když jedete normálně, tvrdý plast nevadí, ale pokud jedete dynamicky a potřebujete se zapřít, tak koleno do plastu naráží, a to zkrátka bolí. Tou druhou věcí, která s tou první trošičku souvisí je nenastavitelný sklon sedadla. Když řídíte dynamicky, je lepší sedák si naklopit a zapadnout zadkem, abyste při brzdění nevyjížděli dopředu. Tady to bohužel nejde.

Interiér modelu Honda Civic

Technické specifikace modelu Honda Civic

Motor 1,5 turbo disponuje výkonem 134 kW a točivým momentem 220 Nm, který je z důvodu použití převodovky cvt kvůli řemenu omezen (oproti verzi s manuálem). Ovšem i když má auto omezený točivý moment, tak pořád není pomalé. Převodovka cvt je velmi vychovaná – má digitálně přednastavené stupně, a tím tak dokáže simulovat funkci řazení. K tomu jsou i pádla pod volantem, a je dost možné, že nějakých 90 % řidičů vůbec nepozná, že se jedná o variátor. Takže pokud se vám při představě jízdy jako na skútru ježí i chlupy na zádech, tak v Civicu nemusí. V tomhle vozu se nic podobného neděje.
Nevýhodně působí malá nádrž s objemem pouze 46l. A když se jezdí dynamicky, tohle auto polovinu nádrže bez problémů vypije za nějakých 180 až 200 kilometrů. Na druhou stranu běžně můžete jezdit za 8 až 9 litrů. Ovšem pokud se chcete vzdát plynulosti cévétéčka a řadit manuální převodovkou, tak s manuálem budete jezdit za 7 l. To je velmi slušná hodnota.

Jízdní vlastnosti

Přední maska Honda Civic
Přední maska

Honda jako z říše sportovních aut?

Testovaná Honda Civic je v případě jízdy po hrubém asfaltu poměrně hlučná. Je to ovšem daň za její nízkou hmotnost, vždyť tahle verze i s převodovkou cvt, váží jen lehce přes 1.400kg. Jenže, co nám naopak tato nízká hmotnost spolu s neobyčejně pevnou platformou a skvělým podvozkem přináší? Neskutečné jízdní vlastnosti! Vůz doslova ždímá veškeré vlastnosti svých pneumatik. A protože vývoj pneumatik je už hezky daleko, bavíme se o nesmírně schopném autě. Civic neobyčejně rychle reaguje na vaše povely a vaše ruce jsou skrz přesné řízení pevně spojeny s přední nápravou, takže výsledná odezva Civicu je doslova z říše sportovních aut.

Profesionální testovací řidič: „… když zatočíte, trošičku ulevíte, cítíte, jak to auto si zatíží vnější zadní kolo, krásně se stočí do oblouku, a to řízení… tohle není sterilní, tohle je chirurgicky přesný a velmi zábavný náčiní, dokonce i v týhletý verzi s cévétéčkem, udělám sebemenší pohyb volantu a Civic ho udělá taky!“

Detail kol
Detail kol

Finální hodnocení

A co spolehlivost Hondy, které ještě nedosáhla ani 5 let? Tak to se ptáte zbytečně. U nového Civicu jsme zaznamenali prozatím hlášenu pouze jedinou svolávačku. Tou zemí bylo Portugalsko a nahlásil se problém s nízkotlakou palivovou pumpou. A to je všechno. Civic jezdí, a stále jezdit bude. Ostatně tomu je přizpůsoben i servisní interval Honda. Jednou nejpozději za rok, nebo jednou nejpozději za 20 tisíc kilometrů. A právě toto je přidanou hodnotou testovaného Civicu. Člověk při jeho koupi nepřiplácí za luxus, platí především za fantastické jízdní vlastnosti kombinované s využitelnou praktičností a spolehlivostí. Díky Hondo, skvělá koupě!

Skvělá koupě
Skvělá koupě

Zdroje: AutoEsa, Vapol