Testovací zařízení pro perovskitové FV články

Fraunhofer ISE zřídil testovací zařízení pro perovskitové FV články a moduly. Jeho cílem je stanovit spolehlivý standard účinnosti technologie

Fraunhofer ISE zřídil testovací zařízení pro perovskitové fotovoltaické články a moduly, jehož cílem je stanovit spolehlivý standard účinnosti této technologie.

Rozšíření nové technologie

Perovskitové tandemové články, které spojují křemíkové a perovskitové vrstvy, prokázaly v laboratorních podmínkách potenciál výrazně vyšší účinnosti, protože výrobci a výzkumné ústavy po celém světě hledají způsoby, jak tuto novou technologii účinně rozšířit.

Podle Prof. Dr. Stefana Glunze, ředitele divize pro fotovoltaické technologie ve Fraunhofer ISE, povede Fraunhofer konsorcium zahrnující společnosti Oxford PV a Wavelabs Solar Metrology Systems, jehož cílem je „co nejdříve zajistit vysoce přesná a reprodukovatelná měření pro tuto novou technologii, aby mohla existovat objektivní konkurence“.

Testovací zařízení od firmy Fraunhofer ISE

Projekt nazvaný „Katana“ podporuje konsorcium německé Spolkové ministerstvo hospodářství a klimatu. Ve fotovoltaické kalibrační laboratoři Fraunhoferovy společnosti (CalLab) vznikl solární simulátor, který umožňuje měřit účinnost perovskit-tandemových článků o rozměrech od 5 × 5 mm až po moduly o rozměrech 2,4 × 1,3 m.

Nový solární simulátor je milníkem na cestě ke standardizovanému postupu kalibrace tandemových modulů perovskit-křemík
SINUS-3000

Perovskity mohou absorbovat jiné části světelného spektra než křemík a simulátor by měl pokrývat široký rozsah vlnových délek od 320 do 1650 nm organizovaných více než 40 různými zdroji světla. Program má potenciál formalizovat hodnocení perovskitů a více se zaměřit na to, co se nazývalo „budoucností“ technologie fotovoltaických článků.

Simulátor SINUS-3000

Falko Griehl, projektový manažer pokročilého solárního simulátoru SINUS-3000 ve společnosti Wavelabs, uvedl: „SINUS-3000 Advanced solar simulator je velmi důležitý pro vývoj solárních systémů: „Nový solární simulátor je milníkem na cestě ke standardizovanému postupu kalibrace tandemových modulů perovskit-křemík. Při jeho konstrukci jsme museli zajistit, aby LED osvětlení homogenně ozařovalo moduly po celé ploše a aby se dalo nastavit jejich světelné spektrum tak, aby se realisticky aktivovaly všechny vrstvy článků.

„Díky této technologii můžeme kromě standardních spekter simulovat také světlo v libovolnou denní dobu a v libovolných oblastech. To tedy umožňuje tento vliv na tandemové moduly analyzovat.“

Rekordní účinnost článků

Nových rekordních účinností perovskit-tandemových článků se dosahuje poměrně často. Nejnovější pro článek komerční velikosti zaznamenala minulý týden společnost Oxford PV (28,6 %). Nejvyšší současný rekord pro článek zkušební velikosti drží saúdskoarabská univerzita (33,2 %). Ještě předtím si rekord s 32,5% účinností zajistilo Helmhotz-Zentrum Berlin.

Perovskity v komerčním měřítku

Soustřeďují se snahy o uvedení perovskitů do komerčního měřítka. Společnost Qcells minulý měsíc oznámila investici ve výši 100 milionů dolarů do pilotní výrobní linky v Jižní Koreji. Minulý týden zase italský výrobce fotovoltaických článků FuturaSun oznámil koupi startupu pro výzkum perovskitů z Římské univerzity. A to s cílem vyvinout komerčně životaschopné perovskitové produkty.

Zdroje: pv-tech.org, TowPoint