Aston Martin Valkyrie se zúčastní Le Mans 2025

Aston Martin se opět zapíše do historie. Závodní prototyp automobilu Valkyrie se v roce 2025 zúčastní prestižní soutěže 24 hodin Le Mans

Aston Martin se opět zapíše do historie. Společnost oznámila, že závodní prototyp jejího hyperautomobilu Valkyrie se v roce 2025 zúčastní prestižní soutěže 24 hodin Le Mans. Toto významné rozhodnutí je možné díky podpoře a zázemí partnera společnosti Aston Martin, který vyhrává šampionáty ve vytrvalostních závodech. Jedná se o společnost Heart of Racing (HoR).

Valkyrie zrozená pro závody

Minimálně jeden závodní vůz Valkyrie začne výrobce od roku 2025 nasazovat do tříd Hypercar ve vytrvalostních závodech FIA World Endurance Championship (WEC) i IMSA WeatherTech SportsCar Championships (IMSA). V rámci tohoto ambiciózního podniku se prototyp Valkyrie zúčastní tří nejprestižnějších závodů v motoristickém sportu. A to závodu 24 hodin Le Mans, Rolex 24 v Daytoně a 12 hodin Sebringu.

Valkyrie se v roce 2025 zúčastní prestižní soutěže 24 hodin Le Mans
Valkyrie se zúčastní závodu 24 hodin Le Mans 2025

„Výkonnost je krví všeho, co ve společnosti Aston Martin děláme. A motorsport je vrcholným vyjádřením této snahy o dokonalost,“ řekl Lawrence Stroll, výkonný předseda představenstva společnosti Aston Martin. „V Le Mans jsme přítomni od prvních dnů a díky těmto slavným snahám se nám podařilo vyhrát Le Mans v roce 1959 a naši třídu 19krát za posledních 95 let. Nyní se vracíme na místo těchto prvních triumfů s cílem napsat novou historii se závodním prototypem inspirovaným nejrychlejším sériovým vozem, který kdy Aston Martin vyrobil.“

Pod kapotou

Aston Martin Valkyrie optimalizovaná pro vytrvalostní závody má mít podvozek z uhlíkových vláken. Dále začne využívat upravenou verzi 6,5litrového motoru V12 s přirozeným nasáváním z produkce Cosworthu, který se nachází v silniční Valkyrii, kde generuje 1 000 koní. Tato pohonná jednotka má být ještě více vylepšená, aby splňovala přísné požadavky třídy Hypercar a vydržela náročné podmínky špičkových dálkových závodů. Na rozdíl od silniční specifikace Valkyrie však závodní vůz vynechá hybridní bateriový systém. Soustředí se pouze na uvolnění surového spalovacího výkonu motoru V12 na trati.

Závodní tým Heart of Racing

Po homologaci povede tým Heart of Racing závodní programy Aston Martin v šampionátech WEC i IMSA. To znamená významný milník, protože závodní vůz Valkyrie se stane prvním čistokrevným hyperautomobilem, který se zúčastní obou prestižních šampionátů. Mezi svými soupeři navíc stojí osamoceně, neboť jeho původ sahá až k existujícímu sériovému vozu.

Aston Martin Valkyrie jsme již viděli v akci na tratích. A to včetně okruhů Laguna Seca a Hockenheimring, a víme, že je velmi schopná. Víme také, že Aston Martin chce, aby jeho hyperautomobil jezdil, a ne jen stál jako královna garáží v klimatizovaných garážích.

Zdroje: motor1, Vapol