Největší síťový úložný systém svého druhu

Stacionární skladování pomocí recyklovaných EV baterií

V Kalifornii je nyní plně funkční síťový stacionární úložný systém s kapacitou 25 MWh obsahující 1 300 recyklovaných baterií elektrických vozidel.

Projekt, který se zdá největší svého druhu na světě, postavila společnost B2U a má napojení na solární farmu.

Patentovaný systém EV Pack Storage (EPS) společnosti umožňuje použití EV bateriových sad bez překonfigurování ve velkém měřítku skladování energie.

Společnost říká, že tato technologie umožňuje nasazení baterií EV ve velkých aplikacích pro ukládání energie v původním obalu. Tím se vyhnete nákladům na opětovné použití. A zároveň výrazně snížíte náklady na skladování (LCOS) pro sítě v měřítku ve srovnání se systémy s novými bateriemi.

Systém využívá repasované bateriové sady z elektrických vozidel Honda a Nissan, ale B2U říká, že úspěšně testoval baterie modelu 3 a že jeho technologie může fungovat s jakoukoli baterií EV.

Bateriový systém se nabíjí z připojené solární farmy a poté prodává elektřinu do sítě, když je poptávka během dne největší. Ovladač EPS monitoruje každé balení, aby zajistil nejúčinnější profil nabíjení a vybíjení.

Kalifornská solární výroba a velkoobchodní ceny elektřiny
Kalifornská solární výroba a velkoobchodní ceny elektřiny

Síťový úložný systém

Systém poskytuje gridové služby kalifornskému velkoobchodnímu gridovému trhu 24 hodin denně. Software automatizuje nabídky na trhu a je navržen tak, aby využil předvídatelné denní cenové špičky i nepředvídatelné nedostatky poptávky.

Regulátor také automaticky odpojí baterie, pokud se odchylují od provozních specifikací, aby se systém chránil před potenciálním nebezpečím.

Společnost říká, že její technologie umožňuje rychle se zvyšující dodávky použitých baterií EV. Ty se mají použít pro velkokapacitní skladování energie.

B2U znovu použité ev baterie pro skladování energie
B2U znovu použité EV baterie pro skladování energie

Potenciál repasovaných baterií EV s ukončenou životností pro použití v aplikacích pro ukládání dat v síti se zdá obrovský.

Studie z ledna zjistila, že baterie elektromobilů s ukončenou životností vozidla a používané V2G (vehicle-to-grid) by mohly do roku 2030 pokrýt všechny celosvětové požadavky na krátkodobé skladování energie v síti do až 32–62 terawattů. A krátkodobého skladování globálně do roku 2050.

Celková technická kapacita baterií EV a srovnání s poptávkou po skladování v síti.
Celková technická kapacita baterií EV a srovnání s poptávkou po skladování v síti

Technologie vyvinutá společností B2U znamená, že baterie EV na konci životnosti lze rychle a snadno využít ke zvýšení síťové úložné kapacity v síti.

Jakmile se baterie časem znehodnotí do bodu, kdy již nebude možné, aby byly použity pro skladování v síti, lze je vyjmout a odvézt do zařízení na recyklaci baterií. Nová společnost Redwood Materials, spoluzakladatele Tesly, JB Straubela, již recykluje baterie elektromobilů ve velkém prodeji. A má schopnost zachytit více než 99 % materiálů v procesu, který nazývají „netěžební těžba“.

Se společnostmi jako B2U vyvíjejícími technologie pro maximalizaci celkového využití baterií EV. A s novými recyklačními technologiemi umožňujícími úplné zachycení vzácných minerálů baterií by mohla být skutečně cirkulární ekonomika pro baterie na dosah.

Zdroj: thedriven, Vapol