Milník v elektrifikaci značky Porsche

Porsche oznámilo, že vyrobilo 100 000 elektrických sportovních vozů Taycan. Pro Porsche jde o obrovský milník na cestě elektrifikace značky.

Vyrobený 100 000 Taycan EV od Porsche byl modrý model Turbo S. Ten se má dodat zákazníkovi ve Spojeném království.

Porsche oznámilo milník prohlášením a citováním šéfa linky Taycan Kevina Grieka: 

„Milník (v podobě 100 000 EV) opustil montážní linku asi tři roky poté, co se v září 2019 poprvé zahájila výroba v hlavním závodě v Zuffenhausenu. Neptune Blue Taycan Turbo S je určen pro zákazníka ve Spojeném království.“

„Velmi nás potěšilo, že se tak rychle dosáhlo tohoto milníku v historii výroby. A to navzdory nedávným výzvám způsobeným nedostatkem polovodičů a nestabilní situací Covid. S Taycanem jsme udělali rozhodně úspěšný start v elektrickém věku.“

Vyrobeno Porsche Taycan 100 000 EV
Vyrobené 100 00 Porsche Taycan

Tento model byl významný pro růst značky po celém světě.

K dnešnímu dni v roce 2022 prodalo Porsche 412 vozů Porsche Taycan i australským zákazníkům – tolik, ne-li více, než jeho ekvivalenty značky fosilních paliv. Stalo se tak při absenci jiných výkonných luxusních sedanů, jako je horlivě očekávaný Tesla Model S.

Porsche Taycan

Úspěch Porsche Taycan vedl značku k tomu, aby své plány elektrifikace prosadila dříve. Stanovila si cíl 50 % elektrifikace modelů do roku 2025, čímž posouvá vozidla k 80 % plně elektrifikované verzi do roku 2030.

V souvislosti s dosažením tohoto nového milníku Porsche také zaznamenalo nejdále dojetý Taycan, variantu 4S, kterou vlastní Jean-Hubert Revolon z francouzského Lyonu. Výkonný model EV má najeto něco málo přes 188 000 km.

Porsche Taycan GTS.  Obrázek: Riz Akhtar
Porsche Taycan

Dosažení 100 000 vyrobených milníků Taycan pomůže s plány značky sportovních vozů pokračovat v elektrifikaci dalších modelů, včetně SUV Macan. 

Australští fanoušci Porsche milují SUV Macan. Vzhledem k tomu, že se v roce 2022 dosud prodalo více než 2 363 kusů, byla by elektrická verze tohoto SUV velmi populární. Bohužel se to zpozdilo, protože zprávy z Evropy naznačovaly, že se to odložilo až do roku 2024 kvůli problémům se softwarem.

Více modelů EV od tradičních značek a přísnější cíle znamenají, že je jen otázkou času, kdy všechny značky sportovních vozů včetně Porsche elektrifikují. 

Technologie vyvinutá v těchto vysoce výkonných EV se nakonec dostane i do každodenních modelů jiných značek. Což může být v naší elektrifikované budoucnosti jedině dobře.

Zdroj: thedriven, TowPoint