Maserati a plně elektrické Gran Turismo Folgore

Maserati odhalilo klíčové technické detaily svého prvního čistě elektrického sportovního vozu a odhalilo inovativní uspořádání baterie navržené tak, aby zachovalo nízký postoj tohoto ikonického vozu.

Ikonická italská značka poprvé představila Folgore EV v březnu a naznačila „špičková technická řešení odvozená z Formule E“ a slibovala „skvělý výkon, pohodlí a eleganci, všechny typické pro Trident“.

Nyní se Maserati podělilo o některá tajemství ukrytá nikoli pod kapotou, ale pod podlahou svého prvního bateriového elektrického sportovního vozu.

To znamená, že Folgore je vůbec nejnižším elektrickým vozidlem se zjevnými výhodami pro agilitu na silnici.

Maserati Folgore EV.  Zdroj: Maserati
Maserati Folgore EV

Folgore dostane T-bone baterii

V souladu s posláním „nulového kompromisu“, aby elektrifikace nezměnila DNA „mistrů italské drzosti“, Maserati zabalilo baterii ve tvaru T-bone.

Udělalo to zajištění, že sedadla Folgore budou tak nízko, jako jakékoli Maserati, které vyrazí do ulic. Místo toho je baterie omotaná kolem nich a skrz středový tunel. Střecha je tedy vysoká pouhých 1 353 mm.

Kromě T-bone baterie získává Folgore lehké tělo. Maserati říká, že kombinací hliníku a hořčíku s ušlechtilou ocelí dosáhlo nejvyšších úrovní hmotnosti ve své třídě.

Folgore Gran Turismo.  Zdroj: Maserati
Folgore Gran Turismo

Technické inovace

Pravděpodobně to má znamenat lepší energetickou účinnost. Ačkoli odhadovaný dojezd Folgore se v posledním oznámení neodhalil, Maserati odhalilo baterii s kapacitou 9,25 kWh, která má možnost poskytnout maximální výkon 560 kW. Ten pohání tři 300 kW motory, přenášející na kola výkon 760 koní.

Tyto technické inovace jsou spojeny s vysokou úrovní elektrické architektury, kybernetické bezpečnosti, infotainmentu a zvukových systémů. Pohon Folgore má pohánění 800 voltovou architekturou. To se řídí proprietárním hlavním ovladačem, od kterého Maserati slibuje, že zajistí špičkový zážitek z jízdy.

Uvnitř jsou rozhraní dotykové obrazovky (ačkoli Maserati nedodalo žádné obrázky tohoto), zatímco head-up displej je volitelný. Pohlcující zvukový systém Sonus faber 3D včetně 19 reproduktorů s výkonem 1 195 W doplňuje balíček.

Maserati zatím neoznámilo cenu. Ale zprávy v médiích říkají, že Gran Turismo se má spustit v Austrálii v roce 2023.

Zdroj: thedriven, Vapol