Průvodce po Seychelách

Od plážových idyl po žulové hory, toto africké souostroví nabízí pohled, který stojí za shlédnutí. Dvou týdenní pobyt (s průvodcem i bez) kolem jeho hlavních ostrovů a vzdálených výběžků, v tropech s divokou zvěří a ohnivými západy slunce u vody, je pohled pro bohy.

Seychelští běžně označují svůj domov jako „ráj“ a upřímně řečeno, jeví se těžké nesouhlasit. Mezi mnoha královnami krásy Indického oceánu má tato sbírka 115 ostrovů u břehů východní Afriky silné nároky na celkovou korunu. Souostroví spojuje bájné pláže a tyrkysové odstíny trosečných Malediv s drsnými vrcholky sopečného Mauricia s džunglí a mísí lichotivý nadbytek s tropickým dobrodružstvím. Přidejte k tomu místní kreolskou kulturu a endemickou flóru a faunu – včetně největší palmy na světě a volně pobíhajících obřích želv – a máte vítěze. 

Dopoledne lze strávit procházkami po kopcích. Následuje odpolední koupání v akvamarínovém moři. A i když můžete klidně strávit týden nebo dva na jediném ostrově, znamená to, že přijdete o rozmanitost, kterou Seychely nabízejí. Cestování po ostrovech díky efektivnímu trajektovému systému, je snadný způsob, jak se pohybovat na oblíbených ostrovech Mahé, Praslin a La Digue i bez průvodce. Vzhledem k tomu, že více než 50 % země je chráněno rezervacemi, je toho hodně k prozkoumání – vše, co je potřeba, je mít plán. Zde je návod (jakýsi průvodce), jak strávit dokonalých čtrnáct dní procházením Seychelských ostrovů.

Moře a scenérie

Dny 1-4

Mezinárodní lety přistávají na Mahé, ale pro úplný rajský úvod utečte do Praslinu, vzdáleného 15 až 20 minut letu. Scenérie na druhém největším ostrově Seychel se ve Vallée de Mai mění ve styl Jurského parku. Dávejte pozor na coco de mer: největší semeno světa roste vysoko ve vysokých palmách. Po návštěvě džungle se vraťte na pláže Praslinu. Zkuste Anse Lazio na severozápadě, orámované žulovými balvany, nebo prašný Anse Georgette. Na východě, mírně klesající Anse Volbert je skvělý pro rodiny a je v pěší vzdálenosti od supermarketů.

žena na okraji kopce hledící přes zelenou džungli; Průvodce po Seychelách
Victoria na ostrově Mahé je obklopena hornatou krajinou ideální pro pěší turistiku, s vyhlídkou Morne Blanc nabízí úžasné výhledy

Divoký ostrov

Den 5 

Požádejte své ubytování o rezervaci krátké plavby lodí do Curieuse, přírodní rezervace známé svými obřími želvami. Na malém ostrově jsou jich stovky a na půldenním výletu je můžete zahlédnout, jak se volně potulují. Kolem tohoto divokého ostrova se jako had vinou naučné stezky a vy se můžete vydat na procházku skrz sukovité mangrovy – kde se potápějí krabi a volají endemičtí ptáci – až na protější břeh. Curieuse byla část 19. a 20. století využívána jako kolonie malomocných a dům lékaře slouží jako malé muzeum a návštěvnické centrum. Pokud se jeví podmínky dobré, požádejte svého kapitána (průvodce), aby vás odvezl do nedalekého St Pierre. Tento malý neobydlený ostrov je obklopený útesem a při šnorchlování se kolem něj míhají hejna pruhovaných duhových papoušků.

Dny 6-8 

La Digue je 15 minut jízdy trajektem z Praslinu a můžete ho vidět za několik hodin, ale zdržte se zde dvě noci v Le Repaire, butikovém hotelu na severozápadním pobřeží, abyste ho objevili v uvolněném tempu. Cyklistika je preferovaným dopravním prostředkem – žádná auta nejsou povolena, pokud neposkytují veřejnou službu; kola jsou k dispozici v blízkosti trajektového přístavu. Otočte se na pláž Anse Patates na severním pobřeží nebo na Belle Vue, vyhlídku na vrcholu kopce, než se vydáte na písečnou Grand Anse. Rozbouřené vody znamenají, že koupání zde není povoleno; zamiřte na jih do Anse Source d’Argent, klidného úseku se zahradou s mořskou trávou. Vstupte do něj přes L’Union Estate Park, kde se nachází starý kokosový mlýn.  

Tři nejlepší místa při západu slunce

1. Pláž Shak, Mahé
Když se na pláži Beau Vallon blíží konec dne, davy lidí se sjíždějí na tento bar pod širým nebem s dokonalým výhledem na západ. Vyzkoušejte Creole Rhum Swizzle, který obsahuje extra tmavý rum, kreolské bitters, skořicový sirup a šťávu z ananasu a limetky.

2. Anse Georgette, Praslin
Západy slunce v tomto nefalšovaném pruhu zlatého zálivu, lemovaného lesem a charakteristickými hladkými balvany Praslinu, jsou o to sladší, že se nachází na jeho odlehlém místě. Dosáhnete ho klidnou půlhodinovou procházkou po areálu letoviska Constance Lemuria. 

3. Anse Severe, La Digue
Objednejte si čerstvě vylisovaný džus z plážového baru a usaďte se na show. Tento snadno přístupný úsek směřuje k ostrovu Praslin a výhled je obzvláště krásný večer, kdy slunce sklouzne za zvlněný obrys Praslinu na obzoru. 

Městský život a kultura

Den 9

Jeďte trajektem zpět na Mahé: po klidném tempu La Digue budete nabití energií, abyste mohli prozkoumat Victorii, jedno z nejmenších hlavních měst světa. Nachází se pod hornatou krajinou banánovníků, popínavých rostlin a palem, má trh a stříbrně natřenou hodinovou věž inspirovanou Big Benem. Poté se vydejte na severozápad směrem k plážovému letovisku Beau Vallon na západ slunce. Rezervujte si předem v baru Beach Shak přímo na písku, abyste získali ty nejlepší výhledy. Alternativně Národní park Morne Seychellois zahrnuje hornaté džungle a mangrovy – působivých 20 % celkové plochy Mahé. Síť turistických stezek bez průvodce vede přes 14,5 km, včetně vrcholu Morne Seychellois, nejvyššího bodu Seychel.   

velké nákupní místo s výhledem na přístav
Eden Plaza Marina na jihu Victorie, která je jedním z nejmenších hlavních měst světa, na oblíbeném ostrově Mahé

Zátoky a zlatá pláž ostrova

Dny 10-11

Daleko od hlavního města je odlehlý jih Mahé svěží a tichý, se silnicemi vedoucími do kopců a do malých zátok. Stylový hotel Mango House má výhled na zlatou pláž na západním pobřeží, ale než se usadíte na lehátku, můžete si prohlédnout různé historické statky. Domaine de Val des Près má butiky s řemeslnými řemesly rozmístěnými kolem plantážního domu z doby kolem roku 1870. A v restauraci zahrady s kořením Jardin du Roi vysoko nad pobřežím můžete ochutnat kari s čerstvými bylinkami z okolních pozemků. Pokud dáváte přednost své historické prohlídce bez průvodce s koktejlem v ruce, který se kolébá, zajděte do palírny rumu Takamaka v La Plaine St André. Podívejte se na pěstování cukrové třtiny, prohlédněte si fotografie a vychutnejte si ochutnávku.

Dny 12-14

Vydejte se do hornaté Silhouette, přírodní rezervace poseté endemickými palmami a skořicovníky, kde jsou i okolní vody chráněnou oblastí. Třetí největší ostrov souostroví kdysi vlastnila rodina Daubanových, ale kromě jejich domu z 60. let 19. století je jediným znakem osídlení resort Hilton Labriz, který se rozprostírá podél východní pláže Anse La Passe. Turističtí průvodci berou hotelové hosty a denní návštěvníky na túry: zvolte umírněnou trasu Jardin Marron. Ta vede po stezkách vyrytých uprchlými otroky. Cestou se budete prodírat přes mechem obrostlé skály, přejíždět větve stromů a svažovat svahy. Trumfem ostrova je šnorchlování. Podívejte se na pufferfish a chobotnice – poslední setkání s pestrobarevnou divokou přírodou na Seychelách. 

Průvodce cestou na africké souostroví

Jak se tam dostanu?
Přímé lety na Seychely z Velké Británie jsou zřídkakdy, ale Katar a Emiráty mají spojení z Londýna na Mahé s jedním mezipřistáním.    

Co využít za dopravu?
Následné přímé lety na ostrov Praslin operují se společností Air Seychelles, ale trajekty Cat Cocos jsou cenově dostupné a přesné. Vzdálenosti mezi hlavními ostrovy jsou zřídka větší než 90 minut. Transfery do Silhouette lze zajistit prostřednictvím hotelu Hilton Labriz.  
Na Mahé a Praslin si můžete pronajmout auto k prozkoumání; očekávejte nějaké kopcovité, klikaté stoupání a klesání. Autobusy fungují na obou ostrovech, taxi jsou snadno dostupné a hotely nebo touroperátoři mohou zajistit transfery. 

Jaké jsou vstupní požadavky?
Požádejte o cestovní povolení na Seychelách online až 10 dní před příjezdem, nahrajte snímek hlavy, obrázek stránky pasu a cestovní informace. Můžete si také zakoupit místní SIM a eSIM karty pro aktivaci při příjezdu současně. 

Ubytování na Seychelách

Kde se ubytovat?
Constance Lemuria, Praslin. Od 23 tis. Kč B&B. 
Les Villas d’Or, Praslin. Od 5 500 Kč, B&B. 
Le Repaire Boutique Hotel, La Digue. Od 7 tis. Kč, B&B. 
Georgina chata, Mahé. Od 2 tis. Kč, B&B. 
Mango House, Mahé. Od 18 tis. Kč, B&B. 
Hilton Labriz, Silueta. Od 14 tis. Kč, B&B.

Kdy mám cestovat?
Seychely jsou slunečné a horké po celý rok s průměrnými teplotami kolem 30 °C. Krátké tropické přeháňky jsou pravidelným jevem. Pasáty vanou v různých obdobích roku, což způsobuje, že se na některých plážích hromadí mořské řasy a mění se proudy; ověřte si u své cestovní kanceláře, kdy je nejlepší čas k návštěvě v závislosti na poloze vašeho hotelu. 

Co si mám zabalit?
Navzdory svým plážím světové úrovně jsou Seychely aktivní destinací. Kromě obvyklého plážového vybavení si vezměte vzdušné oblečení odolné proti komárům vhodné pro pěší turistiku a opalovací krém bezpečný pro útesy na šnorchlování. Na Seychelách se nevyskytují žádné jedovaté druhy zvířat a hlavní ostrovy mají přístup ke zdravotnickým zařízením.

Jak to mohu udělat?
Audley Travel nabízí sbírku hotelů na Seychelách, včetně Constance Lemuria a Hilton Labriz, a může sestavit zájezd na míru, aby vyhovoval potřebám a rozpočtu. 14denní prohlídka La Digue & Praslin po Seychelských ostrovech stojí od 65 500 Kč na osobu. Včetně letenek a ubytování, plus některé aktivity a výlety. 

Zdroj: nationalgeographic, Vapol