Toyota Hilux GR Sport je dlouhodobě špičkou na trhu

„Toyota Hilux GR Sport, nový vlajkový pickup, nemá být nahrazený vysoce výkonnou variantou“, říká šéf Toyoty.

Nedávno odhalená Toyota Hilux GR Sport zůstane modelem nejvyšší specifikace pro řadu pickupů Toyota, potvrdili její šéfové. Zatímco Ford postupuje kupředu s uvedením nového Ranger Raptor se zážehovým motorem V6, Toyota nehodlá následovat svého rivala na trhu výkonných pick-upů s GR Hilux.

Toyota Hilux GR Sport

Manažer lehkých užitkových vozidel Toyota Gareth Matthews na CV Show 2022 potvrdil, že GR Sport je nejlepším řešením pro současnou řadu Hilux od Toyoty. „Zákazníci ve Spojeném království si nestěžují na to, že 2,8 litrový diesel (201 koní) má nedostatečný výkon. Takže pro nás není dost dobrý důvod, abychom se poohlíželi po výkonné verzi. GR Sport má vzhled, který zákazníci chtějí, a přitom má správnou hmotnost užitečného zatížení. Takže tam plníme požadavky fanoušků výkonu.“

Dalším důvodem, proč se Toyota GR Hilux pravděpodobně neuskuteční, je to, že nákladní automobil Toyota se v Severní Americe neprodává. Zatímco Ranger Raptor se začne prodávat na obou územích, Toyota má větší modely Tacoma a Tundra. Ty jsou k dispozici ve vysoce výkonných verzích Toyota Racing Development (TRD) ve Spojených Státech.

Pokud jde o budoucí pohonné jednotky pro Hilux, Matthews je již rozhodnutý. „Je těžké ustoupit od dieselu kvůli užitečné hmotnosti a tažné kapacitě, která je pro pickup potřebná,“ řekl. „Pro nás plně elektrický model zatím tento požadavek nesplňuje. Zatímco těžší vozidla se obracejí spíše k technologii palivových článků. Ta by mohla být lepší alternativou.“

Představení vozu

CV Show 2022 v Birminghamu znamenala uvedení nového Hilux GR Sport ve Spojeném království. Zde se připojil k rozšířené řadě užitkových vozů Toyota Professional. Včetně dodávek Proace a Proace City, Land Cruiser Commercial a nově představené kombi Corolla Commercial.

Hilux GR Sport, inspirovaný divizí Gazoo Racing japonské firmy, která pomohla vyvinout hot hatch GR Yaris a sportovní vůz GR Supra, je „navržený tak, aby upoutal pozornost zákazníků, jejichž aktivní životní styl přesahuje všední den. A navíc jim poskytl ideální vozidlo pro dobrodružné cesty a sportovní vyžití,“ uvádí Toyota.

Nový pickup Toyota Hilux GR Sport má lepší kontrolu, citlivost a přilnavost
Toyota Hilux GR Sport

V důsledku toho inženýři značky upravili odpružení pick-upu a prohlašují, že jízda má být přínosnější díky lepší kontrole, citlivosti a přilnavosti. Mezi tyto vychytávky patří nové tužší přední vinuté pružiny, které jsou tlumené novými červeně lakovanými monotube tlumiči. Tato technologie monotube má za následek větší plochu pístu uvnitř těla tlumiče. To znamená, že odpružení nabízí rychlejší odezvy, lepší odvod tepla a lepší výkon.

To by mělo vést k pohodlnější a kontrolovanější jízdě pro cestující. Přičemž Toyota také tvrdí, že ovladatelnost nákladního vozu a odezva řízení se výrazně zlepšily. Úpravy odpružení modelu GR Sport se spojují se změnami aplikovanými na aktualizovaný Hilux. Úpravy dále zahrnují přeladěná zadní listová pera a nová pouzdra.

Modely Hilux GR Sport se od zbytku modelové řady odlišují novou černou mřížkou chladiče. Ta obsahuje středovou vodorovnou lištu nesoucí jméno Toyota. Nechybí ani větší rámy mlhových světel spolu s obrobenými 17 palcovými litými koly s černým povrchem obalenými terénními pneumatikami. Černé detaily se rozšiřují na vnější zpětná zrcátka, boční nášlapy, prodloužení podběhů kol a kliku dveří zavazadlového prostoru. Nechybí ani decentní logo GR Sport.

zdroj: autoexpress, Vapol