ID.5: Lpí na citu

Model ID.5 nám dává nahlédnout do praktických vylepšení, která se brzy objeví na modelu ID.4 v americké specifikaci. Zatímco v soutěži o prodej elektromobilů ve Spojených státech se již dlouho závodí o druhé místo za Teslou, Volkswagen ID.4 si po vyřešení počátečních problémů s dodávkami vede stále lépe. V první polovině roku zde VW prodal téměř 16 500 vozů. Více než 10 % celkového objemu, čímž se dostal těsně před model Jetta. Společnost však nezůstala hluchá ke kritice a nedávno oznámila balíček revizí, včetně zvýšení výkonu a vylepšení uživatelského rozhraní.

Na test vozu 2024 v USA si ještě počkáme, ale řídili jsme vůz evropské specifikace v Německu. Ve skutečnosti se jednalo o ID.5, pseudokupé sourozence ID.4 s nižší střechou. Zatím není ve Státech k dispozici, ale všechny změny jsou pro oba vozy společné. Naše výbava Euro-spec GTX byla v podstatě ekvivalentní výbavě ID.4 S Plus.

Nejvýznamnější změny se skrývají pod povrchem. ID.4 a ID.5 dostaly výkonnější zadní motor, který nabídnou v USA s větší 77,0 kWh baterií. Menší 58,0kWh akumulátor zatím pokračuje se starým. Nový motor Volkswagen AP550, který bude pohánět i připravovaný sedan ID.7, využívá přepracovaný rotor a účinnější chladicí systém, což umožňuje vyšší výkony a podle VW i trvalejší vysoké zatížení. Ve voze ID.4 s pohonem zadních kol o výkonu 77,0 kWh dosahuje tento nový motor výkonu 282 koní, zatímco verze s pohonem všech kol zvedne výkon v Evropě na 335 koní, přičemž podobný výkon bude mít i americký vůz (oficiálně: „více než 330 koní“).

Ačkoli nemáme k dispozici žádné údaje o dojezdu, Volkswagen předpokládá, že nový motor zvýší hodnoty EPA jak u vozů s pohonem zadních kol, tak u vozů s pohonem všech kol.

2024 volkswagen id5
ID.5

ID.5 – Změn se dočkala i kabina

Změn se dočkala i kabina ID, většinou zaměřených na zlepšení uživatelského rozhraní. Infotainment 77,0kWh varianty dostal nový 12,9 palcový dotykový displej. Kromě větší velikosti a vyššího rozlišení na nové obrazovce debutuje aktualizovaný software VW, který obsahuje ikony zkratek v horní části obrazovky pro snadnější přechod mezi různými funkcemi.

Nový systém rozhodně vypadá a funguje lépe než ten starý. Nicméně se stále nachází nešikovně nad dotykovým ovládacím panelem teploty a hlasitosti zvuku, takže je snadně při používání obrazovky omylem aktivujete. Pozitivní je, že Volkswagen reagoval na kritiku neviditelnosti ovládání klimatizace v noci tím, že ji osvětlil. Kromě toho byl volič jízdy vpřed/vzad přesunut z poněkud nepohodlné pozice na boku přístrojové desky na samotný sloupek řízení.

Jinak se kabina nezměnila. I nadále nabízí velkorysý prostor ve dvou řadách sedadel a 30 krychlových stop objemu zavazadlového prostoru za nimi. Interiér je stále spíše funkční než přepychový. Stále obsahuje otravné ovládání oken řidiče, které přepínáte mezi předními a zadními okny. Různé plasty vybrali spíše kvůli trvanlivosti než kvůli potěšení na dotek. Vrcholné verze na obou stranách Atlantiku se nyní dodávají s novým výkonným audiosystémem Harman/Kardon.

2024 volkswagen id5
ID.5 – interiér

Zážitek z jízdy

Zážitek z jízdy zůstává velmi podobný, verze s pohonem AWD působí lehce a nedramaticky, ale k výkonům průraznějších soupeřů v segmentu má poněkud daleko. Volkswagen tvrdí, že nový vůz je rychlejší, ale neřekl o kolik. Pro srovnání, my jsme s modelem 2021 AWD ID.4 zrychlili na stovku za 5,4 sekundy. Zrychlení v novém voze bylo spíše nadšené než velkolepé – jste si vědomi značné hmotnosti, se kterou musí motory pracovat. V nabídce ID.4 není ekvivalent k EV hot rodům, jako je Kia EV6 GT nebo Tesla Model Y Performance.

Jediné tvrzení o výkonu, které se nám podařilo potvrdit – pro evropský model – je zvýšený omezovač rychlosti. Ten se zvýšil z 160 na 180 km/h, což jsme si potvrdili na neomezeném úseku německé dálnice. Takové netypické použití poslalo předpověď dojezdu na přístrojové desce prudce dolů, ale foukání kolem pomaleji jedoucích vozidel byla obrovská zábava.

2024 volkswagen id5
Volkswagen

Autobahn také ukázal, že evropská specifikace ID.5 je ve vysokých rychlostech působivě stabilní a adaptivní tlumiče (v USA na přání) poskytují komfortní a dobře disciplinovanou jízdu. Stejně poddajný byl i na městských nerovnostech, a to i na největších dostupných 21 palcových kolech. Volkswagen uvádí, že řízení dostalo nový software, který zlepšuje cit a přináší silnější samočinné centrování. Nicméně my jsme přesto měli problém zjistit jakoukoli zpětnou vazbu nebo pocit spojení s předními koly.

ID.5 je stále přitažlivý, i po všech změnách

Mírné změny modelu ID.5 nijak radikálně nezměnily jeho přitažlivost. Jedná se o vůz, který slibuje, že se s ním bude velmi snadno žít, ale zároveň je téměř zcela nevzrušující – směs, která Volkswagenu dobře sloužila po většinu jeho minulosti. Jeden z vysokých manažerů VW nedávno pro C/D uvedl, že jednou z velkých výzev pro velké automobilky, které zvyšují prodeje elektromobilů, je přejít od prvních osvojitelů k mainstreamovým zákazníkům, kteří tvoří mnohem větší část trhu. Zdá se, že citlivost vozů ID.4 a ID.5 je pro tento úkol velmi vhodná.

Zdroj: caranddriver, Vapol