Existuje souvislost Alzheimerovy choroby a Corony

Podle dánské studie prý Corona zvyšuje riziko diagnózy Alzheimerovy choroby. Ale není to tak jednoduché.

Korona virus může poškodit nejen plíce, ale i další orgány, to je dobře známo. Také, že Corona může mít za následek sekundární onemocnění. V současné době vyvolává rozruch další studie: Zkoumala, jak často lidé trpí neurologickými onemocněními po korona infekci, chřipce nebo bakteriálním zápalu plic. Výsledky naznačují spojení mezi Coronou a Alzheimerovou chorobou, uvedlo několik médií. Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na Twitteru napsal, že je dobré na nebezpečí upozornit. Existuje tedy nějaká souvislost?

Ale stojí za to se na studii podívat blíže: U většiny zkoumaných neurologických onemocnění – včetně Alzheimerovy choroby – studie neukazuje žádný rozdíl mezi Covid-19, chřipkou a zápalem plic.

Srovnání s chřipkou a zápalem plic

Pro studii, která byla prezentována na kongresu Evropské akademie neurologie a publikovaná v časopise Frontiers of Neurology, výzkumníci pod vedením Pardise Zarifkara z Kodaňské univerzitní nemocnice vyhodnotili zdravotní údaje přibližně 920 000 lidí od února 2020 do listopadu 2021, kteří se testovali na korona virus. Test byl pozitivní u zhruba 43 000 z nich. Zahrnuly se také údaje od lidí, kteří měli v tomto období bakteriální zápal plic. A od lidí, kterým se diagnostikovala chřipka před pandemií.

Podle výsledků studie je ve skupině lidí nakažených koronou zvýšené riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby oproti skupině bez prokázané infekce. Ale ve srovnání s lidmi, kteří měli diagnostikovanou chřipku nebo zápal plic, u lidí s prokázanou koronavirovou infekcí nebylo zvýšené riziko.

Koronavirus může ovlivnit i mozek, Existuje souvislost Alzheimerovy choroby a Corony
Koronavirus může ovlivnit i mozek

Anja Schneider, vedoucí výzkumné skupiny v Německém centru pro neurodegenerativní nemoci (DZNE) v Bonnu, řekla německé tiskové agentuře: Již dlouhou dobu je známo, že taková respirační onemocnění vedou k zánětlivým reakcím. Ty mohou zvýšit škodlivý účinek na nervové buňky v mozku. Existuje zvýšené riziko diagnózy uvedené ve studii a může být způsobeno skutečností, že zánětlivá reakce související s korónou urychluje poškození nervových buněk. A příznaky se tak stávají viditelnějšími rychleji.

Peter Berlit, generální sekretář Německé neurologické společnosti (DGN), řekl agentuře dpa: Ze studie nelze vyvodit, že u osoby po koronavirové infekci je zvýšené riziko, že se později rozvine Alzheimerova choroba. Ukázalo se pouze, že příznaky se diagnostikovaly častěji po infekci. Poukazuje na to, že vnější faktory – jako ztráta známého prostředí, protože někdo musí jít na kliniku – mohou také vést k tomu, že se stávající Alzheimerova choroba stane symptomatickou.

Existuje zvýšené riziko mozkového infarktu

Sami vědci upozorňují na některá omezení ve své práci. Zkoumané skupiny se lišily. Ale nebyly brány v úvahu ovlivňující faktory jako životní styl, délka pobytu v nemocnici nebo socioekonomický status. To může ovlivnit platnost studie, protože nízký socioekonomický status je rizikovým faktorem například pro Alzheimerovu chorobu.

Studie však ukazuje i zajímavý rozdíl. Podle výsledků měli lidé infikovaní korónou, kteří se léčili v nemocnici, zvýšené riziko mozkové mrtvice. A to ve srovnání s hospitalizovanými pacienty s chřipkou. To je v souladu se zjištěními předchozích studií, podle kterých se riziko mozkového infarktu po Covid-19 zvyšuje.

Zdroj: spiegel, Vapol