Marquez podepsal smlouvu s Gresini Racing

Marc Marquez bude závodit za Gresini Racing v roce 2024 a s Ducati poté, co se „po vzájemné dohodě“ dohodl s Hondou a podepsal ukončení smlouvy. Ta jej zavazovala do konce příštího roku, jak uvedla samotná značka.

Marquez a japonský výrobce ukončí jednu z nejplodnějších aliancí v historii mistrovství světa MotoGP. Ta mu dala celkem šest titulů mistra světa v jedenácti sezónách (2013-2023). Španěl tak ukončil ságu, která si monopolizovala pozornost médií na šampionát. Ten vstupuje do své rozhodující fáze s Pecco Bagnaia a Jorge Martin. Jsou to dva hlavní favorité na zisk titulu, které dělily pouhé tři body v šesti Grand Prix od konce.

Tím, že Marquez podepsal smlouvu na příští sezónu, soutěží s týmem Faenza. A za souseda bude mít svého bratra Alexe, který evidentně sehrál rozhodující roli v rozhodnutí #93. I kdyby italský tým upřednostnil uzavření dohody, která by přesáhla rok 2024, aliance bude mít počáteční platnost pouze jednu sezónu. A to vzhledem k tomu, že jezdec chce mít absolutní svobodu při zvažování své budoucnosti v roce 2025. Kdy většina smlouvy vyprší.

Struktura Nadi Padovani, vdovy po Faustu Gresinim, má v zásadě přiděleny dvě Ducati Desmosedici GP23 s výhledem do roku 2024. I když nikoho by nepřekvapilo, kdyby se značka Borgo Panigale posunula tímto směrem. A to proto, aby zajistila, že jezdec velikosti mnohonásobného šampiona může mít nejnovější verzi prototypu. S nímž mají závodit Pecco Bagnaia, Enea Bastianini, tovární dvojice boloňského výrobce. A taky Jorge Martin a Franco Morbidelli v barvách Prima Pramac Racing.

Honda se rozhodla obejít technického ředitele

Marquez ve věku 31 let má čelit této nové etapě své kariéry bez spoluúčasti týmu. Ten ho doprovázel od jeho dnů v Moto2. Navzdory pokusům přivést s sebou své techniky chlapec z Cervery dorazí do Gresini sám poté, co se Ducati zdráhala ukázat útroby nejdominantnější motorky současnosti inženýrům. Ti by mohli v roce 2025 podepsat smlouvu s jakoukoli konkurenční společností.

Marquez podepsal smlouvu s Gresini Racing
Marc Marquez

Navzdory různým zprávám, které se objevily v posledních týdnech, z nichž některé naznačovaly úmysl jezdce narozeného v Lleidě zůstat u Hondy, zatímco jiné uvedly, že již uzavřel přestup ke Gresini, byl Marquez na pochybách, jaký oblek si oblékne v příští sezóně až do posledních dnů. Ve skutečnosti si obě strany stanovily termín pro rozuzlení situace, která začínala vypadat nepříjemně pro všechny zúčastněné strany.

V posledních týdnech vytvořil manažer týmu HRC Alberto Puig plán, který neměl jiný cíl, než se pokusit vyhnout se výjezdu z hlavního posudku Hondy. Omezený manévrovací prostor manažera, který dostal od vůdců tokijského giganta zelenou k náborovému plánu až po Velké ceně Rakouska, a odmítnutí kontaktovaných nejrenomovanějších evropských inženýrů však hrály zásadní roli ve výsledku příběhu. V Japonsku vyšlo najevo, že se Honda rozhodla obejít bez Shinichi Kokubu jako technického ředitele. Ten v Indii nebyl od předchozího testu přítomen.

Povýšení na jeho místo Shina Sata, dalšího interního člena japonské společnosti, se však ukázalo jako nedostatečná pobídka k přesvědčení Marqueze, aby se nadále soustředil na to, co bylo dosud jeho domem, který na něj vsadil, do MotoGP v roce 2013, poté, co byl korunován v Moto2 (2012) a se kterou dokázal nasbírat v první třídě celkem 59 vítězství, 101 umístění na stupních vítězů a 64 pole position.

Zdroj: motorsport, Vapol