Tygři se vracejí do thajské přírodní rezervace

Panthera tigris corbetti v Thajsku

Zachycení fotopastí: podle zprávy se vzácní tygři indočínští po desetiletích opět prohánějí tropickými pralesy Thajska. Zachycená se stala i matka se svými dvěma chlapci.

Tygři byli spatřeni v nejstarší přírodní rezervaci Thajska poprvé za 30 let. Fotopasti potvrdily, že nejméně šest vzácných tygrů indočínských se v současné době potuluje v tropických pralesích rezervace Salak Phra Wildlife Sanctuary, uvádí Bangkok Post.

Vzácní tygři indočínští

Skupina také zahrnuje matku se svými dvěma chlapci, podle Seree Makboon, ředitelky Khao Nam Phu Nature and Wildlife Education Center. To je součástí útočiště z roku 1965.

Přítomnost velkých koček ukazuje, že lesní ekosystém rezervace je v dobrém stavu, řekl Makboon. Rezervace Salak Phra Wildlife Sanctuary se nachází nedaleko Kanchanaburi západně od hlavního města Bangkoku.

Tygr indočínský (Panthera tigris corbetti) se klasifikuje jako kriticky ohrožený. Thajsko se považuje za centrum zbývajícího rozšíření poddruhu. Pytláctví, nelegální obchod a ztráta přirozeného prostředí se považují za největší hrozby pro globální populaci tygrů.

Lvíčata s matkou, Tygři se vracejí do thajské přírodní rezervace
Lvíčata s matkou

Potomci kriticky ohrožených lvů v západní Africe

Minulý týden přišla také dobrá zpráva pro ohroženou populaci ze západní Afriky: tři lvíčata dávají ochráncům přírody naději na přežití regionálního poddruhu, kterému hrozí vyhynutí. Přibližně tří až čtyřměsíční mláďata v národním parku Niokolo-Koba v Senegalu patří k jedné z posledních čtyř známých populací lvů západní Afriky. Ti jsou blíže příbuzní lvům v Asii než lvům v jižní Africe. Podle dokonce optimistických odhadů zůstává v západní Africe méně než 400 lvů – a nadále mizí téměř všude.

Jen populace v Senegalu se během dekády zdvojnásobila z 10 na 15 zvířat na více než 30. Rozhodující: lvice Florence, která podle výzkumníků pravděpodobně porodila už devět mláďat. ,,Je to jediná populace v západní Africe, která se rozrostla,“ řekl Philipp Henschel, regionální ředitel Panthera pro západní a střední Afriku. Globálně aktivní ochránci divokých koček se sídlem v USA oficiálně spolupracují se správou senegalského národního parku od roku 2016 a nedávno v únoru zveřejnili snímky Florence a jejího posledního vrhu.

Zdroj: spiegel, TowPoint