Mercedes-Benz: specifikace e-dodávek eVito

Mercedes-Benz oznámil ceny a specifikace pro svou elektrickou dodávku eVito, která se stane k dispozici ve formátu pro přepravu nákladu i osob, aby splnila širokou škálu použití.

Na trhu nových dodávek není mnoho možností elektrických dodávek.

Počínaje 2 260 000 Kč před jízdou za panelovou dodávku a 2 935 000 Kč v osmimístné konfiguraci, dodávka eVito předchází druhé elektrické dodávce od Mercedes-Benz, která má přijít později v roce 2022: luxusní sedmimístný EQV.

Zatímco australská pobočka německé automobilky označuje EQV za „důležitý“ připravovaný model, na další podrobnosti si budeme muset ještě chvíli počkat.

Mezitím bude o eVito bezpochyby velký zájem. Pokud jde o konkurenty, není jich mnoho a specifikace pro eVito se stanou nepochybně atraktivní pro provozovatele vozových parků.

Existuje Kangoo ZE od Renaultu s krátkým dosahem, ale nemá kapacitu pro rychlé nabíjení DC. Nabízí přibližně stejný dojezd jako eVito (270 km), což odpovídá dojezdu přibližně 200 km v reálném světě.

Existují některé další možnosti, jako je šedý dovoz a některé málo objemové dovozy, jako je Skywell EC11, ale to je tak vše.

Ve střednědobém horizontu Ford Australia potvrdil, že plně elektrická dodávka E-Transit Custom dorazí do showroomů do konce příštího roku.

Elektrická dodávka eVito.  Zdroj: Mercedes-Benz
Elektrická dodávka eVito

Specifikace Mercedes-Benz eVito Van

Panelová dodávka eVito dorazí do Austrálie s 60 kWh baterií, která nabízí dojezd 262 km (NEDC), tedy o něco méně než 200 km v reálných podmínkách.

Dodávka s 85 kW motorem bude vyhovovat městským a vnitřním městským vozovým parkům. Protože jej lze nabíjet stejnosměrným proudem maximální rychlostí 80 kW, lze jej dobít z 10–80 % za přibližně 35 minut o polední přestávce. Při napájení střídavým proudem se může nabíjet maximální rychlostí 11 kW, což umožňuje dobití za přibližně 6,5 hodiny.

Řidiči si mohou přizpůsobit rekuperační brzdění podle preferencí: D-akcelerace omezí manuální brzdění a rekuperuje nejvíce energie v provozu. Existují čtyři další možnosti postupující až k D++, které rekuperují málo energie a nejméně brzdí. V režimu DAuto se vozidlo přizpůsobí potřebám provozu pomocí radarového senzoru.

Vpředu eVita může řidič a jeden spolujezdec poslouchat hudbu přes Bluetooth, Apple CarPlay nebo Android Auto. Řidiči také bezpochyby ocení couvací kamery se třemi možnostmi sledování a dynamickými liniemi řízení, stejně jako 7″ dotykovou obrazovku s hlasovým ovládáním.

Kožený volant také obsahuje funkce a je nastavitelný ve dvou rozměrech. Zatímco ve středové konzole, přihrádce na brýle a držáku nápojů je k dispozici několik možností odkládání.

Elektrická dodávka eVito.  Zdroj: Mercedes-Benz

Bezpečnostní prvky

Řidiči mají těžit také ze sady bezpečnostních prvků, od aktivního tempomatu a asistenta mrtvého úhlu s upozorněním na příčný provoz zezadu, asistenta pro jízdu v jízdním pruhu, aktivního brzdového asistenta, aktivního parkovacího asistenta, asistenta dálkových světel a asistenta rozjezdu do kopce; a asistent bočního větru. Mezi další jízdní pomůcky patří zmírnění převrácení, adaptivní kontrola zatížení, vylepšená kontrola nedotáčivosti a kontrola smyku při akceleraci.

Vyhřívaná boční zrcátka zajistí, že se v chladných a vlhkých dnech nezamlží, a tónovaná skla snižují oslnění a nabízí soukromí.

V neposlední řadě nechybí přední a zadní parkovací senzory, přední, hrudní a okenní airbagy, automatické světlomety a stěrače s dešťovým senzorem, denní svícení a přední a zadní akustický generátor zvuku.

V zadní části je 6 metrů krychlových prostoru umožňujících maximální užitečné zatížení 882 kg (GVM 3,2 tuny). Nákladový prostor, do kterého se lze dostat přes dvojité posuvné dveře, je dlouhý 2 398 mm, vysoký 1 392 mm a široký 1 709 mm bez podběhů kol.

Specifikace Tourer

Taktéž eVito Tourer, původně nazývaný Valente ve formátu ICE, má všechny vlastnosti a detaily nákladní dodávky, ale se šesti sedadly vzadu.

Dostane větší 90 kWh baterii, a proto má také mnohem větší dojezd: dimenzováno na 421 km NEDC, očekávejte kolem 300 km nebo méně v závislosti na počtu cestujících a zavazadel.

Pro uspokojení potřeb větší baterie je také vyšší rychlost nabíjení stejnosměrným proudem. Při výkonu 110 kW to znamená, že se eVito Tourer dokáže dobít z 10–80 % za 45 minut. Nabíjecí rychlost 11 kW na AC nabíječce znamená, že se může dobít přes noc za 10 hodin.

Má také výkonnější motor – 150 kW – který poskytuje točivý moment 365 Nm. Což je atraktivní varianta pro provozovatele kyvadlových autobusů a podobně.

Mercedes-Benz říká, že očekává, že eVito Tourer se stane velmi vyhledávaný řadou podniků. Včetně letištních transferových služeb a místních obecních úřadů, které chtějí maximalizovat své ziskové marže snížením opakujících se provozních nákladů.

Elektrická dodávka eVito.  Zdroj: Mercedes-Benz

Provozovatelé vozových parků mají zároveň plnit cíle udržitelnosti a snížit dopad jejich vozového parku na životní prostředí.

Kromě stejných bezpečnostních prvků jako eVito Van má tento vůz také upevňovací body ISOfix. Druhá a třetí řada má dvě sedadla se sklopným vnějším sedadlem, které umožňuje flexibilitu podle prostorových požadavků. Sedadla jsou z černé koženky a sedí na kolejničkách pro rychlé nastavení.

Zvenku jsou přirozeně boční okna pro cestující místo panelů nákladní dodávky. A uvnitř se o pohodlí cestujících stará klimatizace s funkcí předvstupu.

Zdroj: thedriven, Vapol