Facelift třídy A automobilky Mercedes

Mercedes třídy A se stal čtvrtým nejprodávanějším vozem Británie v roce 2021. Pro oživení prodejů třídě dopřál nový facelift

Nový facelift třídy A je pro Mercedes obrovský problém. Protože i když je to nejmenší a nejlevnější model v jeho sestavě, je to také nejoblíbenější auto německé značky ve Velké Británii.

Nový facelift třídy A

Mercedes třídy A se stal čtvrtým nejprodávanějším vozem Británie v roce 2021, ale letos zatím vypadl z top 10. V naději, že oživí prodeje, Mercedes dopřál třídě A nový facelift. Má spoustu vylepšení uvnitř i vně, aby ji osvěžil pro rok 2022.

Jak naznačovaly předchozí špionážní záběry, exteriér třídy A prošel mírnou revizí v podobě sedanu i hatchbacku. Přední nárazník má trochu jiný otvor pro spodní mřížku a hlavní mřížka získala přepracování. Kapota má dvě vybouleniny pro trochu větší agresivitu. Po stranách najdete nový výběr litých kol až do velikosti 19 palců a vzadu je nový difuzor a jednotka brzdových světel.

Nová třída A má na trhu prémiových hatchbacků opět soupeřit s Audi A3 a BMW řady 1 a klíčovým bojištěm mají být interiérové ​​technologie. Odcházející model se standardně vyznačoval sedmipalcovou obrazovkou a 10,25 palců širokým displejem. Na přání je k dispozici dvojice 10,25 palců širokých displejů. Mercedes si tuto sestavu ponechal i pro faceliftovaný model.

Další změny

Co se změnilo, je samotný informační a zábavní systém, protože vůz dostává nejnovější generaci MBUX. Styl zobrazení lze změnit mezi „Classic“, zobrazující obvyklé relevantní informace pro řidiče, „Sporty“ s výraznějším otáčkoměrem a „Discreet“ pro méně informací o předvádění.

Přední nárazník má trochu jiný otvor pro spodní mřížku a hlavní mřížka získala přepracování. Kapota má dvě vybouleniny pro trochu větší agresivitu
Mercedes třídy A

K dispozici je také další port USB-C a snímač otisků prstů a kompatibilita smartphonu s Apple CarPlay a Android Auto Wireless. Upgrade MBUX také znamená, že hlasová asistence je „ještě schopnější dialogu a učení“, tvrdí Mercedes.

Došlo k posílení bezpečnostních technologií s novým „balíčkem asistencí řidiče“, který přidává asistent pro jízdu v jízdním pruhu a aktivní ovládání řízení. Nová třída A nyní obsahuje „Parkovací balíček“, který podporuje parkování v zátoce a nabízí 360stupňovou kameru. Kamera pomáhá s parkováním pomocí 3D snímků.

Vylepšený pohon třídy A

Mercedes dal faceliftované třídě A také nové možnosti pohonu. Každý benzínový motor je nyní elektrifikovaný, standardně se sedmistupňovou nebo osmistupňovou automatickou převodovkou. Nový mild-hybridní systém obsahuje 48V motor, o kterém Mercedes říká, že „podporuje agilitu při rozjezdu s extra 170 koní“.

Nabídku zahajuje A 180 s výkonem 134 koní a točivým momentem 230 Nm z mild-hybridního 1,3l čtyřválcového benzínového motoru. Zrychlení je 9,2 sekundy z 0 na 100 km/h a maximální rychlost je 215 km/h. Další na řadě je A 200, který používá stejný motor jako A 180, ale je vyladěný na 161 koní a má točivý moment 270 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 8,2 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 225 km/h.

Nad nimi je A 220 s pohonem všech kol Mercedes 4MATIC. Využívá 2,0l čtyřválcový motor s výkonem 188 koní a točivým momentem 300 Nm. To stačí na 7,1 sekundy z 0-100 km/h a maximální rychlost 235 km/h. A 250 s výkonem 221 koní zrychlí z 0-100 km/h za 6,3 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 249 km/h.

Mercedes se rozhodl vytrvat u dieselových variant třídy A. Nabídka začíná modelem A 180 d, který disponuje výkonem 114 koní a točivým momentem 280 Nm ze čtyřválcové jednotky o objemu 2,0 litru – dostačující pro zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,9 sekundy. Existují také výkonnější diesely ve tvaru A 200 d o výkonu 148 koní a A 220 d o výkonu 188 koní. Oba přicházejí v přeladěných verzích stejného motoru.

Plug in hybrid a cena Mercedesu

Pokud jde o plug-in hybridy, hnací ústrojí A 250 e vyvinuli pro zlepšení výkonu, říká Mercedes. V nabídce je o 7 koní více (nyní celkem 161 koní) a točivý moment 270 Nm. To stačí na zrychlení z 0-100 km/h za 7,4 sekundy u hatchbacku a 7,5 sekundy u sedanu.

S tímto faceliftem se také zvýšila účinnost. A 250 e nyní může dosáhnout 80 km čistě elektrického provozu (82 km pro sedan) a nabíjení se zvýšilo ze 7,4 kW na 11 kW. Ačkoli toto třífázové nastavení nebude pro většinu britských zákazníků příliš užitečné. Mercedes tvrdí, že stejnosměrné nabíjení na 80 % se nezměnilo – s očekávanou dobou nabíjení 25 minut.

Ceny zjistíme v nadcházejících měsících. Avšak očekáváme malé zvýšení počáteční ceny současného vozu 860 tis. korun.

Zdroje: autoexpress, TopVozíky