Mercedes-AMG CLE53 Coupe 2024

Jako po každé zimě následuje jaro, tak se zdá, že po každém modelu Mercedes-Benz přijde výkonnější varianta AMG. Necelý rok po oznámení modelu Mercedes-Benz třídy CLE 2024, který nahradí dvoudveřové verze tříd C a E, potvrdil Mercedes-AMG variantu AMG s názvem CLE53.

Jak napovídají čísla. Kupé Mercedes-AMG CLE53 hledá střední cestu ve výkonu mezi sedany C43 s výkonem 402 koní a respekt budící 677 koní modelu C63. Oba tyto modely pohání přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2,0 litru s různou úrovní hybridní asistence, ale CLE si ponechává šestiválcový motor. Model CLE disponuje výkonem 443 koní z přeplňovaného řadového šestiválce o objemu 3,0 litru a využívá 48voltový hybridní systém pro zvýšení výkonu v nízkých otáčkách. Podle Mercedesu je tato pohonná jednotka schopna sprintu na stovku za 4,0 sekundy a maximální rychlosti 250 km/h. Nicméně my si myslíme, že bude rychlejší. Vzhledem k tomu, že méně výkonný model C43 se při našem testování dostal na stovku za pouhých 3,9 sekundy.

2024 mercedes amg cle53 coupe
Mercedes-AMG CLE53

Mercedes-AMG CLE53: Výrazné úpravy této verze motoru

AMG uvádí, že v porovnání s ostatními verzemi řadového šestiválce provedlo u této verze motoru výrazné úpravy. Spalovací komory vývojáři optimalizovali díky přepracovaným vstupním a výstupním kanálkům a novým pístním kroužkům a je zde také nové turbodmychadlo. Turbodmychadlo pracuje ve spojení s elektrickým pomocným kompresorem, který dokáže zvýšit plnicí tlak až na 1,5 barů a zajistit funkci overboost až na 12 sekund v kuse.

Model Mercedes-AMG CLE53 obsahuje systém pohonu všech kol 4Matic od Mercedesu, který odpojuje přední nápravu, pokud není potřeba. Standardní výbavou je stejná devítistupňová automatická převodovka, jakou najdeme i v ostatních modelech AMG, která má místo měniče točivého momentu spojkový paket. Model CLE53 má rovněž řízení zadních kol a standardem jsou 19 palcová kola, na přání se dodávají 20 palcová.

Mercedes-AMG CLE53: Svěží vzhled

Zadní část vozu Mercedes-AMG CLE53 byste si mohli splést se zadní částí standardní třídy CLE. To proto, že vzadu není mnoho vizuálních změn – samozřejmě kromě označení a širšího rozchodu kol. Na přání je k dispozici paket AMG Performance Studio. Tento paket přidává ozdobné prvky na přední a zadní masku, stejně jako zde viditelný lem spoileru a desku zadního difuzoru.

Změny vpředu jsou podstatně zajímavější. Agresivnější maska chladiče, přední nárazník a mřížka chladiče ve stylu AMG dodávají modelu Mercedes-AMG CLE53 naštvanější vzhled než standardní verze. Přední blatníky jsou širší o 5,8 cm, zatímco zadní jsou o celé 7,5 cm širší než u standardního kupé CLE.

Interiér se pyšní 12,3 palcovým digitálním přístrojovým štítem a 11,9 palcovým centrálním displejem jako standardní kupé. Sedadla jsou standardně potažená čalouněním MB-Tex a mikrovláknem, na přání lze přejít na kůži Nappa s vyraženým erbem AMG v předních opěrkách hlavy. Na přání dodávaný paket AMG Performance Seat Package vymění standardní sedadla ve tvaru kbelíků za sedadla s výraznějšími opěrkami. Běžný volant nahrazuje volant AMG s plochou spodní částí potaženou kůží Nappa a hliníkovými pádly řazení.

2024 mercedes amg cle53 coupe interior
Mercedes-AMG CLE53 – interiér

Kdy se model objeví v prodeji?

Mercedes zatím neoznámil, kdy se Mercedes-AMG CLE53 začne prodávat, očekáváme však, že se ho dočkáme někdy v příštím roce. Očekáváme také, že cena se bude pohybovat někde mezi cenami modelů C43 a C63. Pravděpodobně kolem 85 000 USD (1,9 milionu Kč), až se nakonec začne prodávat.

Zdroj: caranddriver, Vapol