MX-30 R-EV značky Mazda

Omezený dojezd 200 km elektrického crossoveru Mazda MX-30 řešili výstředním způsobem, který umí jen Mazda. Nová Mazda MX-30 R-EV je elektromobil s prodlouženým dojezdem a rotačním benzinovým motorem pod kapotou. Ten funguje pouze jako generátor elektřiny, nikdy nepohání přímo kola. Vedle něj zůstává v prodeji i čistý elektromobil.

S baterií o kapacitě 17,8 kWh má MX-30 R-EV dojezd pouze na elektřinu 85 km. Různé jízdní režimy mohou buď vyčerpat baterii na nulu jako EV, jezdit jako hybrid do přednastavených 45 % nabití nebo udržovat (či nabíjet) libovolný přírůstek baterie od 20 do 100 %.

Mazda jediná uspěla s rotačními motory

Mazda je jediným výrobcem, který dlouhodobě uspěl (i když obecně jde o výklenkový motor) s rotačním motorem. Rotor trojúhelníkového tvaru se v něm otáčí kolem středového výstupního hřídele v pevném bloku oválného tvaru a při otáčení vytváří tři spalovací komory.

mazda mx 30 review 2023 02 panning side
Mazda MX-30

Každá komora absolvuje za jednu otáčku jeden spalovací cyklus – sání, stlačení, třesk, výfuk. Takže s jedním rotorem, jako zde, který má kombinovaný objem 830 cm3 mezi třemi komorami, máte v podstatě maloobjemový tříválcový (i když nejsou válcové) motor. Protože pohyb je vždy rotační, nedochází k žádnému vratnému pohybu, takže je velmi plynulý. A na jednu otáčku motoru připadají tři úplné spalovací cykly.

Předchozí Mazdy měly více rotorů (RX-8 měl dva, závodní 787B, který zvítězil v Le Mans, měl čtyři), přičemž každý z nich přidával tři komory. Proto čtyřrotorový motor 787B (tedy 12komorový, 12 úplných spalovacích cyklů na jednu otáčku, dvakrát více než V12) řval, jako by se chystal explodovat při 8500 ot/min.

MX-30: Motor si musel generální manažer obhájit

Kota Matsue, generální manažer divize pohonných jednotek Mazdy, musel jinak znalým zasvěcencům Mazdy vysvětlovat, že tento slavný zvuk by nedoprovázel jednorotorový generátor, který má tendenci pracovat od 2300 do 4500 otáček.

mazda mx 30 review 2023 03 tracking rear
Mazda MX-30

Výhodou však podle něj je, že je lehčí, kompaktnější a plynulejší než ekvivalentní čtyřtaktní motor. A taky že výstupní hřídel je uprostřed bloku. Tedy tam, kde pohání generátor, k němuž je přišroubován. Navíc je to pěkně divné.

Každopádně je tento poměrně složitý spalovací motor příčně pod kapotou, stejně jako elektromotor, který pohání přední kola.

Palivová nádrž o objemu 50 litrů se nachází pod podlahou spolu s baterií, která se může nabíjet stejnosměrným proudem maximálně jen asi 36 kW, ale protože je malá, poměrně rychle se naplní.

Rotační motor má výkon 74 koní, ale to nevadí, protože nikdy nepohání přímo kola. Elektromotor má výkon 168 koní, ale výkon baterie s ním nedokáže držet krok, takže v hybridním režimu při prudké akceleraci se motor a generátor zapojí, aby dorovnaly rozdíl (nebo dokonce v režimu EV, pokud úmyslně minete doraz plynu). Výsledkem je čas 0-100 km/h 9,1 s místo 9,7 s u modelu MX-30 EV s výkonem 143 koní.

MX-30: Složitý? Nemyslíme si.

Pokud vám to všechno zní složitě, nebojte se. Jako řidič to vědět nepotřebujete. Stačí nastavit režim jízdy a vyrazit, pokud chcete na každodenní dojíždění do práce, jako elektromobil, se záložním dojezdem pro návštěvu babičky o víkendu.

mazda mx 30 review 2023 07 front seats
Mazda MX-30 – interiér

Pádly řazení se mění úroveň retardace a většinou to hučí elektricky a plynule, přičemž při akceleraci se občas ozve vzdálené vrčení rotačního motoru ve středních otáčkách při plném zatížení, což zní trochu jako když někdo o tři dveře dál spustí vrtačku do zdiva.

Stejně jako běžný model MX-30 je i tento vůz docela zábavný. S odpružením, které je dostatečně komfortní ve městě a zároveň dostatečně kontrolované, aby mu dodalo trochu odvahy na otevřené silnici. R-EV je o 65 kg těžší než EV.

A líbí se nám interiér. Je tu otočný ovladač pro horní dotykovou obrazovku a některé nepředvídatelné, docela cool volby materiálů, jako je korek a polstrovaná kůže. Vůz má určitý charakter. Například zadní dveře, které se otevírají až po otevření předních, k čemuž pohon R-EV jen přispívá.

Při jízdě, jako byla ta naše, sestávající z několika krátkých okruhů z různých úrovní nabití a při zkoušení všech různých režimů, je těžké sledovat přesnou účinnost. Ale stejně jako většina plug-in hybridů je různě méně efektivní než čistý elektromobil nebo vůz s čistým spalovacím motorem.

Pokud tedy chcete vyloženě efektivitu, tento vůz si nekupujte, ale zvažte ho, pokud vám jde spíše o pohodlí. Vzhledem k tomu, že čistě elektrický vůz má malou baterii, je (relativně) cenově dostupný. Jeho cena se pohybuje od 31 250 liber (880 000 Kč). R-EV má stejné úrovně výbavy a podobné ceny (kromě nejvyšší výbavy je o něco dražší).

Mazda ví, že MX-30 EV je úzce specializovanou volbou. Vzhledem k tomu, že se jedná o 4,4 m dlouhý crossover se sebevražednými zadními dveřmi, malými zadními sedadly a malou baterií. Ale zjišťuje, že těm, kterým vyhovuje, vyhovuje dobře. Verze R-EV rozšíří atraktivitu nabídky a přitom zůstane roztomile zvláštní.

Zdroj: autocar, Vapol