AEB – Automatické nouzové brždění

Většina nových vozů již oplývá AEB systémem. Nicméně federální bezpečnostní úřady chtějí tento bezpečnostní prvek zavést do standardní výbavy každého vozidla.

V polovině roku 2010 automobilky hlásaly, že všechny jejich nejnovější modely vybaví záložními kamerami, a že tato zařízení na pomoc řidiči budou standardní. Byla to skvělá zpráva a také pravda. Co však automobilky nezmiňovaly tak často, bylo to, že jde o požadavek amerických úřadů. Předpis schválili v roce 2014 a vstoupil v platnost na začátku roku 2018.

Tento kousek historie zmiňujeme z jednoho prostého důvodu. Tento týden se několik automobilek pochlubilo tím, že mnoho jejich vozidel již má systémy automatického nouzového brzdění (AEB). Společnost GM vydala zprávu, že nejméně 95 % všech vozidel, která prodává, včetně všech elektromobilů z roku 2023 a novějších, má standardní technologii AEB. Mluvčí společnosti Ford na Twitteru uvedl, že systémem AEB s detekcí chodců oplývá již více než 96 % osobních, nákladních a SUV automobilů.

Což nás přivádí ke zprávě, že Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) navrhuje pro automobilový průmysl nové pravidlo. Dle pravidla musí mít všechny nové osobní a lehké nákladní automobily systém automatického nouzového brzdění s detekcí chodců.

Co je to AEB?

Stejně jako jiné nové asistenční technologie pro řidiče se i technologie AEB u různých společností jmenuje různě. Toyota například nazývá svou verzi Pre-Collision System with Pedestrian Detection (předkolizní systém s detekcí chodců). Ať už systém pojmenujeme jakkoliv, podstata zůstává nezměněna. Vozidlo automaticky zabrzdí, když řidič v situaci, kdy sada senzorů a softwaru vozidla zjistí, že hrozí srážka, nebrzdí. Ne všechny systémy AEB, které jsou dnes na silnicích rozpoznají chodce. Nový předpis NHTSA by vyžadoval, aby automobily detekovaly jak vozidla, tak chodce. NHTSA uvedla, že „aktivně provádí výzkum“, aby zjistila, jak dobře mohou systémy AEB reagovat na jízdní kola a motocykly.

Ford Mondeo Pre-Collision Assist
AEB

V lednu 2022 vydalo ministerstvo dopravy (DOT) svou první Národní strategii bezpečnosti silničního provozu. Jedná se o opatření v reakci na rostoucí počet úmrtí a vážných zranění v dopravě. Ministerstvo dopravy propagovalo systém AEB jako jeden ze způsobů, jak zvýšit bezpečnost na silnicích. Úřad NHTSA dlouhodobě tvrdí, že systémy AEB vyřeší „významné bezpečnostní problémy“. Také několik let prosazuje, aby se systémy AEB používalo více automobilů. Loni v říjnu studie provedená organizací AAA zjistila, že systémy AEB jsou sice užitečné, ale mnohé z nich mají stále nedostatky.

Stručná historie pravidel

NHTSA nevyžaduje technologii AEB z ničeho nic. Jedná se o dlouhý proces a mezi prvními diskusemi o širokém zavedení AEB a termíny zavedení pravidel uplyne nakonec více než deset let. Pokud nové pravidlo NHTSA vstoupí v platnost, úřady očekávají splnění všech požadavků do čtyř let. Malosérioví výrobci, výrobci ve finální fázi výroby a úpravci mají pět let.

To znamená, že technologie AEB bude vyžadována až od roku 2028 nebo 2029. Odvětví mělo čas na přípravu. V roce 2016 navrhly Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) a NHTSA dobrovolný závazek, který by mohli výrobci automobilů přijmout, aby se technologie zlepšila a rozšířila. Do konce roku 2017 čtyři výrobci automobilů zavedli technologii automatického nouzového brždění do standardní výbavy více než poloviny svých vozů modelového roku 2017 a 20 výrobců se zavázalo, že do 1. září 2022 zavedou alespoň systémy AEB pro nízké rychlosti do všech svých nových osobních vozidel. Evropské regulační orgány přijaly pravidlo, podle kterého se nouzový brzdový systém stane standardem od roku 2022.

Obhájci bezpečnosti jsou pro navrhované pravidlo NHTSA. Předseda Národní rady pro bezpečnost dopravy v prohlášení uvedl, že požadavek na systémy AEB by byl „velkým skokem vpřed pro bezpečnost silničního provozu“. Dodal, že časový plán je příliš vzdálený budoucnosti.

NTSB rovněž uvedl, že nová pravidla AEB by se měla vztahovat na užitková vozidla.

Zdroj: Caranddriver, Vapol