Technologie automatického třídění článků EV

Nová technologie automatického systému třídění vybitých baterií elektromobilů by mohla pomoci rozptýlit obavy z plýtvání materiálů článků, jakmile přežijí svou užitečnost pro elektromobily.

Skupina čtyř britských společností vyvinula automatizovaný systém schopný zjišťovat stav jednotlivých článků baterie a třídit tak pro další použití.

Prototypový systém má schopnost detekovat zdraví jednotlivých bateriových článků z baterií odebraných z produktů na konci životnosti – jako např. baterie, které již nejsou životaschopné pro elektromobily.

Nový automatizovaný systém, který je schopen třídit bateriové články podle jejich zdravotního stavu, je schopen detekovat články se zdravotním stavem vyšším než 70 %, které lze znovu použít pro další použití v aplikacích, jako jsou samostatné úložné systémy.

Důležité je, že nový systém – spoléhající se na kombinaci robotiky, softwaru a automatizace – má potenciál výrazně snížit plýtvání bateriemi. Konkrétně systém nejenže umožní výměnu baterií, ale sníží potřebu nových baterií, čímž se sníží plýtvání surovinami.

Nový systém sel vyvinul s finanční podporou Innovate UK, britské inovační agentury. Čtyři společnosti stojící za projektem zahrnují Aceleron, Innvotek, MEV a Brunel Innovation Centre.

„Průměrná baterie EV používá přes 3 000 jednotlivých článků,“ řekl Carlton Cummins, CTO a spoluzakladatel společnosti Aceleron.

Technologie automatického třídění starých baterií

Technologie automatického třídění článků EV

„Až tato baterie dosáhne konce své životnosti, odhadujeme, že minimálně polovina článků bude mít stále zdravotní stav vyšší než 80 %.“

„Vzhledem k tomu, že se stále více obracíme na elektřinu, abychom poháněli naše životy, je otázka plýtvání baterií vážným problémem. A tento nový systém má potenciál zachovat články, které by jinak byly vyřazeny.“

„S nedostatkem lithia, který se předpovídá již v roce 2035, má tento stroj obrovský potenciál zachovat to, co zbylo. A zároveň zajistit, že maximalizujeme využití surovin používaných k výrobě bateriových produktů.“

Čtyři britské společnosti doufají, že získají další finanční prostředky, aby mohly pokračovat ve zdokonalování technologie a vývoji dalších systémů. I proto aby se mohlo přepracovat více použitelných článků.

„Přestože recyklace baterií zachovává některé materiály, není to proces nijak zvlášť šetrný k životnímu prostředí, takže má využití našich automatizačních dovedností k vývoji produktu své pro i proti. Ten má potenciál tak výrazně snížit plýtvání bateriemi, byla pro tým přínosnou zkušeností,“ dodal Michael Corsar, technický ředitel společnosti Innvotek.

Zdroj: thedriven, Vapol