BMW i7 využívá pokročilé technologie

Automobilka BMW ukryla uvnitř elektromobilu BMW i7 různá technologická vylepšení

BMW i7, nové EV, může mít na palubě dojezd 170 km za 10 minut díky vylepšené správě baterie a chlazení.

Přestože se velká část diskusí kolem nového BMW řady 7 soustředila na jeho vzhled, technologie elektrického pohonu firmy se pod tímto kontroverzním povrchem stále vyvíjí.

BMW i7 xDrive60 BEV

Prvním globálním modelem od uvedení na trh má být BMW i7 xDrive60 BEV. Ten má být poháněný stávajícím paketem eDrive páté generace značky. Jeho prvky, jako jsou funkce rekuperačního brzdění, se dále vylepšily. To proto, aby z hnacího ústrojí vytěžily ještě větší efektivitu.

Pátá generace eDrive je založená na technologii pohonu motor-generátor. Ta odstraňuje permanentní magnety v rotoru (otáčející se část motoru) a kovy vzácných zemin, ze kterých jsou vyrobené.

Cena oxidu neodymu, který se používá k výrobě vysoce výkonných magnetů, se v roce 2019 více než zdvojnásobila. A protože 90 % dodávek pochází z jednoho zdroje (Čína), odklon od jeho používání zlepšuje udržitelnost elektrických vozidel. Navíc sráží všechny obavy z budoucích dodávek na hlavu.

Alternativou, kterou BMW zvolilo, je elektricky buzený synchronní motor. Tento motor zaměňuje permanentní magnetické pole rotoru za pole vytvářené elektřinou. To zahrnuje přívod elektřiny do rotoru pomocí kartáčů a sběracího kroužku (spíše než aby byl bezkomutátorový). To je tradičně považované za nevýhodu. Ve skutečnosti však tato technologie pro BMW dosud fungovala dobře a také fungovala dobře v Renaultu Zoe.

Jak je nyní u elektromobilů 4×4 standardem, i7 má dva tyto elektrické stroje. Každý na přední a zadní nápravě, a má také nejnovější verzi adaptivního rekuperačního systému. Ten se nachází v BMW iX a BMW i4, tj. založené na myšlence použití navigačních dat k optimalizaci systému regenerativního brzdění za chodu, jak se mění podmínky na silnici. Stávající systém vylepšuje úroveň regenerace pro větší či menší zpomalení nebo nechává auto setrvat, když se řidič zvedne. To je strategie obecně považovaná za účinnější na otevřených silnicích.

Další funkce

U modelu i7 tato funkce zohledňuje také úseky z kopce a využívá funkci rozpoznávání semaforů, aby bylo možné co nejlépe využít rekuperaci energie. Celý systém stále funguje, i když řidič nepoužívá satelitní navigaci.

Strategie nabíjení se vyladily tak, aby se množství chlazení dodávané do baterie během rychlého nabíjení měnilo. A aby se zajistilo, že teploty článků příliš neklesnou a také aby se zabránilo jejich vyšplhání příliš vysoko.

Pokud se řidič blíží ke známému bodu rychlého nabíjení, aniž by to auto „vědělo“, je naplánované zastavení nabíjení pomocí satelitní navigace. Navíc lze předehřátí baterie zvolit manuálně a zahřát články baterie na úroveň potřebnou pro nejrychlejší nabití přijato od nuly. Před tímto typem funkce předehřívání by se vychladlá baterie musela po zahájení nabíjení zahřát na teplotu, což trvá déle.

Systém správy baterie také snižuje rychlost nabíjení, protože se baterie blíží k plnému nabití na lineární spíše než stupňovité křivce. Což urychluje proces nabíjení. Stejně jako některé další elektromobily má i i7 také tepelné čerpadlo. Čerpadlo se integruje do systému pohonu a kabiny a zajišťuje vytápění nebo chlazení tím nejefektivnějším způsobem.

zdroje: autocar, Vapol