Retardér hoření pro bezpečnější elektromobily

Ascend Performance Materials, společnost vyrábějící chemikálie z Texasu, vyvinula dva nové materiály, které podle ní mohou přispět k tomu, aby byla elektrická vozidla bezpečnější a tišší.

Mezi dva nové materiály patří tichý Starflam X-Protect a Vydyne AVS s ochrannou známkou. Každý materiál řeší to, co Ascend popisuje jako „jedinečné výzvy“ pro výrobce elektromobilů při vývoji jejich platforem pro elektromobily.

Starflam X-Protect je špičkový typ materiálu zpomalujícího hoření (tzv. retardér), který má schopnost odolat přímému plameni 1 100 °C po dobu 15 minut. To překračuje úrovně standardních materiálů zpomalujících hoření a hliníku.

„Bezpečnost zůstává jedním z hlavních zájmů lidí, kteří uvažují o elektromobilu,“ řekl Ian van Duijvenboode, hlavní ředitel pro e-mobilitu společnosti Ascend.

,,Navzdory tomu, že je relativně vzácný, může dojít ke kritickému selhání baterie. A také tepelnému úniku a X-Protect se navrhl tak, aby udržoval lidi v bezpečí i za extrémních okolností.“

Druhý materiál, Vydyne AVS, se speciálně navrhl tak, aby tlumil vysokofrekvenční vibrace ze zdrojů hluku, jako jsou motory a kompresory.

Vydyne AVS se již znatelně používá v Cadillacu Lyriq; Retardér hoření pro bezpečnější elektromobily
Vydyne AVS (tzv. retardér) se již znatelně používá v Cadillacu Lyriq

Tichý úspěch pro bezpečnější automobily

Ascend tvrdí, že tento nový materiál může snížit akustický tlak v kabině o 80 %. To by mohlo změnit hru, vezmeme-li v úvahu, že EV produkují vibrace s frekvencí desetinásobku frekvence vozidel ICE.

Vydyne AVS se již znatelně používá v Cadillacu Lyriq. Ten se stal některými přezdíván jako „kryptově tichý“ a „nejtišší auto, jaké si pamatuji, když jezdil“. Konkrétně montážní konzola elektrického AC kompresoru se vyrábí z Vydyne AVS. A pomáhá tlumit vibrace součásti u zdroje a zároveň poskytuje bezpečnější konstrukční podporu.

„Vydyne AVS je výsledkem let inženýrského vývoje v kombinaci s naší jedinečnou schopností přizpůsobit polymerační proces tak, aby se zaměřil na specifické atributy,“ řekl Dr. Steve Manning, vrchní ředitel společnosti Ascend pro technické materiály.

„Je to příklad našeho odhodlání pomáhat zákazníkům vést inovaci a řešit jedinečné výzvy vyvolané touto transformací na elektrifikaci.“

Zdroj: thedriven, Vapol