Bushmaster představuje tichý, osobní vůz

Bushmaster vybaven odolným solárním panelem

Australské obranné síly jsou zelené – a to nemluvíme o novém odstínu kamuflážního laku. Mluvíme o elektrifikaci jejího slavného chráněného vojenského vozidla Bushmaster.

Koncept plně elektrického chráněného vojenského vozidla (ePMV) byl představen na sympoziu náčelníka armády v Adelaide jako součást přehlídky toho, jak budou obranné síly „připraveny na budoucnost“.

EPMV, poháněné baterií, která poskytuje maximální dojezd na elektrický pohon 100 km, lze také postavit s větší baterií poskytující dojezd až 300 km.

Plně elektrická verze se má testovat, aby se prozkoumala vhodnost a další faktory. Ale očekává se, že ePMV vstoupí na pole nakonec s hybridním elektrickým pohonem o výkonu 140 kW a 480 Nm trvalého točivého momentu se vznětovým motorem, který funguje jako prodlužovač dojezdu.

Přidání baterie dodává vozidlu další „super výkon“ v terénu a snižuje závislost na logistice fosilních paliv. Tou se stává samozřejmě schopnost pracovat v terénu zcela tiše, alespoň když není spuštěn dieselový motor.

elektrický bushmaster
Pod kapotou vozu Bushmaster odhaleného během armádního sympózia 2022

11 tunové, 4×4 výbuchové a balisticky chráněné mobilní vozidlo má nosnost 4 tuny. A poskytuje ochranu proti minám a improvizovaným výbušným zařízením, střepinám dělostřelectva a palbě z ručních zbraní.

Vojenské vozidlo Bushmaster

V terénu může optimalizovaný systém správy napájení Bushmaster nabídnout 24-36 hodin tichého sledování při provozu pouze na baterie.

V prohlášení sdíleném ministerstvem obrany náměstek ministra Matt Thistlethwaite uvedl, že „nový ePMV představuje další inovativní fázi v této tradici“.

Bushmaster ePMV se má použít ve zkouškách k určení jeho vhodnosti v terénu.

„Toto ePMV přináší výhody elektrických vozidel na bojiště. Zejména je tišší než jeho protějšky se spalováním, a těším se, až to uvidím v polních testech,“ řekl.

Připravit se prý máme na rozhovor s plukovníkem Robinem Smithem, ředitelem pro implementaci robotických a autonomních systémů o výhodách, které může armáda s elektrifikací získat.

Tento článek se aktualizoval, aby objasnil, že koncept je plně elektrický a v terénu může být zpočátku použita verze s hybridním pohonem.

elektrický bushmaster
Napájecí vstupy a výstupy vozidla Bushmaster

Zdroj: thedriven, Vapol