Rozmanitý průvodce jídlem po Praze

Pomalu pečená masa a nadýchané knedlíky přetváří nová generace českých kuchařů, kteří kombinují tradiční receptury a rozmanité techniky.

Po celá desetiletí vnímali Češi svou kuchyni v jednom světle – vydatné, jednoduché jídlo vyrobené tak, aby zasytilo. A to s přísadami, které se daly koupit (nebo vypěstovat). Jídla se připravovala pro velké rodiny. Ty se většinou scházely v neděli — na klasiku jako vepřovou pečeni na kmíně, divokého králíka nebo smetanovou koprovou omáčku, kterou by jste v restauracích nikdy nenašli. Nyní je ale uvidíte v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise, která se rezervuje měsíce dopředu.

Nejlepší místa v Praze, kde se dá najíst, čerpají z mnoha kuchařů vzdělaných i v zahraničí, kteří se do města vracejí odhodláni změnit značku své kuchyně, kombinující tradiční receptury a chutě s důrazem na produkty z místních zdrojů a rozmanité techniky.

Záběr na město praha. Mosty lze vidět přes řeku Vltavu proti obloze při pohledu z parku Letná, Praha, Čechy, Česká republika; Rozmanitý průvodce jídlem po Praze
Čeští šéfkuchaři se zaměřují na zdůraznění místních produktů a rozmanitých technik v tradičních pokrmech

Kombinace tradiční receptury a rozmanité techniky

Šéfkuchař Jiří Hrachový se svým týmem ve Výčepu stojí na špici moderní české gastronomie a staví na klasické hospodské kuchyni. Husté omáčky a ochucené vývary krásně podtrhnou pokrmy z ryb, zvěřiny a králíka. Mezitím vylepšený Štangl používá inovativní způsoby, jak zvýraznit vybrané ingredience a nechat je zazářit. Vytváří tak hvězdy ze surovin, jako jsou žampiony, pečená kachna a pohanka.

Pak je tu projekt Ze mě, pop-up z farmy na stůl. Ten často zahrnuje přísady, jako jsou borůvky, houby a jedlé květiny. A nedávno otevřené bistro Šodó klade důraz na sezónní produkty, aby pozvedlo pokrmy jako kynuté buchty ve vanilkové omáčce a knedlíky plněné ovocem. 

Navzdory velkému množství rozmanitých míst, kde se v hlavním městě experimentuje s regionální kuchyní, město neztratilo svou vášeň pro neformální, společná místa k jídlu. Středobodem pražské food scény zůstává tradiční hospoda a plzeň. Pivo je tu totiž pověstně často levnější než voda. A většinu dní potkáte místní v Automatu Matuška v Dejvicích, Lokálu U Bílé Kuželky s vysokými sklenicemi piva Kozel nebo U Zlatého Tygra ve Starém městě, kde se podává i pivní sýr. 

Turisté odedávna proudí do Prahy za její slavnou historií a atmosférickými dlážděnými ulicemi lemovanými řadami pastelově zbarvených budov. Česká metropole, kterou mnozí považují za jedno z nejkrásnějších měst Evropy, donedávna nikdy nepřitahovala cestovatele zaměřené na jídlo. Nyní se však město vyvíjí v destinaci pro ty, kteří hledají bohatou směs historie spolu s pulzující, experimentální gastronomickou scénou.

Jak strávit den v Holešovicích & Letné

Pražské Holešovice byly před dvaceti lety jen okrajovou čtvrtí, kde se toho moc nedělo. Dnes zde najdete malé butiky, nové minimalistické restaurace a kavárny, které podávají speciální kávu. 

Směrem na východ zůstává stálicí Holešovický farmářský trh s čerstvým pečivem a místními produkty. Začněte snídaní v Café Letka na pomezí Holešovic a Letné se sezónními pokrmy z celé Evropy; nevynechávejte pečivo nebo espresso, protože jsou jedny z nejlepších na této straně města.

Nezastřelený člověk nalévá tmavě hnědou omáčku na kamennou misku z kachny glazované stejnou omáčkou. V pozadí jsou dvě misky salátu.
The Eatery je stálicí pražské gastronomické scény

Vydejte se do Národního technického muzea, které je poctou českým málo známým, ale převratným vynálezům automobilů, vlaků a letadel za posledních 100 let. Hned vedle je zábavnou zastávkou Národní zemědělské muzeum s interaktivními expozicemi o zemědělství a gastronomii. 

Zastavte se na půllitr v Letenské pivnici (kde berou pouze hotovost), na úžasný výhled na Prahu a klasické plzeňské pivo. Poté nastává čas na oběd v Sandwich Rodeo, nově otevřené luxusní restauraci Tomáše Oujezdského. Ta podává zejména kreativní pohledy na klasické americké sendviče s domácími limonádami. Tip: vyzkoušejte křupavé smažené kuře a nasekaný sýr.

Projděte si to v Národní galerii Praha s díly Picassa a Moneta a českých umělců včetně secesního malíře Alphonse Muchy. Nebo se projděte Královskou oborou Stromovka, bývalou královskou oborou s okrasnými jezírky a turistickými stezkami. 

The Eatery, stálice pražské gastronomické scény, nabízí nabídku kreativních českých jídel, které využívají suroviny z místních zdrojů, jako je kančí se šípkovou omáčkou, spárované s malovýrobním vínem z Čech, Moravy i širší Evropy.

Hlavní náměstí v evropském městě, Praze, s dlážděnými uličkami a starými budovami; Rozmanitý průvodce jídlem po Praze
Pražské Staré Město je domovem 600 let starého orloje

Jak strávit den v Novém Městě a Starém Městě centra Prahy

Historické centrum Prahy s gotickou, renesanční a barokní architekturou přitahuje turisty z blízkého i dalekého okolí. Nové Město a Staré Město — tradičně nabízejí návštěvníkům jednu z nejméně působivých pražských kuchyní.

V dnešní době však rostoucí počet luxusních restaurací a útulných kaváren z něj dělá destinaci, kterou by milovníci jídla měli rozhodně vyhledávat. Začněte v EMA Espresso Bar, moderní minimalistické zařízení známé svou zabijáckou kávou a jednoduchým pečivem. Opravdovým klenotem jsou koláče, sladké pečivo z oblíbené místní pekárny Alf & Bet, které chutná jako tradiční domácí pečivo, jaké dělají české babičky. 

Chůze je nejlepší způsob, jak poznat doslova rozmanité centrum Prahy. Od Prašné brány (jedné z městských bran) se vydejte křivolakými uličkami na Staroměstské náměstí. Počkejte, až se na více než 600 let starém orloji objeví Dvanáct apoštolů. 

Odtud vedou dlážděné cesty na krásný Karlův most. Pro nejlepší luxusní místo na oběd zamiřte do elegantní Café Louvre, 120 let staré stálice, kterou kdysi navštěvovali lidé jako Franz Kafka a Albert Einstein. Jeho malé menu nabízí tradiční chutná jídla jako guláš a vepřovou plec. 

Nejen české jídlo

Případně, pokud jste se nasytili českým jídlem, navštivte QQ Asian Kitchen, kde šéfkuchaři Nyoman Purnata a Lee Chang kombinují panasijskou kuchyni v rodinném stylu s nápaditým jídlem. Nebo pro lehčí jídlo vyzkoušejte Palo Verde Bistro, inovativní restauraci s rostlinnými jídly od houbových tortellini po křupavé nekuřecí burgery.

Půjčte si šlapadlo v Půjčovně lodí Slovanka a strávte pár hodin pádlováním po Vltavě. Poté se vydejte po nábřežním chodníku Náplavky a zastavte se u zrekonstruovaných kobků  — bývalých nábřežních sklepení, kde jsou nyní bary, kavárny a umělecké expozice. 

Den zakončete v U Kalendů, jižně od Tančícího domu navrženého Frankem Gehrym a Vladem Milunićem. Tato moderní česká restaurace dává nový směr tradičnímu jídlu. Očekávejte smaženého kapra, domácí paštiku a chutný hovězí tatarák v kombinaci s měkkým domácím chlebem.

Bílý talíř na dřevěném stole s červeným masem v neprůhledné omáčce, podávaný se smetanou navrchu.
Svíčková je srdcem a duší českého jídla a bezesporu nejoblíbenějším jídlem země

Nejlepší místa na vyzkoušení svíčkové

Neodcházejte z Prahy, aniž byste ochutnali svíčkovou, srdce a duši českého jídla a bezesporu nejoblíbenější jídlo v zemi. Většina Čechů má názor na to, co (a kdo) dělá nejlepší svíčkovou a téměř ve všech případech se jedná o jemnou pečenou hovězí svíčkovou ve smetanově zeleninové omáčce, což je sladko-slaná směs pečené mrkve, kořenové petržele, celeru, cibule a koření. Klasické iterace jsou zakončeny kopečkem brusinkového kompotu nebo smetany.

1. Lokál Dlouhááá
Verzi svíčkové, kterou musíte ochutnat, najdete v moderní hospůdce Lokál Dlouhááá v centru Prahy, kde se menu zaměřuje na tradiční česká jídla. Jeho svíčková zvýrazňuje zeleninu v omáčce s křehkým hovězím masem.

2. Havelská Koruna
Havelská Koruna u Starého Města má klasický styl. Toto samoobslužné místo přitahuje místní i návštěvníky svou smetanovou omáčkou a velkoryse kyprými knedlíky. 

3. Kuchyň
Vydejte se na Pražský hrad do jedné z nejlepších restaurací ve městě, Kuchyň. Šéfkuchař Marek Janouch podává vyvýšenou svíčkovou s nejnadýchanějšími knedlíky. Vzhledem k tomu, že nabídka Kuchyně je sezónní, pokrm se nejčastěji vyskytuje na podzim nebo v zimě a dobře se hodí k tankovému pivu.