McLaren Solus GT – jednomístný desetiválec

S výkonem 829 koní a přítlakem přes 1 200 kg nabízí nový závodní vůz McLaren Solus GT chuť Formule 1 pro 25 šťastných zákazníků

S výkonem 829 koní a přítlakem přes 1 200 kg nabízí nový závodní vůz McLaren Solus GT chuť Formule 1 pro 25 šťastných zákazníků.

McLaren Solus GT

McLaren udělal ze svého virtuálního koncepčního vozu Vision Gran Turismo realitu. Jedná se o nový McLaren Solus GT. Kromě svých jednomístných závodních vozů je hypercar s rychlostí 321 km/h rychlejší než jakýkoli jiný McLaren na trati. A to díky vysokootáčkovému motoru V10 s přirozeným sáním a radikální aerodynamice, která produkuje více než 1200 kg přítlaku. V plánu je výroba pouze 25 vozů, z nichž se už všechny prodaly.

McLaren, odvozený z McLaren Ultimate Vision Gran Turismo navrženého speciálně pro závodní hru PlayStation, se McLaren stal prvním výrobcem, který přešel z virtuálního světa na skutečné závodní tratě se strojem připraveným pro zákazníky.

Protože je McLaren pouze dráhový, může se svobodně věnovat maximálnímu aerodynamickému výkonu bez okovů silniční legislativy. Nebo dokonce pravidel závodění v konkrétní sérii. Jako takový je překryt koncepčního vozu ve stylu stíhačky, který se posune dopředu pro přístup do kabiny. Prodloužený přední splitter přivádí vzduch pod vůz, který je urychlovaný velkými tunely difuzoru, aby generoval sání. Dále se nainstalovaly kryty kol, které snižují turbulentní proudění vzduchu.

Hluboké bočnice ukrývají chladiče, zatímco sání nad hlavou řidiče přivádí studený vzduch do 5,2l V10, který by měl poskytovat pronikavý indukční zvuk na plný plyn
McLaren Solust GT

Hluboké bočnice ukrývají chladiče, zatímco sání nad hlavou řidiče přivádí studený vzduch do 5,2l V10, který by měl poskytovat pronikavý indukční zvuk na plný plyn. Vzadu je velké dvouprvkové pevné křídlo, které spolupracuje s difuzorem a dosahuje tak obrovské hodnoty přítlaku.

Výkonný motor

McLaren se Solus GT nehoní za přímým výkonem, ale 5,2l atmosférický V10 by měl poskytnout „adekvátní“ sílu s kolosálním výkonem 829 koní a točivým momentem 650 Nm. Pohání vůz z klidu na 100 km/h za pouhé 2,5 sekundy, otáčky na více než 10 000 ot./min a měl by nabídnout překvapivou změnu charakteru oproti současným přeplňovaným V8 a hybridním motorům V6 firmy.

Motor je zkonstruovaný pomocí zakázkově vyrobených vnitřků se sudem poháněnými škrtícími klapkami pro každý z jeho 10 válců. Nechybí ani řetězy ani řemeny – příslušenství pohání ozubené kolo pro větší odolnost.

Vůbec poprvé v sériovém voze McLaren slouží motor jako namáhaný člen podvozku z uhlíkových vláken. To proto, aby se zjednodušila jeho konstrukce a nebyl potřeba zadní pomocný rám. V10 je spojený se sedmistupňovou sekvenční převodovkou s přímým řezem, která je rovněž strukturální. Zadní odpružení Solusu GT ​​je namontované přímo na jeho skříni.

Další vylepšení Solus GT

Solus GT má dvojité lichoběžníkové zavěšení v každém rohu, s vnitřními tlumiči spojenými táhly na přední nápravě a táhly vzadu. Používají se tradiční stabilizátory – na rozdíl od hydraulicky zesíťovaného systému odpružení používaného v některých silničních vozech McLaren. Ty jsou nastavitelné pro vyladění vyvážení vozu. Vzhledem k tomu, že některé z těchto součástí jsou odkryté, McLaren aplikoval pouzdra z uhlíkových vláken na články předního zavěšení, aby se zlepšilo proudění vzduchu.

Exotické materiály se použily jinde v konstrukci Solus GT, což mu umožňuje naklonit váhu na méně než 1 000 kg. Například obruč při převrácení a ochranné struktury proti svatozáři jsou vyrobené z 3D tištěného titanu a na 18 palců širokých kolech se středovým zámkem jsou kované hliníkové prvky.

Jsou obalené v Le Mans Prototype slick, ačkoli mokré pneumatiky jsou k dispozici pro jízdu na trati promáčené deštěm. O brzdění se starají karbon-keramické kotouče ve stylu závodních vozů sevřené šestipístkovými hliníkovými monoblokovými třmeny, přičemž řidič má k dispozici nastavení předpětí brzd.

Pro zákazníky

Každý zákazník obdrží závodní kombinézu FIA, helmu a zařízení HANS spolu se službou montáže sedadel na míru, jako je jezdec Formule 1. Sedadlo se vyrábí speciálně pro každého řidiče a pedálový box je nastavitelný. Zatímco volant je vybavený digitální obrazovkou a nesčetnými ovládacími prvky navrženými tak, aby se daly používat za chodu.

V rámci nákupu získá každý kupující nabídku programů školení řidičů, než vstoupí do svého nového, neuvěřitelně rychlého hypercaru. Pro ty, kteří chtějí řídit směr chování vozu před uvedením na trh, jsou také k dispozici testovací jízdy prototypů. A samozřejmě se prostřednictvím divize speciálních operací McLaren nabízí možnosti přizpůsobení na míru.

Každý Solus GT se dodá se sadou nářadí, rádiovou sadou a předehřívačem chladicí kapaliny pro podporu závodů na trati.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče