Jak předcházet zranění při autonehodě

Někdy je to frajeřina, někdy je to nevědomost a někdy je to pohodlnost. V podstatě je to jedno, neboť pointa zůstává stejná. Nepřipoutaný cestující sedící vzadu vás v případě autonehody může velmi snadno zabít. A to by byla škoda, pokud se totiž vezete v jednom autě, většinou je to rodinný příslušník, kamarád nebo kolega z práce.

Příčina úmrtí při autonehodě

Znáte to, buď se připoutáváte, nebo ne. A přesvědčit někoho normálními argumenty se téměř nedá. Neboť každý zná někoho, kdo přežil díky tomu, že nebyl připoután. A proti tomu neexistuje argument. I přesto, že miliony lidí dnes žijí právě díky bezpečnostním pásům. Problém nepřipoutávání se je však mnohem častější, pokud si někdo sedne dozadu. Tam se mnozí nepřipoutají, protože není třeba. Neboť je to zbytečné a přece vzadu je bezpečnější než vpředu. Kromě toho mládí přežili na zadních sedadlech Škody 120 a to je důkaz nesmrtelnosti.

Při nehodě

Existuje několik základních způsobů, jak se můžeme zranit při nehodě. Prvním je, že karoserie se během nárazu deformuje natolik, že vás to zraní. Obvykle je to tehdy, když již deformační zóny vyčerpaly svůj potenciál. Nejednou se stává, že se kolo vtlačí do interiéru, u starších automobilů se nezřídka do interiéru dostane i blok motoru.

Během zlomku vteřiny

To se ovšem díky moderním a tuhým karoseriím nestává. Druhý způsob, jak se zraníte, je poměrně jednoduchý. Prostě vyletíte z auta, protože nejste připoutaný. Třetím způsobem je, pokud po nárazu vaše tělo narazí na pevnou překážku, například palubní desku nebo volant podle toho, zda jste řidič nebo spolujezdec. Opět pomáhají bezpečnostní systémy a náraz obvykle ztlumí airbagy a samozřejmě také zapnuté bezpečnostní pásy. O tom, že v případě autonehody zastaví auto z rychlosti 60 km/h na nule během zlomku vteřiny. To je čas potřebný k tomu, aby se z vašeho nového auta stal vrak.

A opět asi tušíte, že v případě nehody auto sice zastaví, ale vaše tělo pokračuje stejnou rychlostí dál. Pokud jste připoutaný, vaše tělo zpomalí a nenarazí na překážku, případně narazí výrazně nižší rychlostí. Pokud nejste, vaše tělo letí dál než projektil, dokud ho něco nezastaví. Sedící vzadu spoléhají na opěradla předních sedadel, ty však snesou jen určitou zátěž. Ta se měří ve stovkách kilogramů, ne v tunách. A pokud vás zajímá, kolik váží osoba o hmotnosti 60 kilogramů, která absolvuje čelní náraz v rychlosti 60 km/h, váží při zpomalení, tedy při nárazu 1 662 kilogramů. Při takovém nárazu totiž absolvujete zpomalení na úrovni 27,7g, tedy vaše tělo v tomto momentě váží 27,7krát více než za normálních okolností, tedy při přetížení 1g.

Chceme se poutat

A to je přesně důvod, proč byste se měli vzadu připoutat. Nepřipoutaný pasažér letí dopředu a řidiče auta doslova napěchuje na volant. Jeho prostor pro přežití na dramaticky zmenší a pokud „o něj“ zastavíte, tak jej můžete přinejmenším vážně zranit, v horším případě jej přímo zabijete. Ne, nesranduji, vážně je to tak.

Nepřipoutaný člověk na zadních sedadlech při autonehodě

Většina lidí vnímá sedátko jako pevnou konstrukci, ale podíváte-li se do interiéru shořelého auta, vidíte že základní konstrukce je v podstatě chudá. Je to v podstatě pouze rám, pár pružin, zbytek je plast, a molitanové výplně různé tloušťky a samozřejmě čalounění. Některá luxusní auta přidají i motorky pro různé masážní funkce, ty však tuhost sedáku nezvyšují. Sedadla plní funkci zádržných systémů pouze v kombinaci s bezpečnostními pásy. Jinak jejich pevnost není nekonečná.

Předcházejme autonehodě

Tedy, i když jsme vpředu připoutaní, nepřipoutaný zadní pasažér nás lehce zabije. Prohlédněte si záběry z filmu, které vznikly při nárazu v rychlosti 56 km/h. Představte si, co se děje při 70 nebo na 100 km/h – to jsou autonehody, které lze přežít v moderním autě, pouze pokud necháte bezpečnostní vybavení dělat to, na co bylo vyrobeno, a přímo nezničíte tisíce hodin vývojových prací a testování inženýrů. Pokud je nepoužijete, jejich práce byla zbytečná. Ale chápu. Vy je nepoužíváte, protože……… Bohužel ti, co je nepoužili, a už nejsou mezi námi, nemůžou přispět do diskuse, a tím pádem je jejich hlas méně výrazný.

Ale vzpomeňte si na předsedu parlamentu Boris Kollára a influencerku Mirku Fabušovou. Ti absolvovali havárii a seděli na zadních sedadlech. Připoutaný řidič opustil nehodu po svých a mohl mluvit o štěstí, že ho ani jeden ze sedících vzadu nepřizabil. Osobně jsem přesvědčen, že dnes se už Boris i Mirka připoutávají, neboť však zlomenina krčního obratle nebo vícenásobná zlomenina žeber není nic příjemného. Proč měli dva nepřipoutaní tak odlišná zranění, už nechám na vaší představivosti…. Hlavní je jedno: Bez ohledu, na kterém sedadle sedíte, připoutejte se! Káže vám to totiž i zákon.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz