Španělsko a vysoké teploty v roce 2022

Podle španělské meteorologické služby byly teploty pod dlouhodobým průměrem teprve dva měsíce. Navíc bylo velké sucho. V dohledu není téměř žádné zlepšení.

Ve Španělsku bylo letos větší horko než kdykoli od začátku rekordů. Roční průměrná teplota je poprvé nad 15 stupňů, uvedla španělská národní meteorologická služba Agencia Estatal de Meteorología. To překonalo předchozí nejteplejší roky 2017 a 2020.

Neobvykle teplé podmínky, které začaly v květnu a pokračovaly přes letní sezónu, pokračovaly i na podzim, uvádí zpráva. ,,Přestože do konce roku zbývá ještě pár dní, už teď je jisté, že rok 2022 bude ve Španělsku nejteplejším rokem.“

Průměrná teplota se odhadla na 15,3 stupně, 1,6 stupně nad průměrem. Výjimkou byly pouze březen a duben – všechny ostatní měsíce byly teplejší než obvykle.

Málo srážek ve Španělsku

Provizorně lze rok 2022 klasifikovat také jako velmi suchý rok – dostupná data do 15. prosince ukázala, že méně srážek bylo jen za dva roky – 2005 a 2017. Podle oznámení byly srážky 24 procent pod normálem.

Na konci listopadu bylo ve Španělsku ještě meteorologické sucho. I když by v první polovině prosince napadlo více srážek, na úplné zklidnění situace by to nestačilo.

Teplo ve španělském městě Sevilla 8. července, Španělsko a vysoké teploty v roce 2022

Tuto středu začíná astronomická zima. Ale v prvních dvou prosincových týdnech se teploty na tuto roční dobu staly nadprůměrné, zejména v jižní polovině země. Chladné Vánoce s největší pravděpodobností nebudou a úřady poté očekávají vyšší teploty.

Teplý podzim

Od září do listopadu byla průměrná teplota v zemi 16,3 stupně – o dva stupně více, než je průměr. Spolu s podzimem 1983 to byl nejteplejší podzim od roku 1961. Vysoké teploty v tomto období byly patrné zejména na pobřeží Středozemního moře a na Baleárských ostrovech.

Poslední podzim, kdy byly teploty pod normálním průměrem, byl prý rok 2010. Od té doby se každý podzim vyznačuje teplotně nadprůměrnými teplotami. Letos poprvé byly dvě po sobě jdoucí roční období ve stejném roce, léto a podzim, nejteplejšími v řadě.

Zdroj: spiegel, Vapol