Rok 2023 bude nejteplejším rokem v historii

Dosavadní průměrné teploty v roce 2023 byly o 1,4 °C vyšší než předindustriální úroveň. Evropská služba pro změnu klimatu Copernicus očekává nový rekordní rok.

Podle služby pro změnu klimatu evropského programu pro pozorování Země Copernicus se stalo září 2023 nejteplejším měsícem září, jaké se kdy zaznamenalo – s teplotami výrazně překračujícími předchozí rekordní hodnoty. V souladu s tím byla globální průměrná teplota vzduchu v září 16,38 °C, 0,5 °C nad předchozím rekordem pro rok 2020. Podle Koperníka se září stalo „nejabnormálně teplým měsícem ze všech let“ od začátku odpovídající datové řady v roce 1940.

Globální průměrná teplota se v září 2023 pohybovala kolem 0,93 °C nad měsíčním průměrem naměřeným v letech 1991 až 2020. A dokonce o 1,75 °C nad zářijovým průměrem v předindustriálním období od roku 1850 do roku 1900. Z klimatického hlediska jde o ,,Nejneuvěřitelnější září roku 2023 všech dob,“ řekl agentuře AFP Carlo Buontempo z Copernicus. ,,To je prostě neuvěřitelné.“

,,Dva měsíce před COP 28 nebyl pocit naléhavosti ambiciózních opatření v oblasti klimatu nikdy důležitější,“ uvedla podle prohlášení zástupkyně šéfa programu Copernicus Samantha Burgessová. Na 28. světové klimatické konferenci OSN – COP 28 – se mají diskutovat otázky ochrany klimatu a financování. Letos se tato akce kritizuje zejména proto, že její předseda Sultan Ahmed Al Jaber je zároveň šéfem ropné společnosti Adnoc. 

Rok 2023 bude nejteplejším rokem v historii

Rok 2023 bude nejteplejším zaznamenaným rokem

Podle odborníků nejen září, ale i celý rok 2023 pravděpodobně překoná rekord a stane se celosvětově nejteplejším od začátku rekordů. ,,Tento extrémní měsíc si vysloužil roku 2023 pochybné první místo – protože je na dobré cestě být nejteplejším rokem,“ pokračoval Burgess. Podle Copernicus se aktuální rok zdá na dobré cestě překonat předchozí rekordní rok 2016. Globální rekordní rok se jeví „téměř jistý,“ říká Dieter Gerten z Postupimského institutu pro výzkum dopadu klimatu (PIK).

Rekordně vysoká průměrná teplota na zemském povrchu se nepřetržitě zaznamenává už asi šest měsíců, řekl Gerten agentuře dpa. Je nejen minimální, ale poměrně výrazně – o několik desetin stupně – nad předchozími rekordy za dané měsíce. ,,To znamená, že alespoň v tuto chvíli jsme velmi blízko průměrnému globálnímu oteplení o 1,5 °C nad předindustriální hodnotou.“

Podle pařížské dohody o klimatu se má překročení této hranice v dlouhodobém horizontu za každou cenu zabránit. Podle údajů programu Copernicus byly v roce 2023 průměrné teploty o 1,4 °C vyšší než předindustriální úroveň.

El Niño jako teplotní řidič

Přírodní klimatický fenomén El Niño v současnosti získává vliv, říká Gerten. Maximální efekt se pravděpodobně dostaví od příští zimy a jara. Nepředpokládá se však, že by se teploty následně znovu znatelně snížily. El Niño může zvýšit teploty, které již nyní neustále rostou v důsledku klimatické krize – například předchozí rekordní rok 2016 byl rokem El Niño. Protipólem je fenomén La Niña, který stlačuje globální průměrnou teplotu.

V důsledku El Niño se jižní Tichý oceán výrazně zahřívá, což vede k vyšším teplotám i na souši. Nejsilnější dopady El Niño se očekávají mezi koncem roku 2023 a začátkem roku 2024.

Zdroj: spiegel, Vapol