Flow Power – nová inteligentní solární farma

Prodejce obnovitelné energie Flow Power tvrdí, že integrovaná technologie stojící za novou „chytrou“ solární farmou ve městě Berri v jižní Austrálii, si nárokuje australské prvenství svého druhu.

Flow Power, prodejce obnovitelných zdrojů energie se sídlem v Melbourne, říká, že „špičkový“ projekt Berri Energy – postavený na místě nepoužívaného závodiště, asi 240 kilometrů severovýchodně od Adelaide – zahájil komerční provoz. Zařízení na výrobu a skladování solární energie vyveze do sítě ročně 11 500 MWh čisté energie.

Projekt Berri Energy zahrnuje 5,8 MW fotovoltaiky přes 9 800 solárních panelů namontovaných na jednoosém sledovacím systému, 4,6 MVA invertorovou stanici. A 6,7 ​​MWh stejnosměrně vázaný bateriový systém pro ukládání energie. Pro export energie do sítě používá stejný transformátor a střídač pro všech 9 800 panelů a 18 bateriových stojanů. DC měnič spojuje střídač s bateriemi. A vytváří to, o čem prodejce říká, že je „prvním plně funkčním projektem stejnosměrně vázaného fotovoltaického a bateriového systému pro ukládání energie v Austrálii“.

Australské prvenství Flow Power

Flow Power - nová inteligentní solární farma
Flow Power a projekt Berri Energy

Flow Power říká, že projekt Berri Energy má také poskytovat doplňkové služby řízení frekvence (FCAS). A taky služby řízení napětí, aby se zajistila stabilita a spolehlivost místní distribuční sítě. Provozní ředitel Flow Power Byron Serjeantson uvedl, že zahájení komerčních operací bylo „vzrušujícím milníkem jako pro náš první projekt úložiště. A taky jedna z prvních demonstrací stejnosměrného úložiště v Austrálii v užitkovém měřítku“.

Projekt zahrnuje technologii od společností Canadian Solar, SMA, Nextracker a CATL. Využívá vlastní technologii kWatch Controller společnosti Flow Power. Ta uživatelům umožňuje na dálku reagovat na signály tržní ceny, optimalizovat a automatizovat správu energetických systémů. Flow Power říká, že projekt Berri Energy zvyšuje své celkové portfolio obnovitelné energie. A to na téměř 450 MW vlastních a smluvních projektů větrné, solární a akumulační energie.

Projekt je podpořen dlouhodobou smlouvou o nákupu elektřiny se společností Westpac. Banka uvedla, že je součástí jejího závazku do roku 2025 získávat ekvivalent 100 % svých požadavků na elektřinu v Austrálii. A to zejména z čistých zdrojů energie.

Dohoda s Flow Power poskytne až 32,5 GWh energie z projektu Berri Energy Project a větrné farmy Ararat, asi 180 kilometrů severovýchodně od Melbourne ve venkovské oblasti Victoria. Westpac má také smlouvu na dodávky ze solární farmy Bomen Solar Farm společnosti Spark Infrastructure poblíž Wagga Wagga v Novém Jižním Walesu.

Zdroj: pv-magazine, Vapol