Smart uvede elektrické SUV číslo 1

Téměř 27 let po premiéře prvního vozu Smart na frankfurtském autosalonu IAA představila značka v Berlíně svůj plně elektrický Smart č. 1, který se snaží nejen znovu objevit sám sebe, ale také předefinovat budoucnost dopravy.

Zrod myšlenky a restart značky

Původně se zrodila z myšlenky uvádět na trh auta stejným způsobem jako kdysi slavné hodinky Swatch, mikroauta Smart byla poprvé uvedena na trh společností Daimler-Benz v roce 1998. Většina z nich zná malé vozy Fortwo a Forfour, z nichž první je k dispozici v benzínovém i elektrickém pohonu.

Nyní, kromě přezdívky značky, je úplně všechno nové: její tržní segment, obchodní model i prodejní struktury.

„Nový smart č. 1 znamená restart značky Smart a představuje naši novou designovou DNA Sensual Product,“ řekl Gorden Wagener, hlavní designér Mercedes-Benz Group prostřednictvím prohlášení.

„Je dospělý, cool a ztělesňuje krásu s chytrými řešeními. Proto je nový, svěží a okouzlující. Náš nový Smart č. 1 má potenciál učinit Smart přední designovou značkou.“

Specifikace vozu Smart

Zatímco první Smart byl malý dvoumístný vůz, nový elektromobil o délce 4,27 metru je kompaktním čtyřmístným SUV, které má s klasickým allroadem pramálo společného.

Z hlediska specifikací pro malé vozy to však není žádná zednička. Specifikace pro Smart č. 1 zahrnují jeden motor na zadní nápravě, který poskytuje výkon 200 kW, točivý moment 343 Nm a maximální rychlost 180 km/h.

S 66kWh nikl-kobalt-manganovou baterií se může rychle nabíjet maximální rychlostí 150 kW na stejnosměrné nabíječce pro dobití 10-80 % za pouhých 30 minut a při 22 kW na AC nabíječce, což umožňuje nabití od 10 -80 % za méně než 3 hodiny. Kompletní specifikace naleznete ve spodní části článku.

Vizuálně lze nakreslit paralely s BYD Atto 3 s předními a zadními světly pro celé vozidlo. Celkový styl je však spíše podobný hladkým hranám a dvoubarevnému barevnému schématu počítače iMac z 90. let.

Chytrý interiér #1. Zdroj: Smart Europe
Chytrý interiér Smart č. 1

Tvorba mezi Mercedes-Benz a Geely

Se zaměřením na evropský trh je Smart č. 1 čínské výroby (v debutu vyslovováno jako „chytrý hashtag jedna“) prvním novým vytvořením společného podniku mezi Mercedes-Benz a čínským hlavním akcionářem a partnerem Geely. Centrála značky se nachází v Hangzhou, asi hodinu jízdy od Šanghaje vlakem.

Dirk Adelmann, šéf evropské dceřiné společnosti Smart Europe, po úplném restartu nevidí společný projekt jako čínskou značku: „Sídlíme ve dvou regionech a stejně jako naši akcionáři jsme doma ve dvou světech.“

Vývoj a výroba Smart č. 1 sleduje trajektorii, kterou jako první prosadila společnost Apple, která navrhuje iPhone v Kalifornii, ale vyrábí jej v Číně. Vývoj a výroba podle Adelmanna probíhá v síti Geely, přičemž design nového vozu vznikal u Mercedes-Benz.

Výroba a odhalení znovuzrozené značky Smart

Vozidlo se bude prodávat prostřednictvím 95 evropských dealerství Mercedesu, kteří dříve měli v nabídce Smart Fortwo a Forfour.

Protože vozy jsou ve stejných showroomech jako modely s hvězdou, „máme také určitý nárok na prémii,“ říká šéf Europe. Podle Adelmannových představ by nový Smart mohl být zajímavý jako druhý vůz například pro zákazníky Mercedesu, kteří si pak mohou vůz odvézt do své obvyklé dílny.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 1920_p051-dscf4380-eu-800x450.jpg.

Odhalení Smartu č. 1 ale není jen o znovuzrození značky.

Evropský automobilový analytik Matthias Schmidt popsal představení Smart č. 1 jako pouhou špičku ledovce pro tento průmysl na celém světě. Postaven pomocí škálovatelné platformy Geely, která jí umožní využít pákový efekt, uvedl na Twitteru, že čínská společnost, která také vlastní polovinu Volva, „pravděpodobně bude globální silou, se kterou je třeba počítat.“

S modelem Smart č. 1 se značka zaměřuje na rodiny a malé společnosti, které chtějí sdílet vůz. Sdílení vozu je s novým EV obzvláště snadné, protože již nepotřebujete fyzický klíč od auta. Stejně jako u vozů Tesla slouží jako digitální klíč aplikace pro chytré telefony.

Od navigace přes klimatizaci až po hudební program lze většinu funkcí elektromobilu nastavit poklepáním prstem na displej. Dojezd na jedno nabití baterie se udává 420 až 440 kilometrů.

Protože ceny surovin prudce vzrostly a směnné kurzy se jeví nestálé, ceny se mají zveřejnit až v září, kdy se také mají přijímat první objednávky v Německu. První dodávky zákazníkům se mají zahájit v prosinci.

Smart a jeho předchozí prodej

Zatímco prodej předchozího čtyřmístného Smartu Forfour se již ukončil, dvoumístný Smart Fortwo se má zatím stále dodávat v Evropě.

V Německu jsou v současnosti na tento model čekací doby delší než rok, řekl Adelmann. Nicméně, Fortwo je nyní ukončený model. „V současnosti přemýšlíme o možném dvoumístném voze – pak na plně elektrické platformě od Geely,“ říká evropský šéf společnosti Smart.

Kompletní specifikace

Pohon a výkon:*

 • Nastavení motoru, konfigurace hnacího ústrojí: elektrický motor, pohon zadních kol
 • Výkon: 200 kW (272 PS)
 • Maximální točivý moment: 343 Nm
 • Maximální rychlost: 180 km/h (112 mph)

Nabíjení a spotřeba:*

 • Architektura baterie a maximální kapacita: Baterie NCM / 66 kWh
 • Maximální dosah WLTP: 420-440 km nebo 260-273 mi
 • Maximální nabíjecí možnosti: AC: 22 kW, DC: 150 kW
 • Doby nabíjení:

AC: 10-80% <3h

DC: 10-80 % <30 minut

 • Použitelné typy konektorů: CCS Type 2 Europe – Standard Charging cable Mode 3
 • Dostupná další řešení domácího nabíjení: chytrý nástěnný box ve spolupráci s ABB, nabíjecí kabel s domácí zásuvkou (režim 2) jako příslušenství

Předběžné hodnoty

Vnější:

 • Vnější rozměry (délka, šířka, výška): 4270/ 1822 / 1636 mm
 • Rozvor: 2750 mm
 • Prázdná hmotnost EU: 1820 kg (4012 liber)
 • Přípustná celková hmotnost: 2270 kg (5004 lbs)
 • Maximální dodatečné užitečné zatížení: 450 kg (992 liber)
 • Maximální zatížení nápravy: přední/zadní 1009/1,317 kg (2224/2903 lbs)
 • Velikost ráfků: 19″
 • Rozměr pneu: 235/45 R19

Interiér a infotainment:

 • Zavazadlový prostor/zavazadlový prostor: kufr: 15L, kufr: 273-411L
 • 12,8” dotykový displej s vysokým rozlišením 1920 x 1080 pixelů
 • Plně integrovaný informační a zábavní systém: výběr profilu a preference pro vaši cestu, od navigace po klimatizaci, světla a zvuk, většinu funkcí vozu lze upravit a nastavit na obrazovce; obrazovka má různé režimy a je domovem zábavy vašeho vozidla
 • 9,2” full HD digitální přístrojový štít a 10” Head Up Display (HUD)

Bezpečnost a zabezpečení:

 • Digitální šifrovací standardy: systém ISO27701 (PASS), systémy ISO21434/ECE R155-156 (TARGET)
 • 7 airbagů
 • Paket ADAS: Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, systém aktivního udržování v jízdním pruhu, asistent mrtvého úhlu, asistent dálnice a dopravní zácpy, asistent automatického parkování, adaptivní asistent dálkových světel

* Vozidlo je v EU homologačním řízení a dokončení homologace se očekává v druhé polovině roku 2022. Všechny hodnoty jsou pouze předběžné.

Zdroj: thedriven, Vapol