Madrid – zelený vodík, fotovoltaika a bioplyn

Madrid

Madrid otevře první španělský závod na výrobu zeleného vodíku z recyklované vody již v roce 2024. Zařízení, které se nachází v úpravně vody, má tak využívat elektrolýzu k současné extrakci kyslíku a převážně k čištění vody.

Využití regenerované vody na zelený vodík

Madrid plánuje otevřít první španělskou elektrárnu na zelený vodík, která tak má využívat regenerovanou vodu. Závod zahájí provoz již v roce 2024 v čističce odpadních vod Arroyo Culebro Cuenca Media Alta v Pinto. Postaví jej Canal de Isabel II, vodohospodářská společnost vlastněná městem Madrid.

Tento projekt s počáteční kapacitou přibližně 80 000 kilogramů vodíku ročně tak vyniká z mnoha důvodů. Za prvé, vodík se bude vyrábět z regenerované vody a zároveň tak podstoupí další úpravu prostřednictvím elektrolýzy. Madridská vláda taky uvedla, že půjde o největší závod na výrobu zeleného vodíku ve Španělsku využívající recyklovanou vodu.

Kombinace dvou obnovitelných technologií

A za druhé, má také kombinovat dvě obnovitelné technologie –a to solární výrobu a zejména kogeneraci bioplynu, využívající odpad ze samotné čistírny. Kyslík vznikající během elektrolýzy také posílí čištění odpadních vod, čímž se tak zlepší schopnost zařízení zvládat znečištění produkované 1,2 miliony obyvatel.

Madrid - zelený vodík, fotovoltaika a bioplyn
Madridské společenství v roce 2024 otevře očekávanou první španělskou továrnu na zelený vodík, která bude využívat recyklovanou vodu

Využití elektrolýzy

Zavedením terciárního čištění dodá Canal de Isabel II (vodohospodářská společnost vlastněná městem Madrid) potřebnou vodu do elektrolyzéru, přičemž k výrobě 1 kilogramu vodíku je tak potřeba 12 litrů vody. Projekt tak taky zahrnuje investici ve výši v přepočtu 170 mil. Kč a očekává se, že se má dokončit již v příštích 13 měsících.

Kromě toho bude mít taky čistírna odpadních vod kapacitu na výrobu. A to až 30 milionů litrů klasické regenerované vody denně. Převážně k účelům, jako např. zavlažování zelených ploch nebo čištění ulic, se mají využívat ultrafiltrační membrány a taky reverzní osmóza.

Zdroj: pv-magazine, Vapol