Buick Encore GX 2024 se konečně prosadil

Společnost General Motors v posledních několika letech kompletně přepracovala svou řadu malých SUV. Buick Encore GX 2024 má nový facelift

Společnost General Motors v posledních několika letech kompletně přepracovala svou řadu malých SUV. Kdysi jedny z nejhorších vozů na silnici jsou nyní sympatické, vynikající malé crossovery. Chevrolet Trailblazer a Buick Encore GX 2024 byly prvními, které se dočkaly úspěšných zářivých změn, následoval je rovněž dobrý Trax a nový Envista.

Buick Encore GX 2024 s novým faceliftem

Technicky vzato se Encore GX v roce 2024 dočkal pouze faceliftu, ale design exteriéru by vás mohl zmást, že se jedná o komplexnější přestavbu. Vypadá skvěle, špičatá příď, štíhlé světlomety a širší maska chladiče dodávají malému SUV osobitost – na rozdíl od dřívějšího anonymního designu. Jedná se také o první sériově vyráběný Buick s elegantním trojcípým štítem na kapotě.

Co nabízí vrcholná výbava Avenir

Vrcholná výbava Avenir je novinkou pro rok 2024. Vypadá obzvlášť dobře díky chromovaným vnějším akcentům a 19palcovým kolům, uvnitř je pak hezčí kůže a měkčí plasty. Všechny materiály působí na daný segment prémiově, ale ne nutně prémiově pro luxusní vůz, natož pro model Avenir.

Jedná se také o první sériově vyráběný Buick s elegantním trojcípým štítem na kapotě
Jako první sériově vyráběný Buick má na kapotě elegantní trojcípý štít

Díky novému systému Buick Virtual Cockpit má však Encore GX největší obrazovky ve své třídě. Kombinuje 11,0palcovou dotykovou obrazovku s 8,0palcovým digitálním přístrojovým štítem. Tento štít sdílí s modelem Trailblazer. Obě obrazovky jsou u Buicku součástí standardní výbavy. Domovská obrazovka je přehledně uspořádaná a každé menu je snadno přístupné. Reakce na dotyk jsou rychlé jako u chytrých telefonů. Navíc, pokud nechcete vůbec komunikovat s vestavěným infotainmentem systémem Buick, bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto jsou součástí standardní výbavy.

Pod kapotou

Na silnici má Encore GX stejně svižnou povahu jako Trailblazer. Jeho přeplňovaný tříválcový motor o objemu 1,3 litru nenabízí zrovna strhující výkon, ale se 155 koňmi a 174 N.m má solidní točivý moment v nízkých otáčkách a dobrý výkon ve středních otáčkách pro nečekaně rychlé pohyby po městě.

Kombinuje 11,0palcovou dotykovou obrazovku s 8,0palcovým digitálním přístrojovým štítem
Model Encore GX nabízí největší obrazovky ve své třídě

Pohonné ústrojí se začne rozpadat (naštěstí ne doslova) při jízdě po dálnici. Encore GX ztrácí ve vyšších rychlostech dech a motor o objemu 1,3 litru se potýká s problémy při překročení rychlosti 100 km/h. Také standardní bezstupňová převodovka při silnějším sešlápnutí plynu hlasitěji drhne. Dlouhá cesta v Encore GX vybaveném CVT by nebyla příjemná. Pokud si zvolíte pohon všech kol, získáte konvenční devítistupňový automat, který má příjemnější chování.

Do města jako dělaný

Ani moderní Buicky nejsou známé svým sportovním charakterem a Encore GX není výjimkou. Když s ním prudce vjedete do zatáčky, karoserie se hodně naklání.

Pokud se však chcete pohybovat zejména po městě, Encore se stane příjemným partnerem pro jízdu. Odpružení je měkké, pohlcuje nerovnosti jako skutečný luxusní vůz a kabina je při mírných rychlostech tichá. Odhlučnění je zde rozhodně lepší než v Trailblazeru, jak se dá očekávat u něčeho, co se považuje za téměř luxusní produkt.

Spolehlivý a krásný model

Na modelu Buick Encore GX z roku 2024 je toho hodně, co se vám může líbit. Kdysi podprůměrný subkompakt je nyní skutečnou špičkou ve své třídě díky přepracovanému a stylovému designu, prémiové kabině a krásným jízdním zážitkům.

U „luxusního“ vozu se stále setkáte s nedostatky ekonomických vozů. Patří zde kvalita materiálů, potíže s pohonným ústrojím atd.
Encore GX je dokonce dražší než některé alternativy. Jeho cena začíná na 27 390 dolarech (613 000 korun) včetně destinace a nejvyšší výbava Avenir stojí 33 195 dolarů (743 000 korun). To je však cena, kterou zaplatíte za jedno z nejprémiovějších subkompaktních SUV.