Malá auta se stávají velkými. Jakto?

Takto mohou předpisy o průměrné spotřebě paliva (CAFE) ovlivnit, jak velké vozy výrobci vyrábějí. Malá auta už nepůsobí tak male.

Pokud se automobilovému průmyslu věnujete delší dobu – nebo dokonce strávíte nějaký čas pouhým pozorováním aut v dopravě. Všimli jste si jedné zřejmé pravdy o moderních automobilech. Jsou velká a stále se zvětšují. Není to ani nemístná nostalgie, ani potvrzení předpojatosti, protože je definitivně pravda, že vozidla v posledních desetiletích nabobtnala. Malá auta jako minulost.

Nákladní automobily a crossovery jsou populárnější než kdykoli předtím. Přičemž lehké nákladní automobily převyšují osobní automobily v poměru tři ku jedné. Neustálý růst velikosti vozidel má samozřejmě několik zřejmých vysvětlení. Vyšší lidé, přísnější bezpečnostní normy, které vyžadují silnější vozidla, výkonnější motory, díky nimž se hmotnost stává méně důležitou. Tyto trendy však fungují v měřítku generací, nikoli let. Nestačí k vysvětlení toho, jak rychle crossovery ovládly krajinu a proč už nevídáme malá auta.

Existuje však jedno neintuitivní vysvětlení stále větších vozů s každým dalším modelovým rokem. Předpisy týkající se spotřeby paliva.

Jak brzy uvidíte, naše regulační prostředí má za cíl podporovat výrobce, aby vyráběli malá a úsporná auta. Ale navzdory vládnímu tlaku na efektivnější a ekologičtější automobily skutečné údaje nelžou. Moderní automobily rostou tempem, které se zdá být neudržitelné.

Malé auta, které rostou

Několik rychlých příkladů lze spatřit téměř na každé městské ulici. Honda Civic za posledních deset let narostla od nárazníku k nárazníku o sedmnáct centimetrů. Mini Cooper se protáhl o 12 centimetrů. Dokonce i stále úsporný Prius od roku 2012 přidal na délce 10 centimetrů. A to jsou jen ti, kteří přežili stále sílící trend crossoverů a SUV. Seznam malých aut, které v blízké budoucnosti v ulicích měst nepotkáte, se každým dnem prodlužuje. Chevy Spark skončí na konci roku. Ford už nevyrábí žádná auta kromě Mustangu. Honda zabila Fit, Toyota zabila Yaris, Dodge zabil Dart.

Důvodů je celá řada, včetně přísnějších bezpečnostních norem a měnících se trendů kupujících. Za bližší pohled však stojí i to, jak si výrobci vykládají vládní pobídky – i ty zdánlivě tak jednoduché, jako je úspora paliva.

Důvod je skrytý v detailech

Abychom pochopili americký postoj k úsporám paliva, musíme se vrátit do dob Nixonovy vlády.

Americké normy pro úsporu paliva byly zavedeny v roce 1975 v důsledku ropné krize po desetiletích, kdy se k úsporám paliva stavěli jako ďábel. Tyto normy, známé jako Corporate Average Fuel Economy (CAFE), byly původně vytvořeny Kongresem v polovině 70. let, kdy byl nedostatek ropy, s jednoduchým cílem. Snížit závislost na dovozu ropy. V průběhu desetiletí, když se ukázalo, že změna klimatu představuje pro životní prostředí nebezpečí, se tento cíl změnil z pouhé účinnosti paliva na cíl zaměřený také na emise skleníkových plynů.

V moderní době mají normy CAFE teoreticky dva jednoduché, motivované cíle pro výrobce. Vyrábět účinnější automobily s vyšší spotřebou a nižšími emisemi skleníkových plynů. To však podceňuje skutečnou složitost často revidovaných norem. Abychom plně pochopili složitost předpisů CAFE, musíme se nejprve ponořit do toho, jak jsou rozděleny podle typu automobilu a jak tyto rozdíly ovlivňují skutečné cíle v oblasti počtu ujetých kilometrů.

Malá vozidla nemizí jen kvůli CAFE

Samozřejmě nelze veškerý růst počtu vozidel a crossoverů v moderních vozech přičítat normám CAFE. Protože regulační prostředí v automobilovém průmyslu se neustále mění. Bezpečnostní normy se neustále zpřísňují a upřednostňují větší a těžší vozy.

Spotřebitelé mají tendenci cítit se ve vozech SUV bezpečněji (a obecně platí, že při čelních srážkách více vozidel řidiči přežijí s mnohem větší pravděpodobností než řidiči osobních automobilů). Podle zkušeností je v dnešní době nemožné přehlédnout provoz v běžném sedanu, takže je pocitově mnohem nebezpečnější nedržet krok se závody ve zbrojení na větší a vyšší vozidla. To vše se stává začarovaným kruhem, protože malá auta se stávají relativně nebezpečnějšími a zákazníci se kvůli bezpečnosti hrnou do větších vozů.

To je úskalí světa, kde na jedné straně chceme omezit emise, ale na druhé straně stále uznáváme, že někteří lidé skutečně potřebují větší vozidla a pickupy. Je to tak trochu otázka slepice a vejce. Je tolik lidí, kteří chtějí a kupují větší vozy, že automobilky mohou poptávku pouze uspokojovat? Nebo automobilky záměrně omezily naši nabídku malých vozů, takže nám nezbývá nic jiného než kupovat velká auta?

Široká klasifikace CAFE a volnější cíle v oblasti počtu ujetých kilometrů jistě motivují k upřednostňování lehkých nákladních vozů a SUV a výrobci budou na tyto pobídky i nadále reagovat. A bez ohledu na zkoumané preference budou spotřebitelé i nadále kupovat to, co je na trhu. Stručně řečeno, pokud nedojde v blízké budoucnosti k drastickým změnám v automobilovém a regulačním světě, malé vozy se v dohledné době nevrátí.

Zdroje: The Drive, Vapol