Síť podzemních tunelů „Vegas Loop“

Clark County Nevada schválil plán The Boring Company Elona Muska rozšířit „Vegas Loop“ o 40 km a 18 stanic, které přenesou síť EV tunelů na 69 stanic pod ikonickým pásmem Las Vegas, včetně letiště.

Síť je řada tunelů a stanic vybudovaných společností The Boring Company, dceřinou společností SpaceX, která přináší revoluci v technologii tunelování.

Bez výfukových plynů otevírají elektromobily nové možnosti pro podzemní dopravu. Společnost Boring Company vyvinula nový typ tunelovacího stroje, který dokáže tunelovat mnohem rychleji a za mnohem nižší náklady než tradiční vyvrtávačky.

Nejnovější stroj společnosti „Prufrock“ se navrhl pro tunelování rychlostí přes 1,6 km za týden.

To je 6 krát rychlejší než předchozí stroj „Godot+“. Střednědobým cílem společnosti se jeví zvýšit rychlost tunelování na 11 km za den!

Rychlost stroje v kombinaci s plně elektrickým pohonem umožňuje výrazné snížení nákladů na hloubení tunelu. Bez výfukových plynů se náklady dále snižují, protože tunely nevyžadují drahé výfukové otvory.

Nejnovější stroj The Boring Company "Prufrock"
Nejnovější razící stroj The Boring Company ,,Prufrock“

,,Prufrock“ má také schopnost vystřelit a vynořit se z povrchu, což tradiční vyvrtávačky nedokážou. Stroj dokáže postavit tunel pro pěší za pouhých 5 dní.

Prufrock startuje a vynořuje se z povrchu; Síť podzemních tunelů „Vegas Loop“
,,Prufrock“ startuje a vynořuje se z povrchu – rekonstrukce síťě podzemního tunelu

Revoluce v dopravě – síť podzemních tunelů

The Boring Company říká, že její technologie umožní nízkonákladové dopravní, užitkové a nákladní tunely. Poslání společnosti: „řešit dopravu, umožnit rychlou dopravu z bodu do bodu a transformovat města“

„Aby se vyřešil problém dopravy, která ničí duši, musí být silnice 3D, což znamená, že jsou potřeba buď létající auta, nebo tunely,“ uvádí web Boring Company.

„Na rozdíl od létajících aut se tunely stávají odolné proti povětrnostním vlivům, mimo dohled a nespadnou vám na hlavu,“

„Tunely minimalizují využití cenné povrchové půdy a nejsou v rozporu se stávajícími dopravními systémy. Velká síť tunelů může zmírnit dopravní zácpy v jakémkoli městě; bez ohledu na to, jak velké město roste, lze přidat další úrovně tunelů.“

Stanice Vegas Loop
Stanice síťě podzemního tunelu Vegas Loop

V kombinaci s vysokorychlostními autonomními elektrickými vozidly by nová technologie mohla způsobit revoluci v dopravě a dramaticky snížit počet hlavních silnic ve městech. Podzemní sítě by mohly otevřít obrovské množství prostoru na povrchu umožňující zóny bez aut pro pěší a cyklisty.

Elektrická autonomní vozidla

Po vybudování několika testovacích tunelů získala The Boring Company v říjnu 2021 souhlas k vybudování první fáze sítě Vegas Loop zahrnující 47 tunelů a 51 stanic. S úspěchem projektu, Clark County Nevada schválila druhou fázi.

Cestující vstupují do stanic eskalátorem, podobným podzemnímu metru, kde na ně čekají elektromobily Tesla, aby je odvezly na požadovanou stanici. V současné době mají auta řidiče, ale se softwarem plně autonomního řízení Tesla je dlouhodobější plán, že vozidla budou bez řidiče.

S velmi malým počtem proměnných provozu v síti bude dosažení autonomie v tunelech mnohem snazší než v běžném provozu.

Konvergence elektrických autonomních vozidel a nízkonákladové technologie vysokorychlostního tunelování by mohla zcela změnit způsob, jakým se pohybujeme po našich městech. Současný silniční systém ve městech je hlučný, znečišťující, nebezpečný a izoluje komunity.

Mohli bychom vidět budoucnost, kdy budou hlavní silnice roztrhány a nahrazeny zelenými parky a stezkami pro pěší a cyklisty?

Jaký rozdíl by to znamenalo pro naše města?!

Zdroj: thedriven, Vapol