Označení „i“ už najdete jen u elektrických vozů BMW

BMW má již dlouho na konci názvů svých modelů označením písmenem "i". Nyní označení zůstane jen u elektrických modelů značky

BMW má již dlouho na konci názvů svých modelů označením písmenem „i“ – 325i, 540i atd. Označení se původně používalo k odlišení vozů se vstřikováním paliva od jejich karburátorových protějšků. Ty totiž měly třímístný název označující řadu a velikost motoru. BMW však od karburátorů již dávno upustilo a má elektrickou podznačku „i“. Po desetiletích se tedy BMW zbavuje „i“ z koncovek názvů modelů.

„i“ už jen pro elektromobily

Pro BMWBlog tuto novinku potvrdil jeden z vedoucích pracovníků BMW. Publikace poznamenala, že nová generace X3 dostane označení M50, zatímco současný model se nabízí jako M40i. Bernd Köber, senior viceprezident BMW Brand and Product Management, Connected Company, pro BMWBlog uvedl, že automobilka nyní chce, aby označení „i“ znamenalo, že řídíte elektromobil.

Ve světě, kde BMW prodává i5, která je plně elektrická, a 540i, která elektrická není, je jasné, že někteří zákazníci mohou být zmatení
BMW i5 2024

Ve světě, kde BMW prodává i5, která je plně elektrická, a 540i, která elektrická není, je jasné, že někteří zákazníci mohou být zmatení. A ano, malé „i“ na konci názvu modelu je dědictví, ale elektrická podznačka „i“ je nyní také dobře zavedenou vlastností. Je to také jedno z nejlepších pojmenování v oblasti elektromobilů. Například z názvu i5 je zřejmé, že se jedná o elektrickou řadu 5.

Zbytek modelové řady s pohonem na plyn s označením „i“

Zatím není známo, kdy se dočkáme vypuštění „i“ ze zbytku modelové řady BMW s pohonem na plyn. Bude zvláštní vidět něco jako „330“ na zádi řady 3, protože „i“ na konci se stalo takovou stálicí. Naposledy jsme se s takovým označením BMW v USA setkali v polovině 80. let u modelu 325 eta, který používal nízkootáčkovou dlouhozdvihovou verzi firemního řadového šestiválce M20.

Některé z těchto vozů dostaly jednodušší označení jako 325, zatímco jiné jako 325e, a to i přesto, že měly vstřikování paliva. BMW také nahradilo písmeno „d“ pro vozy se vznětovým motorem, i když ani ty jsme v USA už nějakou dobu neviděli.