Michael Schumacher a jeho tajemství: nepřiznané Porsche

Jednomu z nejslavnějších pilotů Formule 1 se podařilo před veřejností ukrýt vlastnictví exkluzivního auta. Porsche Carrera GT, které bylo při koupi krkolomnou investicí, je k prodeji. Michael Schumacher, který stále drží rekord v počtu titulů mistra světa v motorsportu, je navždy nerozlučně spojen s automobilkami Ferrari a Mercedes. Jak se ukázalo, Schumi si užíval i exkluzivní modely jiných (konkurenčních) značek.

„Nemanželské“ Porsche Michaela Schumachera

Proč vlastně tolik dramatu kolem jednoho auta? Inu, historie této černé Carrery GT se začala psát v roce 2004. Jejím prvním stínovým majitelem byl sám Michael Schumacher. Ale aby auto zůstalo v utajení, oficiálně jej vlastnil Schumiho manažer Willi Weber prostřednictvím své firmy Weber Management. Důvod byl prostý: tehdejší Schumiho zaměstnavatel, italská stáj Ferrari, by se určitě netěšila z toho, že si její hvězdný pilot užívá konkurenční sportovní auto. Supersport do roku 2008 vlastnil Willi Weber, ale teprve před pár dny se objevilo v nabídce na platformě Elfersport, která se specializuje na zprostředkování prodeje modelů značky Porsche.

Porsche Carrera GT Michaela Schumachera
Porsche Carrera GT Michaela Schumachera

Levné to nebude

Podle inzerátu je součástí auta i oficiální potvrzení, že auto kdysi řídil sedminásobný šampion. Dokazuje to také logo Michaela Schumachera vzadu nad nápisem Carrera GT a malé logo Schumiho přilby na tašce s dokumentací k vozidlu. Černý roadster má na budících najetých 14 200 kilometrů. A pohání ho dnes už kultovní 5,7litrový vidlicový desetiválec o výkonu 612 koní. Celkem tvůrci vyrobili jen 1500 kusů modelu Carrera GT. A přestože cena není v inzerátu zveřejněna, očekává se, že přesáhne milion eur.

Michael Schumacher a jeho život

(*3. ledna 1969 Hurth-Hermuhlheim) Michael Schumacher je bývalý německý automobilový závodník, sedminásobný mistr světa Formule 1. A taky statisticky nejúspěšnější závodník v historii tohoto sportu. Drží mnoho rekordů ve Formuli 1, získal společně s Lewisem Hamiltonem nejvíce mistrovských titulů. V sezóně 2022 se stal jediným jezdcem v historii, který se umístil ve všech závodech sezony na stupních vítězů.

Michael Schumacher

Po začátcích na motokárách vyhrál německé šampionáty Formule König a Formule 3, poté závodil za Mercedes v Mistrovství světa sportovních vozů. V Grand Prix Belgie 1991 debutoval ve Formuli 1 s týmem Jordan. Pak přestoupil do stáje Benetton, kde se v letech 1994 a 1995 stal mistrem světa. Roku 1996 odešel do týmu Ferrari, se kterým v letech 2000-2004 vyhrál pětkrát titul mistra světa. Kariéru ukončil roku 2006 ve Scuderii Ferrari, kde do roku 2009 působil jako poradce. V prosinci 2009 podepsal tříletou smlouvu s německou stájí Mercedes Grand Prix. 10. října 2012 na tiskové konferenci oznámil, že definitivně ukončuje kariéru.

Kontroverzní momenty

Jeho kariéru protknulo několik kontroverzních momentů, v závěrečných závodech dvakrát v souboji o titul kolidoval se svými soupeři, v roce 1994 s Damonem Hillem a roku 1997 s Jacquesem Villeneuvem, za druhý z těchto incidentů byl v roce 1997 vyloučen ze šampionátu (body a vítězství mu byly nicméně ponechány), a několikrát byl potrestán za nebezpečnou jízdu a týmovou režii (trest udělen stáji Ferrari, jejíž vedení týmovou režii řídilo).

Působil jako vyslanec UNESCO, angažoval se v četných charitativních projektech, na které daroval desítky milionů dolarů. Je ženatý s manželkou Corinnou, má dvě děti a žije ve Švýcarsku. Od vážného úrazu hlavy, který utrpěl v roce 2013 při lyžování, je upoután na lůžko, nevystupuje na veřejnosti a jeho zdravotní stav není veřejně známý. Jeho bratr Ralf je bývalým pilotem Formule 1, syn Mick Schumacher vyhrál v roce 2020 šampionát Formule 2 a podepsal smlouvu s týmem Haas F1, se kterým v Grand Prix Bahrajnu 2021 debutoval v F1.

„Super asistent“

29. října 2006 jej Scuderia Ferrari jmenovala poradcem a „super asistentem“ nového generální ředitele Scuderie Jeana Todta. V této funkci se roku 2007 zúčastnil několika velkých cen. 24. října 2007 absolvoval na okruhu Fiorano pět kol s novým Ferrari F2007. Časy se údajně nezaznamenávaly. Jízda se konala pouze pro nejvyšší představitele Fiatu. 13. listopadu 2007 absolvoval oficiální testování, aby pomohl italskému týmu s vývojem vozu a pneumatik. Neboť změnou pravidel byla zakázána elektronická kontrola prokluzu a Schumacher jako jeden z mála závodil ještě v době, kdy se nepoužívala. Na okruhu v Barceloně odjel 64 kol a zaznamenal nejrychlejší čas dne 1:21,922. I v roce 2008 absolvoval několik zkušebních jízd. Rovněž se věnoval motocyklovým závodům.

29. července tým Ferrari oznámil, že se do Formule 1 dočasně vrátí Michael Schumacher, aby zastoupil zraněného Brazilce, který měl nehodu ve druhé části kvalifikace GP Maďarska. 31. července 2009 absolvoval testování s Ferrari F2007 a pneumatikami z GP2. Testovat s tehdejším F60 nemohl kvůli zákazu testování během sezony. Výjimku pro sedminásobného šampiona zamítly týmy Williams, Red Bull a Toro Rosso. Schumacher 10. srpna informoval prezidenta Ferrari Luku di Montezemola, že kvůli přetrvávajícím problémům s krkem, který si poranil při únorových motocyklových závodech, se do Formule 1 nevrátí. Pro sezonu 2010 se zástupci Ferrari marně vyjednávali třetí vůz pro Schumachera, který před oznámení přestupu k Mercedesu měl již ústně dojednanou tříletou smlouvu s Ferrari na pozici poradce.

Zdroje: wikipedia, autobild.pluska, Vapol