Zdravotní rizika při přílišném sledování televize

Řada zdravotních rizik: Podle výzkumníků se dlouhé noci sledování televize zjevně spojují se zvýšenými nočními návštěvami toalety. Ale obviňovat jen televizi asi nestačí.

Když vyjde nová sezóna jejich oblíbeného seriálu, nemálo fanoušků seriálu tráví celý víkend před obrazovkou – ale zdá se, že toto takzvané binge sledování není bez rizik a vedlejších účinků. Výsledek podle studie: V noci musíte chodit častěji na toaletu.

Dospělí, kteří sledují televizi v průměru pět hodin nebo více denně, častěji trpí takzvanou nykturií, což znamená, že musí během noci několikrát navštívit toaletu. Uvádí to studie čínského výzkumného týmu, která se publikovala v časopise „Neurourology and Urodynamics“.

Za tímto účelem tým analyzoval data z amerického průzkumu z let 2011 až 2016. Srovnání mezi dotázanými, kteří sledovali televizi nebo videa méně než hodinu denně, a těmi, kteří sledovali více než pět hodin, ukázalo, že posledně jmenovaní dosáhli 48 % zvýšeného rizika nyctrie. V úvahu se braly faktory jako věk, pohlaví, index tělesné hmotnosti a etnická příslušnost.

Přílišné sledování televize spouští řadu zdravotních rizik

Nicméně obviňovat v noci jen záchvatovité sledování ze slabého močového měchýře pravděpodobně nestačí. Protože studie ukazuje pouze jednu souvislost s údaji z průzkumu. Neprokázalo se však, že by binge-watching skutečně nykturii způsobovalo. Lze si také představit, že někdo, kdo se na tom již potýká zdravotně špatně, se pokusí více sledovat televizi.

Autoři připouštějí, že tato studie nemůže prokázat vztah příčiny a následku. Nabízejí ale možná vysvětlení souvislostí.

Příčina zdravotního rizika při přílišném sledování televize

Za prvé, příliš dlouhé sledování televize se také spojuje se zvýšeným rizikem diabetu 2. typu a také potenciálně zahrnuje hodně pití. „Kombinace cukrovky a zvýšeného příjmu tekutin přispívá ke globální polyurii. Ta souvisí s nykturií,“ píší autoři – nebo jednodušeji řečeno: kdo produkuje hodně moči, musí častěji navštěvovat toaletu.

Za druhé, intenzivní televizní diváci by také hůř spali, což také souvisí s nykturií. A za třetí, intenzivní sledování televize je také spojeno s vyšším rizikem obezity, která je také faktorem pro nykturii.

,,Větší povědomí veřejnosti o tomto potenciálním zdravotním riziku,“ píší autoři, ,,povzbudí jednotlivce, aby využívali svůj čas na televizi a/nebo video vědoměji.“