Bastianini je 25. italským jezdcem, který vyhrál v MotoGP

Itálie je nejúspěšnější zemí v první třídě světa mezi MotoGP a 500 ccm. Svým triumfem na začátku sezóny MotoGP 2022 v Kataru se Enea Bastiani zapsal do rekordu první třídy jako 25. Ital, který vyhrál závod. Itálie je s 254 úspěchy ve velké ceně nejúspěšnější zemí v historii světového šampionátu.

Nejlepší jezdci, kteří vyhráli na prvním místě

V seznamu nejlepších ve třídě 500 ccm a MotoGP jsou na prvním místě dva Italové: Valentino Rossi s 89 výhrami a Giacomo Agostini s 68. Třetím nejúspěšnějším Italem je Andrea Dovizioso, který triumfoval v 15 závodech. V rekordu první třídy je Španělsko druhou zemí co do počtu vítězství, se 179 rozdělenými mezi dvanáct jezdců. Na třetím místě následují Spojené státy se 154 závody, které vyhráli.

Vítězná Itálie: Bastianini je 25. italským jezdcem, který vyhrál v MotoGP
Enea Bastianini

Itálie je také napřed, pokud jde o mistrovství světa, a to protože šest jezdců dosáhlo celkem 20 titulů. Pouze Agostini byl mistrem světa v osmi případech, zatímco Rossi v sedmi. V tomto žebříčku je druhá země Velká Británie se 17 tituly.

Když se podíváme na opak, existují země jako Německo, které vyhrálo pouze jeden závod. Edmud Czihak vyhrál na Nürburgringu Nordschleife v roce 1974 na své Yamaze, když velcí favorité bojkotovali velkou cenu pro nedostatek bezpečnosti na trati.

Stupně vítězů: Vítěz závodu Enea Bastianini, Gresini Racing MotoGP
Vítěz závodu Enea Bastianini, Gresini Racing MotoGP

Italští jezdci, kteří vyhráli alespoň jeden závod v první třídě, jsou Valentino Rossi (89 vítězství), Giacomo Agostini (68), Andrea Dovizioso (15), Max Biaggi (13) a Loris Capirossi (9).

S jedním vítězstvím méně najdeme Lucu Cadaloru (8), následovaného Umbertem Massettim (6), Marcem Lucchinellim (6), Francem Uncinim (5) a Marcem Melandrim (5). V palmarès Libero Liberati jsou uvedeny čtyři úspěchy, stejně jako Pecco Bagnaia. Alfredo Milani se může pochlubit třemi vítězstvími, jako Alberto Pagani a Franco Morbidelli.

Dále najdeme se dvěma vítězstvími Nello Pagani, Virginio Ferrari a Danilo Petrucci. Giuseppe Colnago, Remo Venturi, Angelo Bergamonti, Gianfranco Bonera, Pierfrancesco Chili, Andrea Iannone a Enea Bastianini podepsali pouze jedno vítězství.

Zdroj: motosport, Vapol