EU a Japonsko vedou v patentech na vodík

Evropský patentový úřad (EPA)

Vodík je považován za zdroj energie budoucnosti, ale ještě je potřeba provést mnoho výzkumu. Podle studie vedou inovace zejména evropské a japonské společnosti – za to může především jedno odvětví.

Pokud jde o vodíkovou technologii, Japonsko a EU jsou v popředí. Vyplývá to ze studie Evropského patentového úřadu (EPA) a Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Podle studie, která bere v úvahu trendy od roku 2011 do roku 2020, Japonsko v tomto období vlastní 24 procent vodíkových patentů, EU 28 procent a USA 20 procent. V EU vede Německo s jedenácti procenty, následuje Francie se šesti procenty. Zatímco EU a Japonsko během sledovaných deseti let vzrostly, registrace patentů v USA v tomto období klesaly.

Prezident EPA António Campinos řekl: „Využití potenciálu vodíku je nezbytnou součástí evropské strategie k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.“ Podle studie je však zapotřebí další výzkum, zejména u koncových uživatelů plynu.

Růst EU a Japonska

Nejvíce vodíkových patentů přihlásily podle studie chemické a automobilové společnosti. Pak přišly univerzity a výzkumné ústavy. V automobilovém sektoru by společnosti byly zvláště aktivní v odvětvích palivových článků a elektrolýzy. Podle studie jsou hlavními žadateli japonské a korejské společnosti, především Toyota, Hyundai Honda.

Tankování elektrického vozidla s vodíkovými palivovými články; EU a Japonsko vedou v patentech na vodík
Tankování elektrického vozidla s vodíkovými palivovými články

V jiných průmyslových aplikacích vidí EPA a IEA stále příliš málo inovací. Vodík je potřebný pro těžký průmysl, pro přepravu na dlouhé vzdálenosti, pro lodě a letadla. Také ve výrobě hnojiv téměř neexistují žádné jiné čisté alternativy k fosilním palivům, řekl ředitel IEA Fatih Birol. Výroba oceli je paprsek naděje: v poslední době zde vzrostl počet patentových přihlášek.

Francouzský výrobce plynu Air Liquide a jeho německo-americký konkurent Linde předběhli v patentech zavedenou vodíkovou technologii. BASF, Siemens a Bosch rovněž patří mezi přední světové žadatele. Mnichov a Porúří patří mezi deset největších světových oblastí pro vodíkovou technologii, stejně jako Paříž. V Německu je také mnoho registrací z Frankfurtu, Stuttgartu a Norimberku.

Zdroj: spiegel, Vapol