Nalezené předměty z Titaniku si můžete pořídit v dražbě

Dne 15. dubna 1912 Titanic při plavbě z Anglie do New Yorku narazil do ledovce a potopil se. Nalezené předměty si můžete pořídit v aukcích

Všichni ten příběh známe. Dne 15. dubna 1912 narazila osobní zaoceánská loď Titanic, provozovaná společností White Star Line, na své první plavbě z Anglie do New Yorku do ledovce a potopila se. Z potopeného vraku se od té doby podařilo vytáhnout spoustu různých předmětů. Některé nalezené předměty si dokonce můžete pořídit v dražbě.

Při lodní katastrofě zahynulo přibližně 1 500 osob z celkového počtu 2 600 osob.

Příběh Titaniku se stal památkou v populární kultuře, zejména prostřednictvím filmu Titanic režiséra Jamese Camerona z roku 1997. V hlavních rolích se tenkrát představili Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Nyní mohou fanoušci této námořní katastrofy získat svůj vlastní kousek tragického příběhu.

Aukce památek z Titanicu

Společnost Henry Aldridge & Sons Ltd pořádala 27. dubna aukci památek z Titaniku. Očekávalo se, že nalezené předměty se budou prodávat za potenciálně vysoké částky, protože některé z nich byly získány z těl těch, kteří při katastrofě zahynuli.

Při lodní katastrofě zahynulo přibližně 1 500 osob celkového počtu 2 600 osob.
Černobílá fotografie z paluby Titanicu

V loňském roce se jídelní lístek z lodní restaurace prodal za 83 000 liber (2 444 000 korun) a kapesní hodinky utonulého ruského pasažéra za 97 000 liber (2 856 000 korun). A letos se na hollywoodské filmové aukci prodaly nechvalně proslulé plovoucí dveře z filmu za závratných 663 000 eur (16 673 000 korun).

Slavné housle

Mezi loty nadcházející aukce, která se uskutečnila v sobotu 27. dubna, se objevilo i kožené pouzdro na jedny z houslí, které údajně hrály, když se loď potápěla. Houslisté, kteří se zoufale snaží svým vystoupením udržet cestující v klidu, byli ve filmu z roku 1997 zvěčněni větou: „Pánové, bylo mi ctí s vámi dnes večer hrát.“ (Gentlemen, it’s been a privilege playing with you tonight).

Zatímco Wallace Hartley, houslista, který inspiroval slavnou scénu, při ztroskotání lodi zahynul, jeho housle i pouzdro přežily. Samotný nástroj znalci považují za nejcennější předmět související s Titanikem. V současné době můžete housle spatřit v Muzeu Titaniku v Belfastu.

Housle asi nikdy vlastnit nebudete, ale mohli jste vlastnit jejich pouzdro. Houslové pouzdro se vydražilo za 360 000 liber (10 604 000 korun).
Jednou z nejznámějších památek na Titanic se staly housle Wallace Hartleyho

Housle asi nikdy vlastnit nebudete, ale mohli jste vlastnit jejich pouzdro. Houslové pouzdro se vydražilo za 360 000 liber (10 604 000 korun).

„Housle Wallace Hartleyho jsou nejikoničtějším kusem památky na Titanic, který se kdy v aukci prodal,“ řekl licitátor Andrew Aldridge. „Nepřežily by však, kdyby nebylo tohoto kufříku z anglické kočárové kůže. Dlouhé popruhy by Wallace použil k připoutání tašky k sobě, když se Titanic potápěl. Sloužil k ochraně nástroje před slanou mořskou vodou.“

Nejdražší položkou se staly kapesní hodinky

Kufřík se však nestal položkou, od které aukční síň očekávala, že vynese nejvíce. Tato pocta připadla kapesním hodinkám, které patřily Johnu Jacobu Astorovi IV, americkému obchodnímu magnátovi, developerovi, investorovi, spisovateli, podplukovníkovi ve španělsko-americké válce, který zahynul během námořní katastrofy.

V době potopení patřil 47letý Astor mezi nejbohatší lid na světě a vlastnil nemovitosti včetně hotelu Waldorf-Astoria. Na cestu Titanikem se vydal se svou osmnáctiletou novomanželkou Madeleine Astor a společenskou smetánkou Molly Brownovou.

V době potopení patřil 47letý Astor mezi nejbohatší lid na světě
John Jacob Astor ve svém automobilu

Když jeho ženu a Brownovou převáželi na záchranné čluny, Astor se dozvěděl, že musí počkat, až se všechny ženy a děti dostanou do bezpečí, a teprve pak se k nim připojí. Když je odváželi do bezpečí, ustoupil stranou a kouřil cigaretu.

Hodnota Astorových hodinek se odhadovala na 150 000 liber (4 419 000 korun). Kapesní hodinky se nakonec vydražily za neuvěřitelných 900 000 liber (26 521 000 korun).

Další předměty

Mezi další nalezené předměty z Titanicu, které šly do dražby, patří nádobí z lodi, šachovnice, dopisy od cestujících a novinové výstřižky.

Na levnějším konci dražby jste mohli dražit také sbírku DVD a knih souvisejících s neslavným potopením. Tyto položky stály pouhých 30 liber (cca 880 korun).