Dacia Sandero 2023 – nejlevnější evropské auto

Dacia Sandero

Hatchback rumunské výroby dokazuje, že levný nemusí být ošklivý, Dacia Sandero 2023 je překvapivě v pořádku a kvalitní.

Na počátku vývoje automobilu Dacia Sandero 2023 stály dvě ambice: vyrobit nejrychlejší a nejlevnější vůz. Nyní jsou však tyto snahy z velké části ignorovány. První proto, že maximální rychlost už není tak vysoká, aby se dala vůbec zažít – Bugatti s rychlostí 460 km/h se těžko protáhne. Cenovou dostupnost stále zanedbávají automobilky v USA, které, jak se zdá, mají o levné modely stále menší zájem. Ve Státech průměrná cena nového vozu překročila 1 milion korun a existují pouze tři modely s cenovkou pod půl milionu korun: Kia Rio, Mitsubishi Mirage a Nissan Versa.

V Evropě, kde Dacia, výrobce nejlevnějších modelů na kontinentu, slaví stále větší úspěch, je situace jiná. Rumunská automobilka vznikla za komunismu jako montér Renaultu vyráběného v licenci a po skončení studené války ji pohltila francouzská automobilka. V roce 2004 pak byla obnovena jako hodnotná značka a od té doby roste a loni prodala téměř 574 000 vozů. Více než třetinu těchto celosvětových prodejů tvořil vůz, který vidíte na obrázku, hatchback Sandero, nejlevnější evropský vůz.

Dacia Sandero 2023 – Jak levné je opravdu levné?

To záleží na trhu a modelu. Ve Velké Británii jsme řídili verzi s pravostranným řízením ve výbavě Expression. S příplatkovým metalickým lakem a plnohodnotným rezervním kolem stál 320 000 korun před uplatněním britské 20% daně z prodeje. Nižší verze Essential stojí 300 000 korun před započtením příplatkové výbavy.

Dacia Sandero 2023 je levnější než jakýkoli jiný evropský hatchback, ale je větší než většina ostatních. Na délku měří 4 m a na šířku 185 cm. A kabina působí prostorněji, než naznačují vnější rozměry, zejména pokud jde o prostor pro hlavu a ramena. Materiály v interiéru společnost vybírala spíše kvůli trvanlivosti a nízké ceně než kvůli potěšení. Vůně levných plastů a dotek připomíná econoboxy z 80. a 90. let.

Přesto jsou zde elegantní detaily, včetně držáku telefonu integrovaného do palubní desky. Dokonce i nejlevnější model má elektrické zamykání dveří s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání předních oken, tempomat, šest airbagů a LED světla pro denní svícení. Nadstandardní verze dostanou 8,0 palcovou dotykovou obrazovku s Android Auto a Apple CarPlay. Kvalita zvuku plechového stereofonního systému se čtyřmi reproduktory je však dost příšerná.

Dacia Sandero 2023 není určeno pouze pro městské obyvatele. Dacia model vyrobila pro dlouhé i krátké cesty, s dobrou polohou za volantem a sedadly, která jsou oporou při delších cestách. Expression má dokonce sklopnou loketní opěrku řidiče. Rozměrná palivová nádrž o objemu 13,2 litru umožňuje díky skromné spotřebě tříválcových motorů dojezd přes 800 km.

2023 dacia sandero
Dacia Sandero 2023

Co očekávat při řízení nových modelů?

Příčně uložený tříválcový motor o objemu jednoho litru pohání přední kola a je k dispozici ve standardní verzi s výkonem 65 koní a s turbodmychadlem o výkonu 90 koní. U prvního z nich je udávaný čas z nuly na 100 km/h téměř 17 sekund. Zatímco silnější turbodiesel dosahuje udávaného času 12,2 sekundy.

Dacia Sandero 2023 nemá rádo, když se s ním tvrdě pracuje, reakce na plyn je nevýrazná a chvíli trvá, než se dostaví nárůst výkonu turba. Ale jakmile se tak stane, Sandero si dokáže udržet rychlost v dlouhých a namáhavých stoupáních, které obvykle menší motory přetěžují – a to i přesto, že manuální převodovka má pouze pět převodových stupňů s velkými mezerami mezi nimi. Naproti tomu brzdy ochotně reagují i na mírný tlak.

Sandero se řídí s jednoduchým šarmem, který popírá jeho skromné limity. Odpružení je měkké a řízení s nízkým převodem a mrtvým bodem kolem přímého směru. Pokusy o rychlé průjezdy zatáčkami přinášejí znatelné náklony karoserie a nedotáčivost. Kombinace bohatých zdvihů odpružení a účinných tlumičů si však dobře poradí i s drsnějšími cestami.

Dacia se také ukázala jako působivě hospodárná. Na venkovských silnicích i na dálnicích jsme s ní jezdili velmi intenzivně a na jednu nádrž jsme dosáhli spotřeby odpovídající 6,2 l/100km. Při šetrnější jízdě by se tato hodnota snadno vyšplhala na 5,3 l/100km. Vzhledem k přemrštěným cenám benzínu ve většině evropských zemí je taková šetrnost důležitou součástí atraktivity.

Základní Sandero lze pořídit za cenu o něco vyšší, než je roční průměrná splátka nového vozu v USA. Bohužel se neplánuje, že by se tento vůz nebo jiné Dacii dovážely do Států. Škoda. Sandero dokazuje, že levný nemusí znamenat ošklivý.

Zdroj: caranddriver, Vapol